Bungee fitness — na czym polega i jakie przynosi efekty?

Bungee fitness — na czym polega i jakie przynosi efekty?

Spis treści

Gdy monotonia codziennych ćwiczeń odstrasza od aktywności fizycznej, na horyzoncie pojawia się nowa, ekscytująca forma treningu — bungee fitness. Jest to unikalne połączenie fitnessu, tańca i akrobacji . Oferuje uczestnikom nie tylko intensywny wysiłek, ale również świetną zabawę i możliwość "latania". Aktywność ta pojawiła się najpierw w Azji i szybko zdobyła szerszą popularność. W Polsce modę na nią rozkręciły dwie instruktorki fitness - Paulina Suduł oraz Natalia Jakuła.

W tym artykule przybliżymy Ci, czym dokładnie jest bungee fitness , jakie korzyści przynosi regularne uczestnictwo w zajęciach, oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące tej formy aktywności. Przygotuj się na to, by oderwać się od ziemi i doświadczyć treningu z zupełnie nowej perspektywy!

Czym jest bungee fitness?

Bungee fitness to rewolucyjna forma sportu, która oferuje zupełnie nowe doświadczenie ruchowe. Stanowi mieszankę kardio, siłowych ćwiczeń fitness oraz figur akrobatycznych, a przy tym odciąża stawy . Kluczowy element, który odróżnia bungee fitness od innych form aktywności, to elastyczna lina bungee, do której uczestnicy są bezpiecznie przymocowani za pomocą specjalnej uprzęży. Umożliwia ona wykonywanie skoków, obrotów, biegów i nawet lotów, zdecydowanie zmniejszając przy tym obciążenie dla układu szkieletowego. Początkowo, podobnie jak przy pole dance, uprząż może obcierać i powodować siniaki, jednak nie jest zalecane ćwiczenie w spodenkach.

Zajęcia bungee fitness zwykle odbywają się w grupach pod okiem doświadczonego instruktora . Zaprojektowane są tak, aby były intensywne, ale jednocześnie dostępne dla osób na różnych poziomach sprawności fizycznej. Prowadzący często stosują muzykę, aby nadać zajęciom rytm i energię, tworząc motywujące i dynamiczne środowisko. Podczas treningu bungee fitness, uczestnicy mogą oczekiwać różnorodnych ćwiczeń, które obejmują:

 • Skoki i sprinty : dzięki zestawom bungee uczestnicy mogą skakać wyżej i biegać szybciej niż normalnie, co znacznie zwiększa intensywność treningu kardio.
 • Ćwiczenia siłowe : wykorzystanie zestawu bungee pozwala na wykonywanie ćwiczeń siłowych, takich jak przysiady czy pompki, z dodatkowym obciążeniem, co wzmacnia mięśnie i poprawia wytrzymałość.
 • Elementy akrobatyczne : obracanie się, zawieszanie w powietrzu i inne akrobatyczne ruchy nie tylko dodają treningowi elementów zabawy, ale także poprawiają koordynację i równowagę.

modelka ćwicząca bungee fitness w studio

Jakie efekty przynoszą regularne zajęcia bungee fitness?

Regularne uczestnictwo w treningach na linach oferuje szereg korzyści zdrowotnych i kondycyjnych. Oto efekty, których można oczekiwać:

