Owijki bokserskie — do czego służą i jak je zakładać?

Owijki bokserskie — do czego służą i jak je zakładać?

Spis treści

Boks to nie tylko sport — to sztuka, w której każdy element wyposażenia spełnia swoje zadanie. Jednym z kluczowych elementów, którego znaczenie jest często niedoceniane, to owijki bokserskie. Choć nazwa wskazuje inaczej, stosuje się je nie tylko w boksie, ale także w MMA, czy kickboxingu.

Zastanawiasz się, do czego służą owijki? W tym artykule przyjrzymy się, czym one są, dlaczego bandaże bokserskie są nieodłącznym elementem treningu sportów walki , jaką pełnią rolę podczas ćwiczeń, jak wybrać odpowiednie owijki, oraz jak poprawnie je zakładać.

Bandaże bokserskie — dlaczego używa się ich w treningu bokserskim?

Bandaże bokserskie to nie tylko modny dodatek, ale niezbędny element wyposażenia każdego boksera, który zakłada się pod rękawice. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie dłoni i nadgarstków przed kontuzjami, jakie mogą wyniknąć podczas intensywnego treningu bokserskiego . Bokserzy, zarówno profesjonalni, jak i ci trenujący rekreacyjnie, doskonale zdają sobie sprawę, jak istotne jest utrzymanie rąk w odpowiedniej kondycji, by móc efektywnie trenować.

Bandaże bokserskie chronią stawy, więzadła i mięśnie, zapobiegając kontuzjom i zmniejszając ryzyko zwichnięć czy skręceń. Ponadto pełnią funkcję stabilizującą nadgarstki, co jest niezwykle istotne podczas zadawania ciosów. Używanie owijek bokserskich pomaga także w absorpcji potu, zapewniając pewny chwyt.

modelka zakładająca owijki bokserskie

Rola owijek bokserskich w treningu

Rola owijek bokserskich w treningu sztuk walki jest bardzo duża. Przyjrzyjmy się ich najważniejszym funkcjom:

 • Ochrona stawów i więzadeł: owijki bokserskie stanowią pierwszą linię obrony przed kontuzjami stawów i więzadeł dłoni . W trakcie intensywnego treningu bokserskiego, szczególnie podczas uderzeń, stawy i więzadła mogą być narażone na nadmierne obciążenia. Owijki zapewniają wsparcie strukturalne, redukując ryzyko skręceń, zwichnięć czy przeciążeń stawów.
 • Stabilizacja nadgarstków : stabilność nadgarstków jest kluczowym elementem podczas ciosów. Owijki bokserskie, gdy są odpowiednio zakładane, pełnią funkcję stabilizującą nadgarstki. Zapobiega to nadmiernemu wygięciu czy skręceniu w tych miejscach, co może prowadzić do bolesnych kontuzji.
 • Absorpcja wstrząsów : podczas treningu bokserskiego, ręce absorbują znaczne ilości wstrząsów podczas uderzeń. Owijki bokserskie, działając jako dodatkowa warstwa amortyzująca, pomagają w pochłanianiu tych wstrząsów. Dzięki temu zmniejsza się obciążenie stawów, a bokser może utrzymać dłonie w lepszej kondycji.
 • Kształtowanie poprawnej pozycji rąk: poprawna pozycja rąk to kluczowy element skutecznego treningu bokserskiego. Owijki bokserskie pomagają utrzymać dłonie w odpowiedniej pozycji, co wpływa na precyzję i skuteczność ciosów . Dzięki nim bokser może skupić się na doskonaleniu techniki bez obaw o nieprawidłowe ułożenie rąk.
 • Zapobieganie nadmiernemu poceniu się dłoni: intensywny trening bokserski często wiąże się z nadmiernym poceniem się dłoni, co może prowadzić do ślizgania się rękawic. Bawełniane owijki bokserskie absorbują pot , utrzymując ręce boksera w suchym środowisku, zapewniając pewniejszy chwyt.

Jak wybrać odpowiednie bandaże bokserskie?

Każdy bokser ma swoje indywidualne potrzeby i preferencje co do tego, jak czuje się w czasie treningu. Owijki bokserskie są dostępne w różnych długościach, materiałach i wzorach, co umożliwia dopasowanie ich do indywidualnych wymagań każdego zawodnika.

