Zrób pierwszy krok - czyli jak zacząć biegać?

Zrób pierwszy krok - czyli jak zacząć biegać?

Spis treści

Początki mogą nie należeć do najłatwiejszych... Rozpoczęcie przygody z bieganiem wymaga odpowiedniego przygotowania organizmu do ciągłego wysiłku fizycznego. Trening przygotowujący do rozpoczęcia treningów biegowych sprawi, że organizm zacznie adaptować się do nowych bodźców, przez co zdecydowanie łatwiej przyjdzie pokonanie pierwszych tras biegowych. Przed rozpoczęciem biegania świetnie sprawdzi się pływanie oraz trening siłowy - te rodzaje treningów znakomicie wzmacniają mięśnie i poprawiają kondycję .

Gdy już wzmocnimy ciało pojawiają się pytania: Jak zacząć? Ile przebiegnąć? Ile razy w tygodniu? W jakim tempie biegać? Odpowiadając jednym słowem - powoli. Nic nie przychodzi od razu . Trzeba włożyć w to sporo pracy i cierpliwości. Normalne jest to, że nie zawsze nam się chce, czasem nie mamy motywacji. Należy jednak pamiętać, że właśnie systematyczność, cierpliwość i samozaparcie powodują, że zbliżamy się do wyznaczonego celu. No właśnie! CEL!

Bieżna stacjonarna

Wyznacz sobie cel!

Nie musi to być od razu przebiegnięcie maratonu ! Na początek wyznacz sobie poprzeczkę, którą będziesz w stanie przeskoczyć, a dzięki temu z każdą kolejną, wyżej postawioną, będzie łatwiej ją pokonać. Jeśli zaczynasz od “zera”, twoim celem może być np. przebiegnięcie 500 metrów bez zatrzymywania się, później będzie to 1, 2, 5, 10 kilometrów, a nawet więcej - tylko daj sobie czas.

Zanim zaczniesz biegać dłuższe dystanse, naucz się prawidłowej techniki biegu

Wbrew pozorom, nawet podczas biegu trzeba zachować odpowiednią technikę . Bieg wydaje się prosty, ale jeśli ruch nie jest ćwiczony i systematyczny, technika traci na wartości. Warto poobserwować bieg dzieci przedszkolnych - jest on płynny, lekki i naturalny - jak u wytrenowanych, zawodowych biegaczy - i właśnie tak powinien wyglądać.

Nieprawidłowa technika biegu może doprowadzić do występowania bólu i kontuzji, a do tego zabiera mnóstwo energii. Prawidłowa technika natomiast pozwala nam zniwelować ryzyko wystąpienia kontuzji oraz poprawia efektywność biegu.

Bieżnia Hop-Sport

Jak powinien wyglądać twój bieg?

Mechanika biegu zależy w dużym stopniu od siły i elastyczności mięśni . Przykładowo - za bardzo rozluźnione mięśnie brzucha lub za bardzo napięte mięśnie klatki piersiowej, nie pozwolą nam na zachowanie pionowej postawy ciała. Dlatego kluczowe jest ich rozciąganie i wzmacnianie . Poniżej przedstawiamy Ci kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę podczas biegu :

 • Zacznijmy od głowy : patrz przed siebie i nie wysuwaj jej do przodu, wręcz przeciwnie - cofnij ją lekko w tył.
 • Schodząc niżej - zwróć uwagę na swoje barki : nie wysuwaj ich w przód, trzymaj je luźno, a obręcz barkową ustabilizuj przybliżając łopatki do kręgosłupa.
 • Następnie ręce - muszą być rozluźnione, lekko zgięte w stawach łokciowych, a praca nimi ma być wykonywana naprzemiennie.
 • Tułów - ma być wyprostowany i lekko pochylony w przód.
 • Biodra -  wypchnij je lekko w przód (skieruj kolce biodrowe lekko w górę), aby zniwelować pogłębienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
 • Nogi i stopy - uginaj nogi w stawach kolanowych, bardziej niż podczas chodu. Stopa ma odbić się od podłoża śródstopiem, nie stopą! Lądowanie na śródstopiu mniej obciąża stawy i mięśnie.
Trening na bieżni

Ile razy w tygodniu robić trening biegowy?

Jeśli jesteś osobą początkującą najlepiej wykonywać trening 3 razy w tygodniu , pomiędzy treningami zachowuj maksymalnie dwudniowe przerwy od treningu. Na początek zacznij od marszobiegów . Marszobiegi to nic innego jak bieg przeplatany szybszym chodem. Przykładowo: 1min szybszego marszu i 1min biegu. Pamiętaj, że możesz sobie manewrować tymi parametrami (30s marszu/1min biegu, 30s marszu/30 sekund biegu, 30s biegu/ 1 min marszu). Wszystko zależy od twojego poziomu wytrenowania. Nie biegaj codziennie! Codzienne bieganie może doprowadzić do kontuzji i niechęci do sportu.

Dlaczego bieżnia będzie lepszym rozwiązaniem do nauki, niż bieganie w terenie?

 • Bieżnia jest bezpieczniejsza niż bieganie po nierównym i nieznanym terenie.
 • Bieżnie lepiej amortyzuje, przez co chroni stawy i mięśnie przed uszkodzeniami.
 • Na bieżni możemy łatwo kontrolować czas i dystans , bez konieczności posiadania zegarka treningowego.
 • Brak konieczności kupowania specjalnych ubrań, które będą koniecznie przy bieganiu w terenie.
 • Możemy wykonywać trening mimo niepogody .
wyświetlacz w bieżni stacjonarnej

Bieg na bieżni elektrycznej pozwala na personalizowanie ustawień pod możliwości organizmu osoby ćwiczącej . Świetnie sprawdzą się bieżnie, które pozwalają na dopasowanie poziomu nachylenia imitującego bieg pod górkę , który wymaga większego nakładu wysiłku. Dodatkowe opcje umożliwiają uruchomienie już gotowych programów treningowych , które mają: ułatwiać spalanie tkanki tłuszczowej, wzmocnić mięśnie i poprawić ich wytrzymałość.

Wejdź koniecznie na stronie Hop-Sport i zobacz aktualną ofertę! Na szczególną uwagę zasługuje model Soul i Vista - sprawdź i oceń, który model najlepiej spełnił Twoje oczekiwania.

Korzyści płynące z biegania, czyli co ono nam daje:

 1. Pomaga spalić duże ilości kalorii
 2. Obniża ryzyko chorób serca
 3. Poprawia krążenie
 4. Wzmacnia mięśnie, kości i stawy
 5. Pomaga walczyć ze stresem
 6. Kształtuje charakter
 7. Dodaje energii
 8. Poprawia elastyczność skóry
 9. Wzmacnia odporność

Pamiętaj, nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć aktywny tryb życia oraz zadbać o swoje zdrowie.

Autor: Redakcja Hop-Sport