W kategorii produktów: 7
Product filters

Podstawą bezpiecznego treningu w domu czy siłowni jest odpowiednie zabezpieczenie podłoża. Z pomocą przychodzą składane materace gimnastyczne, które dedykowane są aktywnościom wymagającym miękkiej powierzchni - akrobatyce, gimnastyce czy sztukom walki. Najlepsze z nich nie tylko pochłaniają energię uderzeń, ale również wygłuszają i dają niezbędną stabilność podczas ruchu.

Materac gimnastyczny vs. mata do ćwiczeń

Wśród akcesoriów fitness na użytek domowy można znaleźć kilka rodzajów przyborów, które ułatwiają wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych w domowym zaciszu. Najczęściej osoby kupujące tego typu sprzęt stają przed dylematem, czy wybrać materac gimnastyczny, czy matę do ćwiczeń. Wszystko tak naprawdę zależy od ćwiczeń, jakie mamy zamiar na nich wykonywać. Materace gimnastyczne są zdecydowanie bardziej miękkie od mat do ćwiczeń. Można na nich wykonywać zarówno treningi siłowe, sztuk walki, akrobatyczne, jak i ćwiczenia rehabilitacyjne.

Ze względu na swoją miękkość mogą się jednak nie nadawać do rollowania wałkami fitness lub piłeczkami do masażu oraz niektórych ćwiczeń mobilizacyjnych, które wymagają twardszej powierzchni. Z kolei maty do ćwiczeń dedykowane są do wszelkich aktywności polegających na zwiększaniu zakresu ruchomości oraz rozluźniania mięśni. Są na tyle cienkie, iż chronią nasze ciało przed bezpośrednim kontaktem z podłożem. Świetnie sprawdzą się w przypadku jogi czy pilatesu, czy też do treningu sportów walki. Można je wykorzystywać zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu.

Zalety materaca gimnastycznego

Największą zaletą materacy gimnastycznych jest przede wszystkim ich wielkość. W przeciwieństwie do mat do ćwiczeń zajmują one znacznie większą powierzchnię i można łączyć je z innymi materacami za pomocą wygodnego systemu rzep. Najlepsze modele posiadają również ruchome segmenty, które umożliwiają złożenie akcesorium na kilka części. Duży rozmiar materaca umożliwia wykonywanie bardziej skomplikowanych ćwiczeń oraz zabezpieczenie podłoża na większej powierzchni. Ponadto, dobrej jakości materace gimnastyczne są niezwykle wytrzymałe i wodoodporne, co czyni je znakomitymi przyborami do wyjątkowo intensywnych treningów i aktywności. Ma to szczególne znaczenie dla instytucji oraz organizacji, które chcą wyposażyć się w ten sprzęt w hurtowych ilościach - szkoły, uniwersytety, szkółki walk, sale zabaw, figloparki, kluby fitness.

Materac gimnastyczne - z jakiego materiału powinien być zrobiony?

Decydując się na zakup materaca gimnastycznego warto zwrócić szczególną uwagę na jego parametry techniczne. Większość z nich wynika z materiału, którego użyto do jego wytworzenia. W sklepie internetowym Hop-Sport znajdziesz materace gimnastyczne wykonane ze sprężystej pianki EPE. Posiada ona znakomitą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie agresywnych substancji chemicznych. Materace z tego materiału słyną także z wysokiej trwałości i są odporne na odkształcenie.

Pianka dodatkowo jest wodoodporna, dzięki czemu nie ślizgamy się po niej nawet podczas intensywnej aktywności fizycznej. Doskonale tłumi uderzenia oraz do pewnego stopnia może służyć za akustyczne zabezpieczenie podłoża. Ważne, że materace gimnastyczne marki Hop-Sport posiadają Certyfikat Jakości - Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa wydany przez Europejskie Centrum Jakości i Promocji. Potwierdza on najwyższą jakość i bezpieczeństwo produktów, a także jest wyrazem uznania w stosunku do polityki względem klienta oraz wysokiej jakości świadczonych usług.

Trening na materacu gimnastycznym

Na materacu gimnastycznym można wykonywać niemal dowolną aktywność fizyczną. Ze względu na swoje właściwości znakomicie sprawdzi się przy m.in.:

• treningach sztuk walki (zwłaszcza tych, gdzie często ćwiczący schodzą do “parteru”),

• treningach akrobatycznych i gimnastycznych (przy wykonywaniu poszczególnych figur, skokach z lądowaniem czy przewrotach),

• ćwiczeniach rehabilitacyjnych (realizowanych pod czujnym okiem lekarza specjalisty lub fizjoterapeuty),

• dziecięcych aktywnościach (grach i zabawach).

Materac gimnastyczny służy przede wszystkim do wykonywania ćwiczeń, które wymagają dobrego zabezpieczenia podłoża. Pochłania on energię kinetyczną oraz dobrze wygłusza podłoże. Niemniej, może się on nie nadawać do ćwiczeń z wolnymi ciężarami i nauki techniki, gdyż jest zbyt miękki. W przypadku treningów siłowych o wiele lepszym rozwiązaniem będzie trening bezpośrednio na podłodze zabezpieczonej matą ochronną.

Co oprócz materaca gimnastycznego warto kupić?

Materac gimnastyczny to podstawowy przyrząd do nauki akrobatyki, gimnastyki oraz realizacji treningów sztuk walki. Jego wymiary oraz możliwość łączenia z innymi materacami sprawiają, że można nimi pokryć nawet całą powierzchnię sali gimnastycznej.

Materac nie nadaje się do wszystkich aktywności fizycznych, dlatego warto uzupełniać go innymi sprzętami oraz akcesoriami. Maty puzzle ochronne oraz maty do ćwiczeń o mniejszych grubościach przydadzą się nam, gdy będziemy chcieli zrealizować trening na twardszym podłożu i wykonać ćwiczenia mobilizacyjne. Jeśli zaś myślimy o rozwoju pod kątem siłowym, powinniśmy zastanowić się nad zakupem dodatkowego obciążenia zewnętrznego w postaci hantli, kettli oraz gryfów z talerzami. Da nam to dodatkowy bodziec i wzmocni nasze ciało, pozwalając na wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych sekwencji ruchowych oraz figur.