W kategorii produktów: 4
Product filters

Step do ćwiczeń to jedno z najprostszych i najbardziej podstawowych akcesoriów do domowych treningów fitness. Z użyciem stepu wykonasz treningi aerobowe, skoncentrowane na zwiększeniu objętości płucnej, oraz kompleksowe treningi kardio o różnym stopniu intensywności. Ćwicząc na stepie, wysmuklisz i wzmocnisz mięśnie, ujędrnisz ciało i zniwelujesz cellulit. Co jeszcze musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup stepu fitness?

Step aerobik – co to takiego?

Step aerobik to forma ćwiczeń aerobowych wykorzystująca specjalny stopień, zwany właśnie stepem fitness – regulowaną platformą. Zdobył on ogromną popularność za oceanem w latach 90, a obecnie powraca do wielu siłowni i sal fitness. Ćwiczenia wykonywane na stepie obejmują kombinacje kroków, skoków i podskoków, podczas których stopa podnosi się i opuszcza stopień. Aerobik ze stepem to intensywny trening kardio, który angażuje głównie dolne partie ciała, wzmacniając mięśnie nóg, pośladków i ud. Ćwiczenia na stepie poprawiają kondycję, wytrzymałość, koordynację i skutkują intensywnym spalaniem kalorii. 

Jak wysoki powinien być step do aerobiku? 

Wysokość stepu do aerobiku zależy od Twoich preferencji i stopnia zaawansowania. Dla początkujących zaleca się step o wysokości około 10-15 cm, umożliwiający łatwe podniesienie i opuszczenie stopy. Taka wysokość stepu sprawdzi się do ćwiczeń typu pompki czy plank. Osoby zaawansowane mogą korzystać z wyższych stepów, nawet do 30 cm, co zwiększa intensywność treningu. Ważne jest, aby dostosować wysokość stepu do własnych umiejętności i unikać zbyt dużego obciążenia stawów. Dla większości osób step o regulowanej wysokości jest idealnym rozwiązaniem, umożliwiając stopniowe dostosowywanie trudności ćwiczeń. W sklepie Hop-Sport znajdziesz regulowane stepy do aerobiku, które posiadają dodatkowe platformy, umożliwiające podniesienie lub obniżenie całej konstrukcji stepu. W ten sposób uzyskasz wysokość dopasowaną do Twoich potrzeb treningowych. 

Step fitness - jakie mięśnie pracują?

To jakie mięśnie pracują podczas aerobiku ze stepem, w dużej mierze zależy od nas. Podstawowe skoki, podnoszenie nóg czy przysiady angażują przede wszystkim:

  • mięśnie nóg - łydki i uda,
  • mięśnie pośladków,
  • mięśnie brzucha.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby na stepie wykonać trening z dodatkowym obciążeniem w postaci hantelek lub wykorzystać go jako podpórkę pod nogi w trakcie robienia pompek. Szczególnie dobrze podest do ćwiczeń sprawdza się w przypadku treningów aktywacyjnych oraz wzmacniających. Wykonując na nim plank lub wyjścia z wysokim podnoszeniem nóg wspaniale pobudzimy do pracy mięśnie core, które odpowiadają za stabilizację naszego ciała i przyczyniają się do zachowania prawidłowej postawy. 

Ćwiczenia ze stepem do aerobiku

Większość ćwiczeń fitness na stepie do aerobiku opiera się o silną pracę nóg. Są to wszelkiego typu:

  • wyskoki,
  • naskoki,
  • przeskoki,
  • przysiady.

Stepper fitness możesz wykorzystać również w charakterze podpórki i wykonać trening ramion, bicepsów, pleców oraz klatki piersiowej. Za jego pomocą wykonasz m.in.:

  • pompki z różnym ustawieniem rąk,
  • dipy,
  • wznosy (z wykorzystaniem obciążenia w postaci hantli czy kettli).

Główną cechą ćwiczeń na stepie jest wysoki stopień intensywności oraz zaangażowania tlenowego. Treningi wykonywane są dynamicznie i w krótkich odcinkach czasowych. Aby progresować sesje treningowe należy zadbać o dodatkowy ciężar lub skracanie przerw między seriami. 

Trening ze stepem do aerobiku

Regularny trening ze stepem do aerobiku pozwala na wzmocnienie i wyrzeźbienie wielu partii mięśniowych. Ćwiczenie z podestem pomaga również uzyskać odpowiedni deficyt kaloryczny, który jest niezbędny w procesie redukcji tkanki tłuszczowej. Trening ze stepem fitness wykonasz niemal wszędzie - począwszy od domowej siłowni, przez taras, aż po park. Ważne, aby zadbać o wyrównanie podłoża pod akcesorium oraz dopasowanie jego wysokości do swojego stopnia zaawansowania. Step do aerobiku można zabrać ze sobą również na zajęcia grupowe i ćwiczyć z większą ilością osób w takt muzyki. Kilkudziesięciominutowe sesje warto powtarzać ok. 3-4 razy w tygodniu i uzupełniać o ćwiczenia mobilizacyjne oraz rozciągające np. jogę bądź pilates.