Hantle - dopasuj je do swojego treningu

Hantle - dopasuj je do swojego treningu

Spis treści

Jeśli szukasz nowego bodźca treningowego, koniecznie wypróbuj hantle . Dadzą Ci możliwość wykonania wielu ćwiczeń siłowych, dzięki którym rozbudujesz masę mięśniową, wzmocnisz chwyt, a także poprawisz czucie mięśniowe. Przed kupnem hantli należy jednak poznać ich rodzaje oraz możliwości. Z naszego artykułu dowiesz się, jaki sprzęt warto kupić i czym hantle Hop-Sport różnią się od konkurencyjnych modeli.

Hantle do ćwiczeń

Rodzaje hantli

Kiedy trening z obciążeniem własnego ciała przestaje być dla nas wyzwaniem, pora sięgnąć po dodatkowe obciążenie zewnętrzne. Jedną z możliwości są hantle . Trening z nimi powoduje wzmocnienie postawy ciała, poprawę równowagi oraz uczy prawidłowych wzorców ruchowych, chroniąc mięśnie przed kontuzjami . Wolne ciężary bardzo dobrze uczą ruchu, ponieważ w żadnym stopniu nie ograniczają go. Pozwalają na wykonywanie ćwiczeń w większym zakresie ruchomości w stawach niż maszyny i dają więcej możliwości podczas treningu.

Trening z hantlami w domu możemy dostosować do swoich własnych możliwości i celów. Ciężar dobieramy indywidualnie, a z czasem zwiększamy go. Dzięki temu szybko możemy osiągnąć progres i zobaczyć oczekiwane efekty.

Aby rozpocząć treningi z hantlami, musimy na początek wybrać ich odpowiedni model. Sprzęt ten można podzielić głównie przez wzgląd na budowę. Na rynku sprzętu fitness można wyróżnić hantle:

  • jednoczęściowe – gdzie gryf i obciążenie zostały trwale zespolone,
  • regulowane – z możliwością zmiany ciężaru (ciężar reguluje się zakładając kolejne krążki na stalowym pręcie).

Hantle różnią się także ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Ma on wpływ na sposób wykonywania ćwiczeń oraz żywotność sprzętu. Z tego względu wyróżniamy hantle:

  • bitumiczne/kompozytowe ,
  • żeliwne .

Hantle żeliwne , jak sama nazwa wskazuje, są wykonane z żeliwa. Jest to bardzo trwały, solidny i ciężki materiał. Obciążenia żeliwne do hantli są gabarytowo mniejsze od obciążeń bitumicznych. Tym sposobem możemy założyć więcej talerzy na gryf i wykonać jeszcze bardziej intensywny trening. Kolejną zaletą hantli żeliwnych jest ich poręczność – pomimo dużej wagi, rozmiary obciążeń nie są duże, przez co treningi są bardziej komfortowe. Są to idealne obciążenia dla osób, które bardzo często wykonują ćwiczenia z hantlami , czy sztangą np. rozpiętki, wznosy czy wyciskania.

Wadą hantli żeliwnych jest mniejszy poziom bezpieczeństwa podczas zdejmowania obciążników. Upuszczony talerz nie ma żadnej amortyzacji i jeżeli nie ćwiczymy na specjalnej macie, możemy uszkodzić podłoże.

Hantle bitumiczne pod tym względem są o wiele bardziej bezpieczne, gdyż talerze z masą bitumiczną zamknięte są w kołnierzach z tworzych sztucznych. Mają przez to większe rozmiary, lecz po upadnięciu obciążenia plastikowa obudowa amortyzuje uderzenie. Ryzyko zniszczenia podłoża w tym przypadku jest o wiele mniejsze.

Jakie hantle wybrać?

Podczas wyboru hantli do swojej domowej siłowni, warto pamiętać, że duże i silne mięśnie potrzebują do wzrostu znacznie większego bodźca niż mniejsze grupy mięśniowe. Warto więc zaopatrzyć się w obciążenie o zróżnicowanej wadze. Do domowego użytku najlepsze będą hantle regulowane . Dadzą nam możliwość przetrenowania wszystkich mięśni i jednocześnie nie będą zajmowały wiele przestrzeni.

Kolejną kwestią, którą należy brać pod uwagę podczas wyboru hantli jest wybór materiału, z którego są one wykonane. Modele kompozytowe dedykowane są przede wszystkim osobom początkującym , które uczą się toru ruchu i techniki ćwiczeń siłowych. Hantle żeliwne są z kolei przeznaczone doświadczonym siłaczom oraz wszystkim tym, którzy chcą wynieść swój trening siłowy na nowy poziom.

Ważną kwestią przy wyborze hantli jest też konstrukcja samego gryfu . Pręty z gładkimi końcówkami (niegwintowane) przyspieszają dokładanie ciężaru podczas treningu. Obciążenie wsuwa się na zakończenie gryfu i unieruchamia przy użyciu specjalnego zacisku. Istnieje jednak ryzyko, że zacisk może się luzować, a krążki zsuną się z gryfu . Jeśli planujemy dokładać ciężar, co kilka jednostek treningowych – lepiej wybrać hantle posiadające bezpieczny gryf z gwintowanymi końcówkami.

Aby trening był bezpieczny, należy również pamiętać o dobraniu odpowiedniego obciążenia. Zbyt wysokie ograniczy nasze możliwości oraz sprawi, że technika wykonywania ćwiczeń będzie niepoprawna . Co za tym idzie – ryzyko kontuzji wzrośnie. Na początku treningi nie muszą być długie – osoby początkujące mogą ćwiczyć po około 15-20 minut, 2-3 razy w tygodniu. Ważne, aby były za to regularne, a ruchy w ćwiczeniach precyzyjne i nie wykonywane w zbyt szybkim tempie.

Trening z hantlami
Hantle kompozytowe Hop-Sport

Hantle Hop-Sport

W ofercie sklepu internetowego Hop-Sport znaleźć można najwyższej jakości sprzęt do treningu siłowego . Jednym z bestsellerów są hantle kompozytowe 2 x 20 kg PRO . Zestaw ten składa się z dwóch gryfów z ryflowanymi uchwytami oraz wysokiej jakości kompozytowych talerzy o łącznej masie 40 kg. Dzięki umieszczonym wewnątrz obciążeń profilom wzmacniającym talerze są trwałe i bardzo odporne na pęknięcia czy inne uszkodzenia . Zaletą tego zestawu jest możliwość dopasowywania idealnego ciężaru do konkretnych ćwiczeń. Możemy z nimi wykonać np. zakroki, wyciskanie hantli nad głowę oraz uginanie przedramion.

Warto jednak pamiętać, że ćwiczeń tego typu nie powinny wykonywać osoby z wadami kręgosłupa np. skoliozą lub lordozą. Obciążenie może przyczynić się do pogłębienia wady lub innych powikłań. Trening z hantlami nie jest również wskazany, jeśli niedawno przechodziliśmy przez złamania, zwichnięcia albo inne urazy kostno-stawowe.

Autor: Redakcja Hop-Sport