Hula-hop - odkryj radość z ruchu! Ćwiczenia i poradnik zakupowy

Hula-hop - odkryj radość z ruchu! Ćwiczenia i poradnik zakupowy

Spis treści

Hula-hop to akcesorium fitness często kojarzone z czasami dzieciństwa i zajęciami na sali gimnastycznej. Jednak obręcz hula-hop, wykorzystywana w treningach przynosi szereg korzyści m.in. w postaci smukłej sylwetki, wzmocnienia siły mięśni czy poprawy równowagi. Chcesz wiedzieć, jak efektywnie wykorzystać hula-hop w codziennych ćwiczeniach ? Przeczytaj poniższy artykuł!

Hula-hop — czy tylko dla dzieci?

Czy hula-hop to tylko zabawka dla dzieci? Zdecydowanie nie! Obręcz ta doskonale angażuje i pobudza do pracy mięśnie (w tym mięśnie głębokie), poprawia kondycję fizyczną i koordynację ruchową . Jednak hula-hop, które znamy z lat dziecięcych różni się od tego, które wybierzemy do przeprowadzania domowych treningów. Lekkie, cienkie i plastikowe modele, warto zamienić na cięższe odpowiedniki, wykonane z mocniejszych materiałów w rozmiarze dostosowanym do wzrostu osoby ćwiczącej.

Przed dokonaniem zakupu i rozpoczęciem regularnych ćwiczeń, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.

 • Czy z hula-hop mogę ćwiczyć tylko mięśnie brzucha?
 • Jakie efekty przynoszą ćwiczenia z hula-hop?
 • Jakie rodzaje hula-hop są dostępne na rynku i jak dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb i predyspozycji?
 • Ile czasu dziennie należy ćwiczyć z hula-hop, aby osiągnąć zadowalające rezultaty?
 • Jakie ćwiczenia można wykonać z hula-hop i jakich efektów należy oczekiwać?

Hula-hop — czy tylko na mięśnie brzucha?

Słysząc o treningu z hula-hop najczęściej pojawia się stwierdzenie, że wpłyniemy nim na mięśnie brzucha. Możemy więc się domyślać, że ćwicząc z hula-hop zrzucimy oponkę, wyrzeźbimy talię i wysmuklimy brzuch. A co z innymi partiami ciała? Czy mięśnie brzucha to jedyna grupa mięśniowa, którą wyćwiczymy z obręczą? Oczywiście, że nie! Trenując z hula-hop wpływamy niemal na WSZYSTKIE partie mięśniowe .

Treningi z hula-hop angażują nie tylko mięśnie brzucha, ale także dolne partie ciała m.in. nóg, bioder i pośladków. Przyczyniają się tym samym do ich wzmocnienia i poprawy wyglądu. Jeśli marzą nam się piękne, smukłe nogi i zgrabne pośladki, ćwiczenia z hula-hop z pewnością pomogą w ich osiągnięciu.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia z hula-hop nie tylko wzmacniają dolne partie ciała, ale także angażują do pracy ramiona . Zaleca się poświęcenie części treningu hula-hop na kształtowanie górnych partii ciała. Nawet bez użycia ciężarów, ćwiczenia na ramiona z hula-hop są intensywne i skuteczne w budowaniu siły i rzeźby mięśni kończyn górnych.

Treningi z hula-hop przynoszą nie tylko doskonałe rezultaty dla mięśni brzucha, nóg, pośladków i ramion, ale również wspomagają wzmocnienie core, czyli mięśni posturalnych . Dzięki temu całe ciało staje się sprawniejsze, a sylwetka wyprostowana.

Jakie efekty przynoszą ćwiczenia z hula-hop?

Oprócz widocznych efektów w postaci zmiany wyglądu mięśni i postury, treningi z hula-hop przynoszą także inne korzyści .

Efekty hula-hop , jakie można zobaczyć już po kilku tygodniach ćwiczeń to:

 • Redukcja zbędnych kilogramów,
 • poprawa ogólnej kondycji,
 • poprawa koordynacji ruchowej,
 • aktywowanie mięśni dna miednicy,
 • wzmocnienie mięśni głębokich, które podtrzymują narządy jamy brzusznej,
 • ujędrnienie skóry,
 • redukcja cellulitu.

Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, efekty jakie osiągniemy zależą od naszego zaangażowania. Przyjmuje się, że podczas godzinnego kręcenia hula-hop możemy spalić nawet do 400 kcal . W kontekście osiąganych efektów znaczenie ma też model hula-hop, na którym ćwiczymy. Niektóre modele mogą przynieść więcej pozytywnych efektów, niż pozostałe.

Rodzaje hula-hop — jak wybrać odpowiedni model?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów hula-hop. Wśród najbardziej popularnych znajdziemy:

 • Hula-hop klasyczne - ten model to najbardziej podstawowa wersja obręczy, przeznaczona do lekkich ćwiczeń, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci,
 • hula-hop z masażerem - obręcz o pofalowanej strukturze, dzięki której trening zyskuje na intensywności,
 • hula-hop z wypustkami - ten rodzaj cechują wypustki rozmieszczone równomiernie na całej powierzchni wewnętrznej obręczy, w jednym lub w dwóch rzędach,
 • hula-hop z wypustkami magnetycznymi - analogiczne do poprzednika, z tą różnicą, że wypustki wykonane są z magnesów, które wywierają pozytywny wpływ np. na krążenie krwi czy regenerację tkanek,
 • hula-hop z obciążeniem - model o mniejszej średnicy z masażerem i przymocowanym dodatkowym obciążeniem, przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Wybierając model dla siebie, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim własne oczekiwania względem treningów. Jeśli zależy nam na dodatkowych efektach treningowych warto przemyśleć wybór hula-hop z wypustkami- te modele posiadają szereg dodatkowych właściwości.

