5 powodów dla których na bieżni warto trenować także latem

5 powodów dla których na bieżni warto trenować także latem

Spis treści

Bieżnia treningowa do użytku domowego to doskonałe urządzenie, które umożliwia przeprowadzenie skutecznego treningu biegowego, cardio lub interwałowego HIIT. Tempo ćwiczeń można wygodnie dostosować do indywidualnych możliwości - nawet jeśli bieganie jest zbyt wymagające, zawsze istnieje możliwość wykonania marszu lub marszobiegu, przez co treningi na bieżni są odpowiednie dla osób o różnych poziomach sprawności fizycznej .

Bieżnia treningowa, jest urządzeniem w którym główną rolę odgrywa pas biegowy, napędzany silnikiem. Współczesne modele wyposażone są w komputery umożliwiające programowanie sprzętu i dostosowanie treningu do potrzeb użytkownika. Dzięki regulacjom z poziomu komputera, możliwe jest dostosowanie poszczególnych parametrów, takich jak m.in. prędkość czy poziom nachylenia pasa bieżni, do własnych preferencji . Osoby początkujące, powinny rozpocząć swoją przygodę z treningiem od mniejszych obciążeń, sukcesywnie je zwiększając, aby uniknąć ryzyka narażenia się na wystąpienie kontuzji.

Ćwiczenia na bieżni przynoszą wiele korzyści zarówno dla naszej sylwetki, jak i dobrego samopoczucia. Pozwalają zrzucić zbędne kilogramy oraz wzmocnić i ukształtować nasze ciało. Ponadto, treningi na bieżni wpływają korzystnie na kondycję, poprawiają jakość oddechu, zapewniają lepszy sen i zwiększają gęstość kości.

Jakie mięśnie angażujemy podczas treningów na bieżni? Odpowiedź jest prosta. Ćwiczymy niemalże wszystkie grupy mięśniowe naszego ciała . Pracują mięśnie nóg, pośladków, tułowia, mięśnie grzbietu oraz mięśnie ramion. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na podbiegi ze zmianą kąta nachylenia lub interwały, zaangażowanie pozostałych mięśni, takich jak np. mięśnie brzucha, również wzrośnie.

Nie ulega wątpliwości, że bieżnia treningowa jest jednym z najlepszych i najbardziej popularnych sprzętów treningowych. Często jednak kojarzy się nam z alternatywą do biegania w terenie, zwłaszcza w chłodne i deszczowe miesiące. Czy to oznacza, że bieżnia nie sprawdzi się latem? Zdecydowanie nie! W poniższym artykule podajemy 5 powodów, dla których warto trenować na bieżni domowej również latem !

Dlaczego na bieżni warto trenować latem?

W letnie miesiące, kiedy pogoda dopisuje, z przyjemnością zamieniamy domową aktywność fizyczną na tę wykonywaną na świeżym powietrzu. Oczywiście, bieganie w terenie ma szereg plusów, ale istnieją pewne aspekty, w których trening biegowy na bieżni treningowej zyskuję znaczącą przewagę. Jakie są to zatem aspekty?

1. Bieganie na bieżni mniej obciąża stawy.

Bieżnia jest zaprojektowana tak, aby zapobiegać kontuzjom. Posiada wbudowaną amortyzację , dzięki czemu trening jest mniej obciążający dla stawów niż bieg w terenie. Dodatkowo, liczne badania nie wykazały znaczącej różnicy w biomechanice biegu na zewnątrz i na bieżni. To z kolei oznacza, że z powodzeniem możemy stosować trening na bieżni jako zamiennik biegania w terenie.

2. Trenując na bieżni nie tracimy czasu na dojazdy.

Oszczędność czasu jest w dziś na wagę złota. Czasami odległość do miejsca, w którym moglibyśmy pobiegać jest tak duża, że wykonanie treningu na bieżni w domu staje się dużo lepszą opcją. Jeśli chcemy skorzystać ze słońca, bieżnię możemy ustawić na przykład na balkonie . Dodatkowo, gdy oprócz biegania, mamy do wykonania inne ćwiczenia z planu treningowego możemy przeprowadzić je razem, bez konieczności rozdzielania treningu i w efekcie rozciągania go w czasie.

