Ergometr wioślarski - rodzaje wioślarzy dostępnych na rynku

Ergometr wioślarski - rodzaje wioślarzy dostępnych na rynku

Spis treści

Poszukując sprzętu fitness do domowej siłowni można napotkać urządzenie nazywane ergometrem wioślarskim . Jednak czym charakteryzuje się ten sprzęt do ćwiczeń? Czy treningi na nim przynoszą inne efekty niż np. na bieżni?

Specyfika ruchów wykonywanych na wioślarzu sprawia, że w trening zaangażowane jest całe ciało. Podczas ćwiczeń pracują: mięśnie nóg, brzucha, klatka piersiowa, ramiona oraz grzbiet. Aktywności, które możemy wykonywać na ergometrze wioślarskim dzielą się na dwa typy: trening wytrzymałościowy typu kardio lub HIIT oraz trening siłowy. Co za tym idzie, ćwiczenia na wioślarzu treningowym przeznaczone są dla osób chcących zwiększyć swoją wytrzymałość, spalić zbędne kilogramy oraz rozbudować mięśnie.

Treningi na wioślarzu mają liczne zalety . Wśród nich możemy wymienić fakt, że są one bardzo bezpieczne. Nie obciążają stawów i dzięki temu mogą je wykonywać nawet osoby po kontuzjach oraz starsze. Oprócz amatorów na ergometrze trenują także zawodowi wioślarze. Urządzenie to może godnie zastąpić tej grupie osób wiosłowanie na wodzie. Treningi na powietrzu nie są przecież możliwe przez cały rok!

A czym dokładnie jest wioślarz ? I jakie są jego rodzaje? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest ergometr wioślarski?

Ergometr wioślarski, nazywany zamiennie wioślarzem treningowym, to sprzęt z grupy urządzeń kondycyjnych , przynoszących ogólnorozwojowe korzyści. Jego zadaniem jest imitowanie ruchów wiosłowania wykonywanych na wodzie. Klasyczny wioślarz zbudowany jest z:

 • siodełka i prowadnicy na łożyskach kulkowych,
 • korpusu z systemem oporu oraz systemem napędu,
 • komputera treningowego,
 • dodatków funkcjonalnych (np. pasa telemetrycznego).

Jeśli chcemy poprawić wytrzymałość lub spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, treningi na wioślarzu sprawdzą się znakomicie. Wykonywać możemy jednostki kardio oraz HITT. Szacuje się, że przeciętny użytkownik jest w stanie spalić 370 kalorii podczas treningu na maszynie wioślarskiej w ciągu 30 minut! Treningi na wioślarzu bardzo szybko pomagają więc schudnąć.

Maszyna do wiosłowania jest także doskonałym narzędziem do budowania siły. Jeśli zależy nam na mocnych plecach i rozbudowanych barkach ergometr wioślarski może przyjść nam z pomocą. Trening wykonywany jest z wyższym obciążeniem i w wolniejszym tempie niż ćwiczenia kardio i HIIT. Aktualnie, większość modeli pozwala na szerokie i dogodne wybieranie oporu. To sprawia, że opór dostosujemy do swojego poziomu sprawności, a w miarę rozwoju formy, możemy ćwiczyć na na prawdę wysokich obciążeniach.

Rodzaje ergometrów wioślarskich dostępnych na rynku

Trenażer wioślarski ma kilka wariantów występowania. Są to:

Ergometr wioślarski mechaniczny – wioślarz mechaniczny napędzany jest za pomocą tłoków hydraulicznych.

Ergometr wioślarski magnetyczny – podczas ruchu rozpędzamy koło zamachowe z magnesami. Obok niego znajduje się drugi zestaw magnesów, który je hamuje. Gdy ustawimy większy opór, magnesy zbliżają się do koła powodując większe hamowanie, jeśli mniejszy, magnesy oddalają się i opór spada.

Ergometr wioślarski wodny – sercem wodnego ergometru wioślarskiego jest zbiornik wypełniony wodą, która stawia opór podczas ćwiczeń. Im więcej wody nalejemy do zbiornika, tym cięższe będą ćwiczenia.

Ergometr wioślarski powietrzny – jego system oporu oparty jest o koło zamachowe hamowane przez powietrze. Dodatkowo ergometry wioślarskie powietrzne posiadają specjalne wyloty powietrza, umożliwiające cyrkulację podczas wiosłowania, tworząc tym samym przyjemny nawiew, chłodzący ćwiczącego.

