Utworzone

02 List 2017

W kategoriach

Poradnik zakupowy / Akcesoria fitness / Stepy do aerobiku

Szukasz sprzętu do aerobiku? Uwielbiasz ćwiczenia do muzyki, lecz nie wiesz, jaki przyrząd będzie do nich odpowiedni? Postaw na step do aerobiku Hop-Sport i zrzuć dodatkowe kilogramy podczas treningu! Jeśli chcesz, możesz również skorzystać z naszego autorskiego planu treningowego, w którym prezentujemy najlepsze ćwiczenia na stepie.

Step do aerobiku – czy warto ćwiczyć?

Stepy do aerobiku mają prostokątny kształt, a swoim wyglądem przypominają stopnie schodowe. Za pomocą takiego podestu możemy wykonać bardzo intensywny trening spalający mnóstwo kalorii. Ćwiczenia najczęściej wykonujemy do muzyki, co gwarantuje nam mnóstwo dobrej zabawy. Ćwicząc na stepie możemy układać różnorodne choreografie o niższym lub wyższym poziomie trudności. Świetnie nadają się do treningów typu aerobik lub zumba

Step fitness jest kapitalnym akcesorium fitness dla wszystkich osób odchudzających się. W trakcie jednej jednostki treningowej aerobiku można spalić aż 500 kalorii. Dodatkowo, treningi na stepie pozwolą Ci na wymodelowanie całej sylwetki. Najmocniej w ruch zaangażowane będą mięśnie ud, pośladków oraz łydek. Ćwiczenia na stepie pozytywnie wpływają na naszą wydolność oraz koordynację ruchową. Poprawie ulegnie również praca układu krwionośnego i oddechowego. 

Przy wyborze stepu gimnastycznego warto zwrócić uwagę na to, aby posiadał równą, antypoślizgową powierzchnię. Bezpośrednio wpłynie to na bezpieczeństwo podczas ćwiczeń  i pozwoli uniknąć ześlizgnięcia stopy z przyrządu. Ważne również, aby step miał odpowiednią wysokość. Zbyt niski nie pozwoli na wykorzystanie całego naszego potencjału, a zbyt wysoki może sprawić, że wykonanie treningu do końca okaże się zbyt trudne. 

Aerobik
Trening na stepie do aerobiku

Plan treningowy ze stepem do aerobiku

Poniżej prezentujemy przykładowy plan treningowy do wykonania na stepie do aerobiku. Jest to trening obwodowy zawierający 5 ćwiczeń. Wykonujemy je jedno po drugim przez 40 sekund, pomiędzy ćwiczeniami następuje 20/30 sekund przerwy. Obwód powtarzamy 2 lub 3 razy., a między obwodami odpoczywamy 1/2 minuty.

Przyrządami, które możemy wykorzystać do treningu na stepie są: hantle, kettle oraz gumy oporowe. Wszystkie te przyrządy dostępne są w ofercie naszego sklepu internetowego Hop-Sport.

Na stepie fitness nie powinny jednak ćwiczyć osoby mające problemy ze stawami. Podczas intensywnych ćwiczeń może dojść do przeciążeń w stawie kolanowym, biodrowym i skokowym. Z wykonywa tego typu treningu warto też zrezygnować jeśli niedawno przechodziliśmy przez pęknięcia lub złamania kości.

Wypad w bok na stepie

Stopę zakroczną ustawiamy na stepie, a wykroczną na ziemi, w bliskiej odległości. Wraz z wdechem powietrza przenosimy nogę wykroczną w bok, wykonując przysiad. Podczas ruchu noga zakroczna pozostaje wyprostowana w stawie kolanowym. Z wydechem wracamy do pozycji początkowej. Podczas ćwiczenia pracują: mięsień czworogłowy uda, grupa mięśni kulszowo-goleniowych oraz mięśnie pośladkowe.

Wejście na step z przyciągnięciem jednego kolana w kierunku klatki piersiowej

Przyjmujemy pozycję stojącą przed stepem. Wraz z wydechem powietrza wchodzimy jedną nogą na step, a drugą przyciągamy w kierunku klatki piersiowej. Następnie odstawiamy uniesioną nogę w tył i schodzimy drugą nogą ze stepu. Podczas ćwiczenia pracują: mięsień czworogłowy uda, grupa mięśni kulszowo-goleniowych, mięśnie pośladkowe oraz mięsień prosty brzucha.

Przysiad pulsacyjny na 3 z jedną nogą opartą o step

Jedną nogę umieszczamy na stepie, a drugą stoimy na ziemi. Nogi rozstawione są szerzej niż na szerokość bioder. Z wdechem rozpoczynamy zejście do pozycji przysiadu. W skrajnym punkcie zatrzymujemy się i z wydechem wykonujemy trzy energiczne ruchy pulsacyjne – w górę i w dół. Wracamy do pozycji wyjściowej. Podczas ćwiczenia pracują: mięsień czworogłowy uda, dwugłowy uda oraz  mięśnie pośladkowe.

Pompki w oparciu o step

Dłonie opieramy o step na szerokość barków. Wykonujemy wdech, a następnie zginamy ramiona w łokciach i opuszczamy klatkę piersiową. Prostując ramiona wracamy do pozycji wyjściowej. W trakcie ćwiczenia pracują: mięsień piersiowy większy, mięsień piersiowy mniejszy, mięsień trójgłowy ramienia oraz mięsień naramienny przedni.

Mosty ze stopami opartymi o step

Przyjmujemy pozycję leżenia na plecach, a stopy umieszczamy na stepie. Rozstawiamy je na szerokość bioder i rotujemy na zewnątrz, nogi są ugięte w kolanach. Wraz z wydechem unosimy pośladki w górę. Przytrzymujemy biodra przez sekundę w skrajnym położeniu, a następnie wracamy do pozycji wyjściowej. Podczas ćwiczenia pracują:  mięśnie pośladkowe, mięsień czworogłowy uda oraz mięsień dwugłowy uda.

Ulubione