 • Wzmocnienie mięśni całego ciała: ten typ treningu angażuje wiele grup ciała, w tym mięśnie brzucha, plecy, uda, pośladki, ramiona oraz mięśnie głębokie . Regularne treningi pomagają w budowaniu i wzmacnianiu gorsetu mięśniowego, poprawiając siłę i wytrzymałość.
 • Poprawa elastyczności i mobilności: ruchy wykonywane podczas zajęć mogą przyczynić się do zwiększenia zakresu ruchomości w stawach oraz poprawy elastyczności mięśni, co jest kluczowe dla ogólnego zdrowia i sprawności.
 • Zwiększenie koordynacji i równowagi : unikalne ćwiczenia na uprzęży bungee wymagają precyzji i kontroli nad własnym ciałem, co sprzyja rozwijaniu koordynacji ruchowej i poczucia równowagi.
 • Redukcja stresu i poprawa nastroju: bungee fitness to nie tylko trening dla ciała, ale także dla umysłu. Aktywność ta potrafi znacząco zredukować poziom stresu i poprawić nastrój , dzięki wydzielaniu endorfin.
 • Poprawa wydolności sercowo-oddechowej: intensywność treningów sprzyja pracy układu sercowo-oddechowego, poprawiając wydolność serca i płuc .
 • Spalanie kalorii i redukcja tkanki tłuszczowej: dzięki wysokiej intensywności i dynamicznym ruchom, bungee fitness jest doskonałym treningiem kardio, którego uprawianie sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej i utracie kilogramów. Regularne ćwiczenia mogą przyczynić się do efektywnego wyrzeźbienia ciała oraz uwidocznienia mięśni.

Ile kalorii spala bungee fitness?

A ile kalorii tracimy podczas jednego treningu bungee fitness? Czy można porównać ich liczbę do innej aktywności? Spalanie kcal podczas zajęć bungee fitness może się różnić w zależności od intensywności treningu, czasu trwania sesji oraz indywidualnych cech uczestnika, takich jak waga czy kondycja fizyczna. Średnio, można spodziewać się utraty od 400 do nawet 800 kcal w ciągu godzinnego treningu .

To sprawia, że bungee fitness jest porównywalne z innymi intensywnymi formami ćwiczeń. Podobną liczbę kcal w ciągu godziny pomagają spalić biegi na bieżni , czy aerobik.

modelka ćwicząca na bieżni elektrycznej HS-1000LB Wind marki Hop-Sport

Czy każdy może trenować bungee fitness?

Bungee fitness jest przystępną formą ruchu dla szerokiego grona osób bez względu na wiek. Jednak jak każda aktywność fizyczna, ma pewne przeciwskazania, które warto wziąć pod uwagę. Oto kluczowe aspekty dotyczące dostępności bungee fitness dla różnych grup osób:

 • Wiek i poziom sprawności: bungee fitness mogą ćwiczyć osoby w różnym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej . Jednak ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami lub wracają do formy po dłuższej przerwie, powinni zacząć od łagodniejszych wariantów ćwiczeń i stopniowo zwiększać intensywność.
 • Ograniczenia zdrowotne: osoby z pewnymi schorzeniami lub ograniczeniami zdrowotnymi , takimi jak problemy z kręgosłupem, choroby serca, nadciśnienie, czy poważne urazy, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem treningów bungee fitness. Lekarz może ocenić, czy ta forma aktywności będzie bezpieczna i odpowiednia dla konkretnego pacjenta.
 • Kobiety w ciąży: choć aktywność fizyczna jest zalecana w czasie ciąży, bungee fitness nie jest polecane dla kobiet w ciąży ze względu na dynamiczne ruchy i potencjalne ryzyko urazów . Kobiety w ciąży powinny zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego przed podjęciem takiej formy ćwiczeń.
 • Osoby z nadwagą lub otyłością: bungee fitness może być atrakcyjną formą aktywności dla osób z nadwagą, lub otyłością, ponieważ redukuje obciążenie dla układu szkieletowego i pozwala unikać kontuzji. Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem treningów skonsultować się z trenerem, aby dostosować ćwiczenia do indywidualnych możliwości i zapewnić właściwe wsparcie uprzęży do wagi i rozmiaru.

Gdzie ćwiczyć bungee fitness?