Ergometr wioślarski powietrzno-magnetyczny – zastosowana jest w nich fuzja systemu powietrznego i magnetycznego.

Porównanie różnych rodzajów ergometrów wioślarskich - ich wady i zalety

Duża liczba różnych rodzajów wioślarzy z jednej strony daje szersze możliwości wyboru, a z drugiej nierzadko powoduje problem w podjęciu decyzji, jaki model będzie odpowiedni dla nas. Aby to ułatwić, poniżej prezentujemy porównanie różnych rodzajów wioślarzy :

Ergometr wioślarski mechaniczny

Aktywność na nim bardzo realnie oddaje prawdziwe wiosłowanie. Ze względu na to nie jest polecany początkującym, którzy dopiero uczą się ćwiczenia. Problem w jego użytkowaniu może sprawiać regulacja obciążenia.

Ergometr wioślarski magnetyczny

Jest bardzo cichym i przyjemnym w użytkowaniu rodzajem ergometru wioślarskiego. System oporu hamowania został stworzony w taki sposób, aby pracował jak najpłynniej. Zapewnia doskonałą stabilizację podczas ćwiczeń. Ponadto, umożliwia precyzyjną regulację oporu, co ma duże znaczenie dla osób początkujących.

Ergometr wioślarski wodny

Wioślarz wodny najlepiej odwzorowuje ruch wiosłowania, dlatego wyróżnia się na tle innych maszyn tego typu, zapewniając nieporównywalne odczucia podczas ćwiczeń. Cechuje się największym stopniem podobieństwa do rzeczywistych treningów wioślarskich.

Ergometr wioślarski powietrzny

Zapewnia wysokie bezpieczeństwo ćwiczeń. Żadna z partii ciała nie jest nadmiernie obciążona, a wysiłek jest rozłożony równomiernie na mięśnie i stawy. Zapewnia nawiew powietrza podczas ćwiczeń. Wioślarz powietrzny pracuje natomiast głośniej niż np. wioślarz magnetyczny.

Ergometr wioślarski powietrzno-magnetyczny

Połączenie systemu powietrznego i magnetycznego ma na celu wygłuszenie wioślarza i ograniczenie hałasu podczas jego pracy do minimum.

Recenzje i opinie użytkowników: jakie ergometry wioślarskie cieszą się największą popularnością?

Największą popularnością wśród użytkowników cieszą się wioślarze magnetyczne . Na ich korzyść przemawia:

 • cicha praca,
 • szeroki zakres oporu,
 • duży wybór programów treningowych,
 • kompaktowy rozmiar,
 • znakomity stosunek jakości do ceny.

Ich słabe punkty to:

 • niedostatecznie oddana symulacja wiosłowania na wodzie,
 • osoby początkujące mogą mieć tendencję do narzucania sobie zbyt wysokich oporów,
 • zmieniając opór trzeba zwolnić by móc nacisnąć odpowiedni przycisk.

Zaraz za wioślarzami magnetycznymi w rankingach popularności znajdują się wioślarze powietrzne . Ich zaletami są:

 • znakomite odwzorowanie prawdziwego wiosłowanie na wodzie,
 • szeroki zakres oporu,
 • równomierne rozłożenie wysiłku na wszystkie partie ciała,
 • duża wytrzymałość.

Wady ergometrów powietrznych to z kolei:

 • niewiele lub brak programów treningowych,
 • głośna praca.

Jaki ergometr wioślarski będzie odpowiedni dla mnie?

Gdy zdecydowaliśmy się już na zakup ergometru wioślarskiego, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników przy wyborze modelu dla siebie. Pierwszym z nich jest rozmiar po rozłożeniu . Wioślarz potrzebuje stabilnego i równego podłoża. Podczas wykonywania ruchów wiosłowania musimy swobodnie i bez ograniczeń poruszać ciałem. Dostępna przez nas powierzchnia powinna więc być dokładnie wymierzona, a urządzenie dopasowane do niej.

Kolejna kwestia to siodełko. Musi być ono wygodne i zapewniać odpowiedni komfort ćwiczeń podczas treningów na ergometrze wioślarskim . Istotne jest także tworzywo, z jakiego zostało wyprodukowane dane urządzenie. Tylko wytrzymała i solidna konstrukcja będzie służyła nam niezawodnie przez wiele lat.

Przy wyborze warto zwrócić uwagę również na funkcjonalny monitor z komputerem . Dzięki niemu możemy na bieżąco śledzić swoje tempo i intensywność treningu, a także kontrolować inne parametry.

