Bieżnia - Królowa maszyn cardio

Bieżnia - Królowa maszyn cardio

Spis treści

Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem budowania zdrowia, kondycji fizycznej oraz zgrabnej sylwetki . Utrudniają ją elementy prozy życia – napięty plan dnia, obowiązki w pracy,  spędzanie zbyt dużej ilości czasu w pozycji siedzącej. Im bardziej zabiegani jesteśmy i zmęczeni, tym mniej czasu mamy na myślenie o uprawianiu sportu czy wizycie w klubie fitness. Istnieją jednak domowe sposoby na zachowanie sprawności i zdrowia. Jednym z nich jest zakup sprzętu fitness na użytek domowy. Niekoronowaną królową wśród maszyn fitness o niskim progu wejścia i niesamowitych efektach jest bieżnia . Dzięki niej możesz spalać kalorie, jednocześnie ciesząc się kolejnym odcinkiem ulubionego serialu. Brzmi idealnie? Poznaj więc królową maszyn cardio - bieżnię !

Na czym polega trening cardio?

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, aby zachować zdrowie i sprawność fizyczną, człowiek powinien wykonywać minimum 8,  a najlepiej ponad 10 tysięcy kroków dziennie . Dzięki treningowi cardio na bieżni możemy być pewni, że uda Ci się osiągnąć ten zakres w znacznie krótszym czasie, na dodatek nie wychodząc z domu. Co więcej taki trening może spalić nawet 400 kalorii!

Trening cardio to aktywność tlenowa o charakterze wytrzymałościowym, wpływająca korzystnie na układ sercowo-naczyniowy . Poprawia ogólną wydolność, sprawność oraz wytrzymałość organizmu, wzmacniający układ odpornościowy oraz regulujący gospodarkę hormonalną. Tego rodzaju trening w najszybszy sposób pozwala spalić tkankę tłuszczową oraz przyśpieszyć procesy przemiany materii . Aby osiągnąć zamierzone efekty, należy pamiętać o odpowiedniej intensywności, częstotliwości, a przede wszystkim o regularności ćwiczeń.

Trening cardio na bieżni

Ćwiczenia na bieżni w ramach treningu cardio mają wiele zalet. Większość z nich wynika z faktu, iż niezależnie od warunków pogodowych możemy trenować, na dodatek bez limitu czasowego. Do najważniejszych z nich należy m.in.:

 • brak obciążeń stawów podczas ćwiczeń (maszyna amortyzuje kolana i biodra),
 • wzmacnianie mięśni (przede wszystkim pośladkowych, czworogłowych ud, ramion oraz łydek),
 • możliwość efektywnego spalania tkanki tłuszczowej,
 • prawidłowa ruchomość stawów podczas treningu,
 • poprawa krążenia i obniżenie ciśnienia krwi,
 • zmniejszenie ryzyko wystąpienia zawału i udaru,
 • poprawa wydolności płuc.

Bardzo ciekawym pomysłem na trening na bieżni w domowych warunkach jest trening interwałowy typu HIIT (High Intensity Interval Training). Dzięki niemu można przyspieszyć metabolizm (według badań nawet do 48h) i wydłużyć proces spalania tkanki tłuszczowej. Dodatkowo jest bardziej dynamiczny, ciekawszy oraz skuteczniejszy od typowych treningów, gdyż łączy cztery podstawowe zasady bieżni (nachylenie, czas trwania, prędkość i regeneracja). Kolejnym ogromnym plusem treningu HIIT jest długość trwania – wystarczy zaledwie 10 minut, aby osiągnąć zadowalające efekty.

Aby przeprowadzić trening HIIT, wystarczy wykonywać bieg na przemian z marszem, w różnych konfiguracjach czasowych oraz w tempie dopasowanym do naszego stopnia zaawansowania

Rozgrzewka – ok. 4 - 5 minut lekkiego spaceru;

Część główna, składająca się z dwóch segmentów biegowych, wykonywanych naprzemiennie, zazwyczaj od 8 do 12 serii:- bieg w tempie intensywnym (np. 15 sekund szybkiego sprintu na najwyższym poziomie intensywności),- bieg w tempie umiarkowanym (np. 30-60 sekund lekkiego truchtu);

Wyciszenie/regeneracja (4 - 5 minut) lekkiego spaceru.

Trening cardio w domu – jaką bieżnię wybrać?

Na siłowni zazwyczaj widzimy masywne, ogromne bieżnie , jednak takie w warunkach domowych się po prostu nie sprawdzą. Jeśli chcemy kupić sprzęt do domu, warto przejrzeć oferty sklepów internetowych, najlepiej specjalizujących się w dostarczaniu sprzętu fitness na użytek domowy . Jednym z najlepszych w sieci sklepów sportowych jest Hop-Sport , posiadający bogatą ofertę maszyn sportowych – począwszy od bieżni , przez orbitreki , aż po rowery treningowe i wioślarze . W asortymencie marki znajdziesz sprzęty i akcesoria zróżnicowane pod względem parametrów technicznych oraz ceny. Znajdziesz tam również duży wybór bieżni domowych o niesamowitych możliwościach treningowych.

By wybrać najlepszą dla siebie, należy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych różnic między nimi . Po pierwsze, rodzaj bieżni . Sprzęty tego typu różnią się od siebie ze względu na budowę poszczególnych komponentów. Na rynku dostępne są dwa główny rodzaje:

 • bieżnie elektryczne ,
 • bieżnie magnetyczne.

Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, napędzana są przez prąd, magnetyczne zaś – siłą mięśni trenującego. Bieżnia elektryczna narzuca stałe tempo przesuwania się taśmy, a to zmusza nas do pokonania konkretnego dystansu w odpowiednim tempie i czasie, co sprawdzi się doskonale, jeśli zabraknie nam motywacji do wykonania danej jednostki treningowej .

Kupując bieżnię, warto wybrać model zawierający dodatkowe gadżety i funkcje premium, pozwalające rozszerzyć trening oraz zwiększyć intensywność doznań. Absolutnym must have jest specjalna półeczka lub uchwyt na telefon. Dzięki nim możemy zamocować nasz smartfon do bieżni i oglądać film lub słuchać muzyki podczas treningu. Równie przydatnym dodatkiem jest miejsce na butelkę z wodą lub bidon.

Najlepsze modele bieżni posiadają również rozszerzone funkcje w postaci:

 • portu na słuchawki,
 • sensorów oraz czujników mierzących tętno (np. w postaci pasa telemetrycznego),
 • silnika o dużej mocy,
 • modułu Bluetooth do parowania z innymi urządzeniami i aplikacjami.

Bieżnie wyposażone w tego typu cudeńka znajdziesz w ofercie sklepu Hop-Sport. Szczególnie polecanym sprzętem jest bieżnia elektryczna HS-4500LB Ultima . Wyróżnia ją silnik o mocy 4,5 HP, szeroki pas biegowy z możliwością automatycznej zmiany nachylenia, pozwalający rozwinąć prędkość do aż 20 km/h. Dodatkowo bieżnia posiada dotykowy wyświetlacz z czterema predefiniowanymi programami treningowymi oraz moduł Bluetooth. Te oraz inne maszyny do domowego treningu cardio znajdziesz w sklepie Hop-Sport. Przejrzyj ofertę, wybierz coś dla siebie i wskocz do świata sportu!

Autor: Natalia Brożyna