Kuleczki masujące dostarczają bodźców stymulujących mięśnie, dzięki czemu rezultaty z ćwiczeń pojawiają się naprawdę szybko . Ćwiczenia z hula-hop z wypustkami pozytywnie wpływają także na nastrój i dodają energii, poprzez redukcję napięć w ciele i poprawę krążenia krwi. Dodatkowo hula-hop z wypustkami zapewniają lepsze efekty ujędrnienia skóry i walki z cellulitem .

W naszej ofercie znaleźć można różne warianty obręczy hula-hop z wypustkami . Daje to możliwość odpowiedniego doboru produktu do swoich potrzeb.

Ile czasu dziennie ćwiczyć z hula hop?

Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, w ćwiczeniach z hula-hop ważna jest regularność, technika oraz odpowiednia długość treningu. Przyjmuje się, że jednorazowy trening z hula-hop powinien trwać co najmniej 30 minut . Dopiero po tym czasie organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową.

Optymalna ilość jednostek treningowych w tygodniu to minimum 3. Jeśli zachowa się te zasady w treningach, pierwsze efekty ćwiczeń z hula-hop pojawią się już po 2 tygodniach.

W przypadku kiedy jesteśmy osobami początkującymi i dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z aktywnością fizyczną, treningi z hula-hop możemy nieco skrócić. Eksperci polecają, aby trwały one wtedy około 15/20 min.

Hula-hop — przykładowe ćwiczenia

Wiemy już jak często i jak długo powinno się ćwiczyć z hula-hop, pora więc przejść do najważniejszego - przykładów konkretnych ćwiczeń. Poniżej prezentujemy plan treningowy z wykorzystaniem hula-hop , który zaangażuje do pracy całe Twoje ciało.

Ćwiczenia wykonujemy po kilka minut, z płynnym przejściem. Po zakończeniu wszystkich ćwiczeń rozpoczynamy wykonywanie ich od początku. Jeśli czujemy, że nasze mięśnie są zmęczone, możemy zrobić przerwę. Na cały trening przeznaczmy około 30 minut.

 • Ćwiczenie nr 1 – tradycyjne kręcenie.

Przyjmujemy pozycję stojącą, hula-hop przytrzymujemy blisko talii. Jedna noga powinna być nieznacznie wysunięta do przodu. Obracamy hula-hop w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i zaczynamy kręcić biodrami. Ruszamy biodrami w przód i tył, tak aby utrzymać obręcz w ruchu.

 • Ćwiczenie nr 2 – zakrok z hula-hop.

Ustawiamy się w pozycji stojącej z nogami w lekkim rozkroku, a hula-hop przytrzymujemy blisko talii. Jedna noga powinna być nieznacznie wysunięta do przodu. Obracamy hula-hop, po czym nie przerywając ruchu ciała, wykonujemy zakrok do tyłu jedną nogą. Następnie, cały czas kręcąc obręczą, wracamy do pozycji wyjściowej i powtarzamy ćwiczenie na drugą stronę.

 • Ćwiczenie nr 3 – półprzysiady z kręceniem hula-hop.

Hula-hop chwytamy jedną ręką nad głową, po czym zaczynamy nim obracać wokół swojego ciała, zmieniając dłoń, w coraz szybszym tempie. Nie przerywając kręcenia, wykonujemy półprzysiad, cofając pośladki i utrzymując proste plecy. Następnie prostujemy się i powtarzamy.

 • Ćwiczenie nr 4 – wymachy rąk z hula-hop.

Ustawiamy się w szerszym rozkroku i zaczynamy kręcić hula-hop. Następnie rozpoczynamy unoszenie ramion w górę i opuszczanie. Ramiona można unosić przed sobą lub bokiem.

 • Ćwiczenie nr 5 – odwodzenie nogi w bok z hula-hop.

Przyjmujemy pozycję stojącą, z nogami blisko siebie, a następnie zaczynamy kręcić hula-hop. Następnie przesuwamy jedną nogę do boku, dotykając palcami podłogi, po czym wracamy i powtarzamy na drugą stronę ciała.

Podsumowanie

Ćwiczenia z hula-hop to nie tylko świetna zabawa, ale także wysiłek, który pozwala w szybkim tempie wyrzeźbić ciało i zgubić tkankę tłuszczową. Trening z wykorzystaniem obręczy można wykonywać w swoim tempie i dostosowywać do własnego poziomu zaawansowania. Ćwicząc regularnie bardzo szybko można zobaczyć wymarzone efekty.

Chcesz zacząć swoją przygodę z treningami hula-hop? Sprawdź naszą ofertę i wybierz model dla siebie!

Autor: Izabela Pawik