3. Eliminacja stresu, który niekiedy towarzyszy nam podczas trenowania przy innych osobach.

Dla wielu osób trenowanie w obecności innych, obcych nam ludzi powoduje pewien dyskomfort, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy biegać i krępuje nas nasza, dopiero rosnąca, forma. Bieganie po parku, w tłumie gapiów, może podkopać naszą pewność siebie i sprawić, że zniechęcimy się do kontynuowania treningów . W przypadku ćwiczeń na bieżni domowej , ten problem zostaje całkowicie wyeliminowany. Ćwiczymy w zaciszu własnego domu, tak jak lubimy, oglądając ulubiony serial lub słuchając muzyki, bez zbędnego stresu z zewnątrz.

4. Możliwość ćwiczenia podbiegów i wykonywania interwałów.

Pod względem realizowania podbiegów bieżnia sprawdza się znakomicie. Wystarczy tylko ustawić pas pod wybranym kątem, by wykonać podbieg o dogodnym nachyleniu . Oprócz tego pas bieżni przesuwa się ze stałą szybkością, co sprzyja nauce utrzymania równego tempa biegu. Dodatkowo, na bieżni można także dogodnie wykonywać interwały, gdyż to maszyna narzuca tempo biegu. Nie ma wtedy miejsca na zwalnianie i wymówki, a cała kontrola nad prawidłowym przebiegiem treningu interwałowego spoczywa na sprzęcie do ćwiczeń .

5. Alternatywa dla treningu w terenie podczas upalnych dni.

Trening na świeżym powietrzu może być bardzo przyjemny i orzeźwiający, pod warunkiem, że temperatura panująca na zewnątrz nie jest zbyt wysoka. Jednak w momencie, kiedy termometr pokazuje wartości zbliżające się do 30 stopni Celsjusza, a na niebie próżno szukać najmniejszej choćby chmury, bieg w terenie może stać się nie tylko uciążliwy, ale wręcz niemożliwy do wykonania. Wtedy z pomocą przychodzi bieżnia i trening w schłodzonym, klimatyzowanym pomieszczeniu . Ponadto na bieżni możemy trenować, bez względu na porę dnia, także późnymi wieczorami, kiedy na zewnątrz panuje już mrok.

Jak trenować na bieżni latem?

Aby trening na bieżni latem był owocny i komfortowy warto zastosować kilka przydatnych wskazówek. Zoptymalizują one efekty i sprawią, że chętnie będziemy wracać do tej formy aktywności.

Ponieważ bieganie w terenie wiąże się z ukształtowaniem podłoża oraz niesprzyjającą pogodą, wysiłek fizyczny na bieżni będzie nieco mniejszy . Jeśli chcemy przybliżyć go do biegu na zewnątrz wystarczy przed rozpoczęciem ćwiczeń, ustawić pas bieżni na poziomie 1,5. Według badań taki kąt nachylenia pasa biegowego wyrównuje różnice pomiędzy biegiem na bieżni, a biegiem w terenie, dzięki czemu wysiłek, który włożymy w trening domowy będzie przybliżony do tego wykonywanego na zewnątrz.

Aby wysiłek na bieżni był jak najbardziej komfortowy, istotne jest schłodzenie pomieszczenia, w którym będziemy ćwiczyć jeszcze przed rozpoczęciem treningu. Możemy przewietrzyć mieszkanie, użyć wiatraka lub klimatyzacji. Podczas samych ćwiczeń, możemy także ustawić nawiew, kierując go na siebie.

Pomimo odbywania treningów w domu, nie należy zapominać o odpowiednim ubiorze. Strój do biegania powinien być przewiewny i wykonany z naturalnych tkanin . Istotny jest także właściwy dobór obuwia . Wybierzmy w tym celu lekkie, przewiewne buty z niską lub średnią amortyzacją.