Wybierając odpowiednie owijki, zwróć uwagę na:

 • Długość owijek: długość owijek bokserskich ma istotne znaczenie dla ich skuteczności. Taśmy bokserskie dostępne są zazwyczaj w wersjach od 2,5 do 5 metrów. Wybór długości zależy od preferencji użytkownika oraz sposobu ich zakładania. Dłuższe owijki pozwalają na bardziej skomplikowane wiązanie i dodatkowe warstwy ochronne .
 • Materiał: bandaże bokserskie są wykonywane z różnych materiałów, takich jak bawełna, mieszanki bawełny z elastanem czy specjalne tkaniny antybakteryjne. Materiał wpływa nie tylko na komfort noszenia, ale również na wentylację i odporność na wilgoć. Osoby, które intensywnie trenują, mogą preferować bardziej oddychające i szybkoschnące materiały.
 • Elastyczność: elastyczność owijek ma znaczący wpływ na ich stabilność i wygodę noszenia. Bandaże powinny być wystarczająco elastyczne, aby zapewnić wsparcie stawom i mięśniom, jednocześnie nie ograniczając swobody ruchów. Odpowiednia elastyczność pozwala na bezpieczne zakładanie owijek, eliminując ryzyko zbytniego naprężenia.
 • Zapięcie: bandaże bokserskie mogą mieć różne systemy zapięcia, takie jak rzep, rzepy z haczykiem czy zwykłe wiązanie. Wybór zależy od osobistych preferencji i wygody użytkownika. Rzepy są często preferowane ze względu na łatwość zakładania i zdejmowania , natomiast tradycyjne wiązanie pozwala dokładniej dopasować owijki do kształtu ręki.
 • Grubość: grubość owijek bokserskich również ma znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o komfort noszenia wewnątrz rękawic bokserskich. Zbyt grube owijki mogą sprawić, że rękawice stają się zbyt ciasne, co może prowadzić do dyskomfortu. Dlatego warto wybierać owijki o odpowiedniej grubości, aby zapewnić ochronę, jednocześnie nie utrudniając korzystania z rękawic .

Jak wiązać owijki bokserskie ? Instrukcja

Wiązanie owijek bokserskich może wydawać się skomplikowane dla początkujących, jednak po czasie staje się to czynnością rutynową. Poniżej przedstawiamy prostą instrukcję, jak poprawnie założyć owijki bokserskie:

 1. Rozpocznij od kciuka: umieść kciuk w specjalnej pętli na końcu owijki.
 2. Owijaj nadgarstek: zawijaj owijkę wokół nadgarstka kilka razy, zapewniając mu stabilność.
 3. Przechodź na dłoń: następnie przesuń się w dół, owijając dłoń kilkakrotnie.
 4. Zawijaj palce: po zawinięciu dłoni, owiń owijkę wokół każdego palca, zaczynając od kciuka.
 5. Powrót do nadgarstka: po owinięciu palców, wróć do nadgarstka i zabezpiecz owijkę.
 6. Zakończ na kciuku: zakończ owijanie, zabezpieczając owijkę na kciuku.

Pamiętaj, aby nie owijać bandaży zbyt mocno, by nie utrudniać krążenia krwi, ale jednocześnie na tyle mocno, aby zapewnić odpowiednią stabilizację.

Owijki bokserskie Hop-Sport

Poszukujesz wysokiej jakości owijek do treningów? Owijki bokserskie Hop-Sport to godne uwagi rozwiązanie dla każdego miłośnika boksu.

Wykonane w 80% z bawełny skutecznie wchłaniają pot, a domieszka 20% poliestru podnosi ich elastyczność. Zaczep na kciuk ułatwia zakładnie owijek i gwarantuje, że pozostaną one na dłoniach w niezmienionej pozycji przez cały czas trwania treningu. Wygodne zapięcie na rzep nie nastręcza problemów przy zakładaniu i zdejmowaniu owijek. Wszystkie te cechy sprawiają, że trening sztuk walki z elastycznymi bandażami bokserskimi Hop-Sport zyskuje na efektywności i komforcie.

owijki bokserskie czarne marki Hop-Sport

Podsumowanie

Bandaże i owijki treningowe stanowią nieodłączny element wyposażenia każdego boksera, pełniąc kluczową rolę zarówno w aspekcie bezpieczeństwa, jak i wygody treningu. W trakcie intensywnego treningu bokserskiego odgrywają istotną funkcję ochronną, zabezpieczając stawy, więzadła i nadgarstki przed kontuzjami . Wpływają także pozytywnie na wydajność treningu poprzez stabilizację nadgarstków, absorpcję wstrząsów i utrzymanie odpowiedniej pozycji rąk. Kształtują poprawną technikę ciosów, a dodatkowo, chronią przed nadmiernym poceniem się dłoni.

Dokładne zrozumienie własnych preferencji, stylu treningu oraz indywidualnych potrzeb jest kluczowe przy wyborze odpowiednich bandaży bokserskich.

Autor: Izabela Pawik