Wioślarze

W kategorii produktów: 13
Product filters

Ergometr wioślarski zwany potocznie wioślarzem to sprzęt fitness, który imituje ruch wiosłowania na wodzie. Wykonywać można na nim treningi całego ciała, cardio i aeroby, które angażują nawet do 90% mięśni ciała. Wioślarz treningowy to kapitalne urządzenie dla początkujących, gdyż jest on niesamowicie prosty w obsłudze, a ćwiczenie na nim nie powoduje ryzyka wystąpienia  kontuzji. Jeśli planujesz jego zakup, trafiłeś doskonale, gdyż w naszej ofercie sprzedażowej znajdziesz sprzęty ze zróżnicowanymi mechanizmami działania, parametrami oraz funkcjonalnymi dodatkami.

Wioślarz – jak wybrać?

Wioślarz treningowy to sprzęt fitness cieszący się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza jako sprzęt do domowej siłowni. Wiele osób wybiera go ze względu na kompaktowe wymiary, możliwość trenowania w wygodnej pozycji oraz fakt, że jest znacznie bardziej cichy od innych urządzeń (np. bieżni). Klasyczny wioślarz do treningu zbudowany jest z:

  • siodełka i prowadnicy na łożyskach kulkowych,
  • korpusu z systemem oporu oraz systemem napędu,
  • komputera treningowego,
  • dodatków funkcjonalnych wystepujących oddzielnie (np. pasa telemetrycznego).

Niektóre modele posiadają systemy napędowe oparte o wiosła, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest drążek. Jest on bardziej praktyczny i obniża próg wejścia treningowego ze względu na prostotę użytkowania.  

W sprzedaży dostępnych jest kilka jego rodzajów, zróżnicowanych pod względem budowy. Różnią się one od siebie przede wszystkim systemem oporu. Najpopularniejsze i najlepsze jakościowo modele znajdziesz w naszym sklepie internetowym. 

Wioślarz powietrzny

Jednym z najprostszych ergometrów wioślarskich jest wioślarz powietrzny. Jego system oporu oparty jest o koło zamachowe hamowane przez powietrze. W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz urządzenia, w których zastosowane fuzję systemu powietrznego i magnetycznego. Takie połączenie ma na celu wygłuszenie wioślarza i ograniczenie hałasu podczas jego pracy do minimum. Dodatkowo ergometry wioślarskie powietrzne posiadają specjalne wyloty powietrza, umożliwiające cyrkulację podczas wiosłowania, tworząc tym samym przyjemny nawiew, chłodzący ćwiczącego. Wioślarze treningowe tego typu świetnie sprawdzają się w treningach cardio i mogą zastępować z powodzeniem np. rowerek stacjonarny.

Wioślarz wodny

Sercem wodnego ergometru wioślarskiego są zbiorniki wypełnione wodą, które stawiają opór podczas ćwiczeń. Im więcej nalejemy do nich wody, tym cięższy będzie trening. Wioślarz wodny najlepiej odwzorowuje ruch wiosłowania, dlatego wyróżnia się na tle innych maszyn tego typu, dając niezapomniane odczucia podczas ćwiczeń. Wykorzystuje się go między innymi w treningach profesjonalnych wioślarzy. System wodny nie jest skomplikowany, ale bardzo dobrze sprawdza się do przeprowadzenia intensywnego treningu.

Wioślarz magnetyczny

Szczególnie cichym i przyjemnym w użytkowaniu rodzajem ergometru wioślarskiego jest wioślarz magnetyczny. System oporu hamowania został stworzony w taki sposób, aby pracował jak najpłynniej. Zapewnia doskonałą stabilizację podczas ćwiczeń oraz jest wyjątkowo cichy. Ponadto, umożliwia precyzyjną regulację oporu, co ma szczególne znaczenie u osób śledzących na bieżąco efekty treningowe. Wioślarze magnetyczne powodują szybkie spalanie kalorii i są sprzętem ogólnorozwojowym, stosowanym nie tylko w domowej siłowni, ale także w profesjonalnych siłowniach.

Wioślarz mechaniczny

Najbardziej podstawowym rodzajem ergometru wioślarskiego, jest wioślarz mechaniczny, którego opór generowany jest za pomocą tłoków hydraulicznych, w których olej jest tłoczony przez cylindry. Dzięki temu mechanizmowi użytkownik może regulować opór w zależności od siły i tempa wiosłowania. Trening wioślarski na tego typu ergometrze jest zbliżony do naturalnego wiosłowania na wodzie, jest jednak mniej płynny i wyklucza bardzo intensywne treningi.

Ergometr wioślarski – który lepszy? 

Tak naprawdę wybór rodzaju trenażera wioślarskiego zależy od osobistych upodobań oraz tego, czego wymagamy od treningu. Kupując ergometr wioślarski na użytek domowy należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jego gabaryty oraz możliwość składania. Nowoczesne konstrukcje posiadają specjalny system regulacji. Daje on możliwość szybkiego przenoszenia sprzętu lub jego składania do rozmiarów umożliwiających przechowywanie. Ponadto, wioślarz do ćwiczeń, powinien posiadać wysokiej klasy komputer treningowy, który umożliwia śledzenie postępów i monitorowanie naszego organizmu podczas treningu. Jego doskonałym uzupełnieniem będzie pas telemetryczny, kompatybilny z dedykowaną aplikacją do ćwiczeń. Decydując się na zakup wioślarza warto również wybierać sprzęt wyposażony w dodatkowe gadżety, ułatwiające użytkowanie urządzenia np. mate amortyzacyjną, która wygłusza działanie ergometru. 

Efekty treningu na wioślarzu

Ergometr wioślarski oferuje ogromne możliwości treningowe, zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Za jego pomocą można:

  • rzeźbić sylwetkę, wzmacniając mięśnie nóg, klatki piersiowej, ramion oraz brzucha,
  • podnosić wydolność organizmu oraz trenować kondycję (przydatne w dyscyplinach sportowych, takich jak np. piłka nożna),
  • doskonale uzupełnić inne rodzaje treningów – interwały, treningi wytrzymałościowe oraz siłowe. 

Efekty ćwiczeń w dużej mierze zależą od naszego zaangażowania, stopnia zaawansowania treningowego, prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń oraz diety towarzyszącej aktywności fizycznej. Przed rozpoczęciem treningów na ergometrze, warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą stan naszego zdrowia oraz ewentualne przeciwwskazania. Zwłaszcza, jeżeli posiadamy wady postawy i odczuwamy bóle kręgosłupa. Niemniej, wioślarz należy do jednych z najmniej kontuzjogennych sprzętów fitness, a ćwiczenie na nim to prawdziwa przyjemność.