Dodatkowo, w letnie miesiące ze szczególną uwagą zadbajmy o nasze nawodnienie podczas wysiłku, a także poza nim. P ijmy odpowiednią ilość wody i sięgajmy po elektrolity . Odwodnienie osłabia, więc jeśli zaniedbamy ten aspekt, na pewno zauważymy spadek sił podczas ćwiczeń.

Przy częstych treningach na bieżni, powinniśmy mieć na uwadze wzmacnianie mięśni dwugłowych ud . W tym celu warto, wykonywać wzmacniające ćwiczenia siłowe. Pozwoli nam to progresować treningi i unikać kontuzji. Mięśnie dwugłowe pracują nieco słabiej w przypadku bieżni niż w terenie, co związane jest z równą pracą pasa napędowego i brakiem zróżnicowanego terenu. Trening mięśni dwugłowych ud rekompensuje tą różnicę.

Bieżnie treningowe Hop-Sport

No dobrze, ale pora zadać sobie kluczowe pytanie: jaką bieżnię treningową wybrać ? Warto postawić na lekkie, kompaktowe modele, które w każdej chwili przestawimy w dowolne miejsce . Umożliwi nam to prosty transport sprzętu np. na balkon lub taras, jeśli będziemy chcieli osiągnąć kompromis w postaci treningów na świeżym powietrzu.

Bestsellerem wśród kompaktowych bieżni w ofercie Hop-Sport jest model HS-900LB Clip . Urządzenie to jest składane, przez co można je wygodnie przechowywać np. pod łóżkiem lub za szafą. Mimo swoich niedużych gabarytów, bieżnia Clip posiada wydajny silnik o mocy 1,5 HP, który umożliwia rozwinięcie prędkości do 14 km/h.

Sprzęt wyposażono również w wewnętrzny system amortyzacji, który pochłania powstałe podczas biegu wstrząsy, tym samym redukując obciążenie, na jakie narażone są stawy. Panel sterujący śledzi wszystkie najważniejsze parametry treningu, a dedykowane aplikacje oferują szereg dodatkowych funkcji takich jak np. interaktywny bieg po wirtualnej mapie .

Preferujesz ćwiczenia na bardziej masywnym sprzęcie, a wygospodarowanie odpowiedniej ilości przestrzeni nie stanowi dla Ciebie problemu? W Hop-Sport znajdziesz przekrój produktów, dostosowanych do różnych potrzeb i oczekiwań naszych klientów . Przejdź do strony bieżnie treningowe Hop-Sport i wybierz model dopasowany do Ciebie!

Podsumowanie

Bieżnia to sprzęt fitness, który świetnie sprawdzi się w domowym treningu, niezależnie od pory roku . Treningi na bieżni latem, jeśli tylko potraktujemy je poważnie, mogą być tak samo skuteczne i przynieść oczekiwane efekty, jak bieganie w terenie. Stanowią niemal taką samą formę aktywności, a dla części osób są o niebo lepszym rozwiązaniem. Dzięki korzystaniu z bieżni nie musimy martwić się ani o pogodę, ani o trasy biegowe . Możemy wykonywać trening w zaciszu domowym, skupiając się w pełni na sobie i naszych założeniach treningowych. Regularna aktywność zapewni nam więcej energii, lepszy humor, samopoczucie jak i podniesie samoocenę.

W treningach na bieżni, zwracajmy uwagę na odpowiednią technikę biegu oraz właściwy dobór i konfigurację sprzętu . Zadbajmy o interesującą rozrywkę np. w postaci ulubionej muzyki, dzięki której łatwiej będzie nam się zmotywować do ćwiczeń. Pamiętajmy o właściwym nawodnieniu i bogato odżywczych posiłkach po treningu.

Kluczem do poprawy kondycji jest regularność - wygospodarujmy na treningi na bieżni przynajmniej 30 minut, co dwa dni, a na pewno osiągniemy zadowalające rezultaty!

Autor: Izabela Pawik