23 Luty 2023
Lifestyle - Porady, motywacja, inspiracja / Materace gimnastyczne / Maty do ćwiczeń / Piłeczki do masażu
Rwa kulszowa to zespół bólowy, który wywodzi się najczęściej z dolnej części kręgosłupa. Przypadłość ta wywoływana jest przez ucisk wywierany na nerw kulszowy lub tworzące go nerwy rdzeniowe. Ze względu na czas trwania wyróżnia się postać ostrą (krótkoterminową), która trwa od 3 do nawet 10 tygodni, oraz przewlekłą (długoterminową) - zazwyczaj trwającą dłużej niż kilkanaście tygodni.
Ból pojawiający się przy rwie kulszowej potrafi być bardzo uciążliwy. Promieniuje on od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa i pośladka, przez tylną powierzchnię uda i podudzie aż do stopy.
Objawy towarzyszące rwie kulszowej obejmują m.in.:
W zdecydowanej większości przypadków pojawienie się ataku rwy kulszowej jest nagłe. Występuje przy schylaniu ciała, podnoszeniu przedmiotów czy przy próbie szybkiego wyprostu. Schorzenie występuje częściej u osób przepracowanych i spędzających wiele godzin w pozycji siedzącej. Rwa kulszowa dotyka przy tym tych, którzy unikają sportu, a w życiu codziennym towarzyszy im stres.
Za główną przyczynę rwy kulszowej uważa się dyskopatię, czyli schorzenia krążków międzykręgowych. Wśród innych możliwych przyczyn tego schorzenia wymienia się m.in.:
Wszystkie te stany powodują drażnienie nerwów w różnych obszarach ich przebiegu.
W skutecznym łagodzeniu rwy kulszowej bardzo ważne są odpowiednie ćwiczenia. Dzięki nim poprawia się cała postawa ciała. Pomagają one wzmocnić dolny odcinek pleców oraz rozciągnąć spięte mięśnie. Wpływają również na stabilizację i wzmocnienie kręgosłupa. Silniejsze mięśnie przykręgosłupowe sprawiają, że zmniejsza się nacisk na nerw kulszowy.
Ćwiczenia przy rwie kulszowej mogą okazać się więc bardzo pomocne w zmniejszeniu dolegliwości bólowych i uczucia dyskomfortu. Ponadto poprawiają ruchomość stawów, co pozwala na sprawniejsze wykonywanie codziennych czynności.
W ćwiczeniach ważna jest jednak regularność. Tylko wtedy gdy będziemy ćwiczyć systematycznie przyniosą one oczekiwane rezultaty.
Ćwiczenia na rwę kulszową warto wykonywać w domu. Nie potrzebujemy do nich skomplikowanego sprzętu. Wystarczy piłka do masażu i mata lub materac aby przeprowadzić skuteczny trening łagodzący ból.
Ćwiczenia rozluźniające, które warto zastosować na rwę kulszową to m.in.:
Ćwiczenia wzmacniające, które możemy uwzględnić w swoim planie treningowym to z kolei:
Wykonywania tych ćwiczeń nie zaleca się jednak w czasie ostrego ataku rwy kulszowej. W takim wypadku należy powstrzymywać się od jakiejkolwiek aktywności fizycznej, poza spacerami. Ulgę może przynieść wtedy położenie się na plecach, z nogami opartymi o krzesło pod kątem prostym. Po ustąpieniu ostrej fazy można przystąpić do ćwiczeń.
Ćwiczenia czyli kinezyterapia to tylko część postępowania przy leczeniu rwy kulszowej. Są one stosowane w ramach leczenia zachowawczego, czyli takiego, gdy stan zdrowia pacjenta nie wymaga operacji chirurgicznej. Inne elementy leczenia zachowawczego obejmują:
Wszystkie te metody mają na celu przyniesienie ulgi w bólu. Dzięki nim możliwe jest odzyskanie zdrowia oraz odczucie ulgi przy wykonywaniu codziennych obowiązków.
Ćwiczenia na rwę kulszową to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na złagodzenie objawów występującego bólu. Stanowią również środek prewencyjny przed nawrotem choroby.
Jak długo trwa całkowite wyleczenie rwy kulszowej? Cały proces od momentu wystąpienia objawów do ich wyeliminowania trwa zazwyczaj kilka tygodni. Nie jest to jednak regułą i czas ten może się wydłużyć lub skrócić. Warto jednak aby aktywność fizyczna po wyleczeniu została już z nami na stałe.