07 Wrze 2021
Lifestyle - Porady, motywacja, inspiracja / Sprzęt fitness / Bieżnie
Początki mogą nie należeć do najłatwiejszych... Rozpoczęcie przygody z bieganiem wymaga odpowiedniego przygotowania organizmu do ciągłego wysiłku fizycznego. Trening przygotowujący do rozpoczęcia treningów biegowych sprawi, że organizm zacznie adaptować się do nowych bodźców, przez co zdecydowanie łatwiej przyjdzie pokonanie pierwszych tras biegowych. Przed rozpoczęciem biegania świetnie sprawdzi się pływanie oraz trening siłowy - te rodzaje treningów znakomicie wzmacniają mięśnie i poprawiają kondycję.
Gdy już wzmocnimy ciało pojawiają się pytania: Jak zacząć? Ile przebiegnąć? Ile razy w tygodniu? W jakim tempie biegać? Odpowiadając jednym słowem - powoli. Nic nie przychodzi od razu. Trzeba włożyć w to sporo pracy i cierpliwości. Normalne jest to, że nie zawsze nam się chce, czasem nie mamy motywacji. Należy jednak pamiętać, że właśnie systematyczność, cierpliwość i samozaparcie powodują, że zbliżamy się do wyznaczonego celu. No właśnie! CEL!
Nie musi to być od razu przebiegnięcie maratonu! Na początek wyznacz sobie poprzeczkę, którą będziesz w stanie przeskoczyć, a dzięki temu z każdą kolejną, wyżej postawioną, będzie łatwiej ją pokonać. Jeśli zaczynasz od “zera”, twoim celem może być np. przebiegnięcie 500 metrów bez zatrzymywania się, później będzie to 1, 2, 5, 10 kilometrów, a nawet więcej - tylko daj sobie czas.
Wbrew pozorom, nawet podczas biegu trzeba zachować odpowiednią technikę. Bieg wydaje się prosty, ale jeśli ruch nie jest ćwiczony i systematyczny, technika traci na wartości. Warto poobserwować bieg dzieci przedszkolnych - jest on płynny, lekki i naturalny - jak u wytrenowanych, zawodowych biegaczy - i właśnie tak powinien wyglądać.
Nieprawidłowa technika biegu może doprowadzić do występowania bólu i kontuzji, a do tego zabiera mnóstwo energii. Prawidłowa technika natomiast pozwala nam zniwelować ryzyko wystąpienia kontuzji oraz poprawia efektywność biegu.
Mechanika biegu zależy w dużym stopniu od siły i elastyczności mięśni. Przykładowo - za bardzo rozluźnione mięśnie brzucha lub za bardzo napięte mięśnie klatki piersiowej, nie pozwolą nam na zachowanie pionowej postawy ciała. Dlatego kluczowe jest ich rozciąganie i wzmacnianie. Poniżej przedstawiamy Ci kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę podczas biegu:
Jeśli jesteś osobą początkującą najlepiej wykonywać trening 3 razy w tygodniu, pomiędzy treningami zachowuj maksymalnie dwudniowe przerwy od treningu. Na początek zacznij od marszobiegów. Marszobiegi to nic innego jak bieg przeplatany szybszym chodem. Przykładowo: 1min szybszego marszu i 1min biegu. Pamiętaj, że możesz sobie manewrować tymi parametrami (30s marszu/1min biegu, 30s marszu/30 sekund biegu, 30s biegu/ 1 min marszu). Wszystko zależy od twojego poziomu wytrenowania. Nie biegaj codziennie! Codzienne bieganie może doprowadzić do kontuzji i niechęci do sportu.
Bieg na bieżni elektrycznej pozwala na personalizowanie ustawień pod możliwości organizmu osoby ćwiczącej. Świetnie sprawdzą się bieżnie, które pozwalają na dopasowanie poziomu nachylenia imitującego bieg pod górkę, który wymaga większego nakładu wysiłku. Dodatkowe opcje umożliwiają uruchomienie już gotowych programów treningowych, które mają: ułatwiać spalanie tkanki tłuszczowej, wzmocnić mięśnie i poprawić ich wytrzymałość.
Wejdź koniecznie na stronie Hop-Sport i zobacz aktualną ofertę! Na szczególną uwagę zasługuje model Soul i Vista - sprawdź i oceń, który model najlepiej spełnił Twoje oczekiwania.
Pamiętaj, nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć aktywny tryb życia oraz zadbać o swoje zdrowie.