Hantle

Sortowane: Domyślne
Hantle kompozytowe Hop-Sport 2x20kg PRO
  • Bestseller
Hantle kompozytowe2x20kg PRO
(4)
278,00 zł
Zestaw hantli żeliwnych 2x10kg z przedłużanym gryfem
Zestaw hantli żeliwnych 2x10kg z przedłużanym gryfem
(3)
332,94 zł
Ostatnia najniższa cena: 358,00 zł
Oszczędzasz 7%

Tworząc domową siłownię, warto zadbać o sprzęty do wszystkich typów treningów, zarówno tych wydolnościowych, jak i siłowych. Jednym z najbardziej wszechstronnych sprzętów, pozwalających na różnorodne ćwiczenia są hantle. Nie zajmują wiele miejsca, pozwalają na asymetryczną pracę mięśniową, a także dają duże możliwości w kontekście progresowania ciężarem. Sprawdź naszą ofertę i wybierz najlepsze hantle treningowe dla siebie, które pozwolą Ci zbudować wymarzoną sylwetkę!

Hantle – co to?

Hantle to proste przyrządy sportowe do treningu siłowego. Składają się z gryfu oraz obciążenia. Gryf przeważnie ma długość od 30 do ponad 50 cm. Może być wykonany metalu powleczonego chromową powłoką oraz posiadać specjalną nakładkę z plastiku, która ułatwia chwyt. Niektóre modele posiadają również ryflowane rękojeści, których powierzchnia jest antypoślizgowa. Obciążenie w hantlach stanowią talerze o różnym ciężarze, które nasuwa się na gwintowane końcówki i zabezpiecza nakrętkami. Na rynku dostępne są różne rodzaje obciążeń. Do najpopularniejszych należą:

  • bitumiczne (kompozytowe),
  • żeliwne. 

Hantle bitumiczne chronione są przez syntetyczny kołnierz, we wnętrzu którego znajduje się masa bitumiczna. Są przez to nieco lżejsze od hantli żeliwnych, a ich upuszczenie nie spowoduje zniszczenia podłogi. Obciążenia bitumiczne mają jednak większe gabaryty, przez co poszczególne talerze bardzo szybko zapełniają wolne miejsce na gryfie. Ciężary żeliwne są znacznie bardziej masywne i ciężkie, a przy wykonywaniu powtórzeń mogą wydawać metaliczne dźwięki. Oba rodzaje obciążeń są jak najbardziej wskazane w domowym treningu z tą różnicą, że przy wyciskaniu i podnoszeniu żeliwnych warto zabezpieczyć podłogę matą ochronną

Hantle – czy warto?

Hantle do ćwiczeń to sprzęt niezwykle wszechstronny i użyteczny w warunkach domowych. Za jego pomocą wykonasz zarówno trening cardio, jak i trening siłowy. Łatwość zmiany obciążenia daje możliwość dopasowywania ciężaru do indywidualnego zapotrzebowania. Trening z hantlami wykonać mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jego efektami będzie wzmocnienie głównych partii mięśniowych ciała tj.:

  • bicepsów,
  • ramion,
  • pleców,
  • klatki piersiowej,
  • nóg.

Ogromną zaletą hantli treningowych jest również ich ogromna mobilność. Nawet z założonymi na gryf talerzami możesz przechowywać je w szafie bądź pod łóżkiem. Ćwiczenia z hantlami nie wymagają znacznych ilości miejsca, trening możesz wykonać nawet na niewielkim tarasie lub balkonie.

Hantle czy sztanga?

Wiele osób realizujących treningi siłowe i rozwijających swoją muskulaturę w końcu musi zadać sobie pytanie: sztanga czy hantle? W dużej mierze wybór zależy od indywidualnego zapotrzebowania, możliwości finansowych, a także miejsca, jakim dysponujesz w domowym zaciszu. Hantle przede wszystkim są mniejsze i bardziej mobilne, sztanga zaś wymaga odpowiedniej przestrzeni oraz dodatkowych akcesoriów w postaci stojaków z asekuracją. 

W kwestiach treningowych hantle pozwalają na pracę asymetryczną. Kolejne powtórzenia np. na bicepsy możemy wykonywać na przemian, angażując w równym stopniu obie ręce. W ten sposób wyrównujemy dysproporcje mięśniowe oraz pracujemy nad stabilizacją. Hantle są również bezpieczniejsze i mniej kontuzjogenne, zwłaszcza wtedy, gdy ćwiczymy na ziemi, gdzie naturalną asekuracją jest podłoga

Sztanga zaś pozwala na zastosowanie naprawdę dużego ciężaru, a tym samym szybkie budowanie siły. W przypadku obu sprzętów fitness wykonujemy naturalne ruchy, oparte na codziennych czynnościach. Efektywność treningowa jest dzięki temu wyższa niż podczas treningu np. na maszynach. 

Hantle – jak ćwiczyć w domu?

Ćwiczenia z hantlami w domu powinny być wykonywane przede wszystkim w ramach precyzyjnie zaplanowanych planów treningowych. Każdy z nich powinien zawierać:

  • rozgrzewkę (etap mobilizacji i rozciągania mięśni, a także przygotowywania organizmu do wysiłku),
  • trening właściwy (wykonywanie poszczególnych ćwiczeń zgodnie z techniką, zachowaniem czucia mięśniowego oraz w pełnym zakresie ruchu),
  • wyciszenie (powtórne rozciąganie i mobilizację, a także ćwiczenia oddechowe uspokajające organizm).

Doskonałym uzupełnieniem ćwiczeń z hantlami w domu będzie ławka treningowa. Pozwoli ona zwiększyć zakres ruchu, a także da możliwość zróżnicowania ćwiczeń na poszczególne mięśnie. Za jej pomocą wykonamy wiele wariacji wznosów na barki, a także wykonamy pełnoprawny trening pleców. Ważne jednak, aby dobierać obciążenie do własnych możliwości, a także uważać przy odkładaniu ciężarów na ziemię. Dla komfortu treningowego w przypadku dużych obciążeń warto stosować maty ochronne na podłogę, a na ręce zakładać specjalne rękawiczki. 

Ulubione