Ostatnim niezwykle ważnym elementem są wytrzymałe paski zabezpieczające stopy podczas ćwiczenia oraz antypoślizgowe platformy pod stopy . Sprawiają one, że sylwetka w trakcie ćwiczeń jest stabilniejsza, a noga nie ześlizgnie się przy wykonywaniu ruchów.

Ergometry wioślarskie Hop-Sport

W ofercie sklepu internetowego Hop-Sport znaleźć można wioślarze magnetyczne, powietrzne, wodne, a także powietrzno-magnetyczne. Wśród nich zupełnym bestsellerem stał się model magnetyczny HS-095R Spike . Wszystko to za sprawą jego budowy i możliwości treningowych jakie daje!

W modelu HS-095R Spike zastosowano magnetyczny system oporu o wadze 16 kg . Przy tym wioślarz pracuje płynnie i cicho. Ma wygodną, elektroniczną regulację oporu, zmienianą za pomocą komputera treningowego. Bez problemu pozwala dopasować stopień trudności do najbardziej wymagających celów treningowych. Cała konstrukcja zapewnia stabilność i najwyższy komfort ćwiczeń. Siodełko posiada ergonomiczną budowę, dzięki czemu długie ćwiczenia przebiegają bez uczucia dyskomfortu. Stopy zabezpieczone są przez paski blokujące i antypoślizgowe platformy.

Dodatkowo model HS-095R Spike posiada rozbudowany komputer treningowy z czytelnym wyświetlaczem , który oferuje szeroki wybór programów treningowych oraz funkcję Recovery, dzięki której można sprawdzić wydolność swojego organizmu. Dedykowane aplikacje treningowe takie jak iConsole+, Kinomap i FitShow pozwalają na interaktywne treningi po mapie, dzięki czemu codzienne treningi są bardziej angażujące i ciekawe. W przesyłce, wraz z wioślarzem do ćwiczeń, otrzymujesz także matę pod sprzęt, która skutecznie zabezpiecza podłogę przez zarysowaniami i wszelkiego rodzaju uszkodzeniami.

Wszystko to sprawia, że na wioślarzu HS-095R Spike mamy ochotę dać z siebie wszystko!

Ergometr wioślarski - trening interwałowy

Ergometry wioślarskie są doskonałym narzędziem do przeprowadzenia treningu interwałowego, który może przynieść znaczące korzyści dla Twojej formy fizycznej. Trening interwałowy na wioślarzu polega na cyklicznym naprzemiennym wykonywaniu intensywnych serii wiosłowania z krótkimi okresami odpoczynku . To efektywna technika ćwiczeń, która pozwala spalić więcej kalorii w krótszym czasie, poprawić wydolność serca i płuc, a także wzmocnić mięśnie górnej i dolnej partii ciała.

Podczas treningu interwałowego na wioślarzu , możesz dostosować intensywność i długość serii do swojej aktualnej formy fizycznej. Zaczynając od krótszych serii z dłuższymi okresami odpoczynku, stopniowo zwiększaj intensywność i skracać przerwy, aby wyzwania były coraz większe. Regularne treningi interwałowe na wioślarzu pozwolą Ci zwiększyć wytrzymałość, wzmocnić mięśnie, spalić tłuszcz, oraz poprawić ogólną kondycję . Przed rozpoczęciem treningu na wioślarzu, nie zapomnij o odpowiedniej rozgrzewce, która przygotuje Twoje ciało do intensywnego wysiłku. Po zakończonym treningu, przeznacz kilka minut na rozciąganie, co pomoże uniknąć kontuzji i uspokoić organizm po wysiłku.

Podsumowanie

Trening kardio, HIIT czy siłowy? W każdym z tych przypadków warto zastosować ćwiczenia na ergometrze wioślarskim . Efekty treningów jakie osiągniemy mogą być spektakularne i zależą w dużej mierze od naszego zaangażowania, stopnia zaawansowania treningowego, prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń oraz diety towarzyszącej aktywności fizycznej. Niezaprzeczalnie wioślarz należy do jednych z najmniej kontuzjogennych sprzętów fitness , a ćwiczenie na nim to prawdziwa przyjemność!

Chcesz rozpocząć treningi na wioślarzu i szukasz sprzętu dla siebie? Zajrzyj do pełnej oferty sklepu Hop-Sport i trenuj razem z nami!

Autor: Izabela Pawik