Podstawą bezpiecznego treningu w domu czy siłowni jest odpowiednie zabezpieczenie podłoża. Z pomocą przychodzą składane materace gimnastyczne, które dedykowane są aktywnościom wymagającym miękkiej powierzchni — akrobatyce, gimnastyce czy sztukom walki. Najlepsze z nich nie tylko pochłaniają energię uderzeń, ale również wygłuszają i dają niezbędną stabilność podczas ruchu.
Materac gimnastyczny vs. mata do ćwiczeń
Wśród akcesoriów fitness na użytek domowy można znaleźć kilka rodzajów akcesoriów, które ułatwiają wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych w domowym zaciszu. Najczęściej osoby kupujące tego typu sprzęt stają przed dylematem, czy wybrać materac gimnastyczny, czy matę do ćwiczeń. Wszystko tak naprawdę zależy od ćwiczeń, jakie mamy zamiar wykonywać. Materace gimnastyczne są zdecydowanie bardziej miękkie od mat do ćwiczeń. Można na nich wykonywać zarówno treningi siłowe, sztuki walki, ćwiczenia akrobatyczne, jak i rehabilitacyjne.
Ze względu na swoją miękkość mogą nie być odpowiednie do rolowania wałkami fitness lub piłeczkami do masażu oraz niektórych ćwiczeń mobilizacyjnych, które wymagają twardszej powierzchni. Z kolei maty do ćwiczeń dedykowane są do wszelkich aktywności polegających na zwiększaniu zakresu ruchomości oraz rozluźniania mięśni. Są na tyle cienkie, iż chronią nasze ciało przed bezpośrednim kontaktem z podłożem. Świetnie sprawdzą się w przypadku jogi czy pilatesu. Można je wykorzystywać zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu.
Zalety materaca gimnastycznego
Największą zaletą materacy gimnastycznych jest przede wszystkim ich wielkość. W przeciwieństwie do mat do ćwiczeń zajmują one znacznie większą powierzchnię użytkową i można spajać je z innymi materacami — jeśli posiadają system łączenia na rzepy. Najlepsze modele — materace gimnastyczne składane, posiadają ruchome segmenty, które umożliwiają złożenie akcesorium na kilka części. Duży rozmiar materaca, umożliwia wykonywanie bardziej skomplikowanych ćwiczeń oraz zabezpieczenie podłoża na większej powierzchni. Ponadto, dobrej jakości materace gimnastyczne są niezwykle wytrzymałe, antypoślizgowe i wodoodporne, co sprawia, że są znakomitymi przyborami do wyjątkowo intensywnych treningów i aktywności. Ma to szczególne znaczenie dla instytucji oraz organizacji, które chcą wyposażyć się w ten sprzęt w hurtowych ilościach — szkoły, uniwersytety, szkółki walk, sale zabaw, figloparki czy kluby fitness.
Materac gimnastyczny — z jakiego materiału powinien być zrobiony?
Decydując się na zakup materaca do ćwiczeń, warto zwrócić szczególną uwagę na jego parametry techniczne. Większość z nich wynika z materiału, którego użyto do jego wytworzenia. W sklepie internetowym Hop-Sport znajdziesz materace gimnastyczne wykonane ze sprężystej pianki EPE. Posiada ona znakomitą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie agresywnych substancji chemicznych. Materace z tego materiału słyną także z wysokiej trwałości i są odporne na odkształcenie.
Pianka dodatkowo jest wodoodporna, dzięki czemu nie ślizgamy się po niej nawet podczas intensywnej aktywności fizycznej. Doskonale tłumi uderzenia oraz do pewnego stopnia może służyć za akustyczne zabezpieczenie podłoża. Co istotne, materace gimnastyczne marki Hop-Sport posiadają Certyfikat Jakości — Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa wydany przez Europejskie Centrum Jakości i Promocji. Potwierdza on najwyższą jakość i bezpieczeństwo produktów, a także jest wyrazem uznania w stosunku do polityki względem klienta oraz wysokiej jakości świadczonych usług.
Trening na materacu gimnastycznym
Na materacu gimnastycznym można wykonywać niemal dowolną aktywność fizyczną. Ze względu na swoje właściwości znakomicie sprawdzi się przy m.in.:
- treningach sztuk walki (zwłaszcza tych, gdzie często ćwiczący schodzą do „parteru”),
- treningach akrobatycznych i gimnastycznych (przy wykonywaniu poszczególnych figur, skokach z lądowaniem czy przewrotach),
- ćwiczeniach rehabilitacyjnych (realizowanych pod czujnym okiem lekarza specjalisty lub fizjoterapeuty),
- dziecięcych aktywnościach (grach i zabawach).
Materac treningowy służy przede wszystkim do wykonywania ćwiczeń, które wymagają dobrego zabezpieczenia podłoża. Pochłania on energię kinetyczną oraz dobrze wygłusza podłoże. Niemniej, może nie być odpowiedni do ćwiczeń z wolnymi ciężarami, ponieważ jest do tego zbyt miękki. W przypadku treningów siłowych o wiele lepszym rozwiązaniem będzie trening bezpośrednio na podłodze zabezpieczonej matą ochronną lub matą puzzle.