Bungee fitness, będące relatywnie nową formą aktywności, wciąż zyskuje na popularności, a same zajęcia są coraz szerzej dostępne. Jeśli zastanawiasz się nad tym, gdzie możesz spróbować tego typu ćwiczeń, poniżej znajdziesz możliwe opcje:

 • Specjalistyczne studia fitness i akrobatyki : wiele studiów fitness i akrobatyki oferuje tego typu grupowe zajęcia fitness jako część swojego regularnego harmonogramu. Są to miejsca, które zazwyczaj dysponują odpowiednim sprzętem i obecnością wykwalifikowanych trenerów.
 • Kluby sportowe i centra rekreacyjne: niektóre większe kluby sportowe i centra rekreacyjne mogą oferować zajęcia bungee fitness jako część swojej oferty . Warto sprawdzić pod tym względem lokalne ośrodki.
 • Warsztaty i eventy fitness : czasami bungee fitness jest oferowane w formie jednorazowych warsztatów lub jako część większych eventów fitness. Takie wydarzenia mogą być świetną okazją, aby spróbować tego rodzaju ćwiczeń i ocenić czy jest to forma aktywności, którą chcielibyśmy trenować.
 • Szkolenia certyfikowane: osoby, które chcą pogłębić swoją wiedzę o bungee fitness lub zostać trenerami, mogą rozważyć uczestnictwo w specjalistycznych szkoleniach certyfikowanych, które oferują nie tylko naukę podstaw, ale także zaawansowane techniki i metody nauczania.
 • Online – zajęcia wirtualne: z powodu rosnącej popularności bungee fitness, niektóre studia zaczynają prowadzić również zajęcia online . Chociaż doświadczenie może się różnić od treningów na żywo, to jednak są one alternatywą dla osób, które nie mają dostępu do studia oferującego zajęcia stacjonarne lub wolą trenować same.

Czy można trenować bungee fitness w domu?

Trenowanie bungee fitness w domu jest możliwe, jednak wiąże się z wieloma wyzwaniami i wymaga dobrego przygotowania oraz przestrzegania środków bezpieczeństwa. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zapewnienie sobie odpowiedniej przestrzeni . Potrzebny jest wysoki sufit i wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie wykonywać skoki i ruchy w powietrzu, bez ryzyka zderzenia z meblami czy innymi przedmiotami.

Kolejnym kluczowym elementem jest solidny i bezpieczny punkt zaczepienia dla liny bungee , który może wytrzymać zwiększone obciążenie. Wymaga to zazwyczaj specjalistycznej wiedzy budowlanej i może być trudne do zrealizowania w typowym domu. Konstrukcje sufitowe nie zawsze są przystosowane obciążeń.

Ważne jest również zainwestowanie w wysokiej jakości sprzęt , w tym uprząż bungee, liny i inne akcesoria, które są specjalnie zaprojektowane do ćwiczeń. Używanie niewłaściwego przyrządu lub nieprawidłowo zainstalowanej uprzęży znacznie zwiększa ryzyko urazów.

Bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem przy treningu bungee fitness w domu . Należy regularnie sprawdzać sprzęt pod kątem uszkodzeń czy zużycia. Podłoże powinno być odpowiednio zabezpieczone np. matą ochronną , aby zminimalizować ryzyko urazów w przypadku upadku. Ponadto, szczególnie jeśli jesteś początkujący, zaleca się korzystanie z instrukcji wideo lub online od certyfikowanych trenerów bungee fitness, aby nauczyć się właściwej techniki oraz unikać błędów.

Podsumowanie

Bungee fitness to dynamiczna i innowacyjna forma aktywności, która oferuje wiele korzyści zdrowotnych i jest coraz bardziej dostępna. Regularne zajęcia składają się nie tylko na poprawę kondycji fizycznej i sylwetki, ale również na zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Bez względu na to, czy Twoim celem jest dobra forma, utrata wagi, wzmocnienie mięśni, poprawa elastyczności, czy po prostu odstresowanie po długim dniu, bungee fitness dostarczy Ci efektów, których szukasz, przy okazji oferując nowe wyzwania i świetną zabawę.

Autor: Izabela Pawik