Zrzuć zbędne kilogramy i popraw kondycję na stepie do ćwiczeń

Zrzuć zbędne kilogramy i popraw kondycję na stepie do ćwiczeń

Spis treści

Szukasz sprzętu do aerobiku? Uwielbiasz ćwiczenia do muzyki, ale nie wiesz, jaki przyrząd będzie do nich odpowiedni? Postaw na step do aerobiku Hop-Sport i zrzuć zbędne kilogramy podczas treningu! Jeśli chcesz, możesz również skorzystać z naszego autorskiego planu treningowego, w którym prezentujemy najlepsze ćwiczenia na stepie.

Step do aerobiku – czy warto ćwiczyć?

Stepy do aerobiku mają prostokątny kształt, a swoim wyglądem przypominają stopnie schodowe. Za pomocą takiego podestu możemy wykonać bardzo intensywny trening spalający mnóstwo kalorii . Ćwiczenia najczęściej wykonujemy do muzyki, co gwarantuje mnóstwo dobrej zabawy. Ćwicząc na stepie, możemy układać różnorodne choreografie o niższym lub wyższym poziomie trudności. Stepy świetnie sprawdzają się do treningów typu aerobik lub zumba .

Step do ćwiczeń jest kapitalnym akcesorium fitness dla wszystkich osób odchudzających się. W trakcie jednej jednostki treningowej aerobiku można spalić aż do 500 kalorii. Dodatkowo, treningi na stepie pozwolą Ci na wymodelowanie całej sylwetki. Najmocniej w ruch zaangażowane będą mięśnie ud, pośladków oraz łydek. Ćwiczenia na stepie fitness pozytywnie wpływają na wydolność oraz koordynację ruchową. Poprawie ulegnie również praca układu krwionośnego i oddechowego.

modelka ćwicząca na stepie do aerobiku marki Hop-Sport

Jak wybrać odpowiedni step do ćwiczeń ?

Przy wyborze stepu gimnastycznego warto zwrócić uwagę na to, aby posiadał równą, antypoślizgową powierzchnię . Bezpośrednio wpłynie to na bezpieczeństwo podczas ćwiczeń i pozwoli uniknąć ześlizgnięcia się stopy z przyrządu. Ważne również, aby step miał odpowiednią wysokość. Zbyt niski nie pozwoli na wykorzystanie całego naszego potencjału, a zbyt wysoki może sprawić, że wykonanie treningu do końca okaże się zbyt trudne. W sklepie Hop-Sport zajdziesz stepy do ćwiczeń z regulacją wysokości. W ofercie posiadamy stepy dwustopniowe oraz trzystopniowe. Dzięki regulacji wysokości stepu, możesz wykonywać różne ćwiczenia i podnosić poprzeczkę w ćwiczeniach, bez konieczności wymiany sprzętu.

Step do aerobiku 3-stopniowy szaro/niebieski marki Hop-Sport

Plan treningowy ze stepem do aerobiku

Poniżej prezentujemy przykładowy plan treningowy do wykonania na stepie do aerobiku . Jest to trening obwodowy zawierający 5 ćwiczeń . Wykonujemy je jedno po drugim przez 40 sekund, pomiędzy ćwiczeniami następuje 20/30 sekund przerwy. Obwód powtarzamy 2 lub 3 razy, a między obwodami odpoczywamy 1/2 minuty.

Przyrządami, które możemy wykorzystać do treningu na stepie, są: hantle , kettlebells oraz gumy oporowe . Wszystkie te przyrządy dostępne są w ofercie naszego sklepu internetowego Hop-Sport.

Na stepie fitness nie powinny jednak ćwiczyć osoby mające problemy ze stawami. Podczas intensywnych ćwiczeń może dojść do przeciążeń w stawie kolanowym, biodrowym i skokowym. Z wykonywania tego typu treningu warto też zrezygnować jeśli niedawno przechodziliśmy przez pęknięcia lub złamania kości.

Ćwiczenia na stepie fitness

Wypad w bok na stepie

Stopę zakroczną ustawiamy na stepie fitness , a wykroczną na podłodze w bliskiej odległości. Wraz z wdechem powietrza przenosimy nogę wykroczną w bok, wykonując przysiad. Podczas ruchu noga zakroczna pozostaje wyprostowana w stawie kolanowym. Z wydechem wracamy do pozycji początkowej.

Podczas ćwiczenia pracują : mięsień czworogłowy uda, grupa mięśni kulszowo-goleniowych oraz mięśnie pośladkowe.

Wejście na step z przyciągnięciem jednego kolana w kierunku klatki piersiowej

Przyjmujemy pozycję stojącą przed stepem. Wraz z wydechem powietrza wchodzimy jedną nogą na step, a drugą przyciągamy w kierunku klatki piersiowej. Następnie odstawiamy uniesioną nogę w tył i schodzimy drugą nogą ze stepu.

Podczas ćwiczenia pracują : mięsień czworogłowy uda, grupa mięśni kulszowo-goleniowych, mięśnie pośladkowe oraz mięsień prosty brzucha.

Przysiad pulsacyjny na 3 z jedną nogą opartą o step

Jedną nogę umieszczamy na stepie, a drugą stoimy na ziemi. Nogi rozstawione są szerzej niż na szerokość bioder. Z wdechem rozpoczynamy zejście do pozycji przysiadu. W skrajnym punkcie zatrzymujemy się i z wydechem wykonujemy trzy energiczne ruchy pulsacyjne – w górę i w dół. Wracamy do pozycji wyjściowej.

Podczas ćwiczenia pracują : mięsień czworogłowy uda, dwugłowy uda oraz  mięśnie pośladkowe.

Pompki w oparciu o step

Dłonie opieramy o step na szerokość barków. Wykonujemy wdech, a następnie zginamy ramiona w łokciach i opuszczamy klatkę piersiową. Prostując ramiona, wracamy do pozycji wyjściowej.

W trakcie ćwiczenia pracują : mięsień piersiowy większy, mięsień piersiowy mniejszy, mięsień trójgłowy ramienia oraz mięsień naramienny przedni.

Mosty ze stopami opartymi o step

Przyjmujemy pozycję leżenia na plecach, a stopy umieszczamy na stepie. Rozstawiamy je na szerokość bioder i rotujemy na zewnątrz, nogi są ugięte w kolanach. Wraz z wydechem unosimy pośladki w górę. Przytrzymujemy biodra przez sekundę w skrajnym położeniu, a następnie wracamy do pozycji wyjściowej.

Podczas ćwiczenia pracują : mięśnie pośladkowe, mięsień czworogłowy uda oraz mięsień dwugłowy uda.

modelka ćwicząca na stepie fitness 2-stopniowym marki Hop-Sport

Trening na stepie fitness - podsumowanie

Step do ćwiczeń może być doskonałym sprzętem niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z domowymi treningami, czy też ćwiczysz od dłuższego czasu. Dzięki stepowi możesz wykonać wiele różnorodnych ćwiczeń, które angażują wiele grup mięśniowych, w tym mięśnie nóg, pośladków, brzucha i ramion. Ponadto, trening na stepie pozwala poprawić kondycję sercowo-naczyniową, koordynację i równowagę . Jest to również sprzęt, który można łatwo dostosować do własnych potrzeb, regulując wysokość platformy. Dzięki temu każdy może znaleźć odpowiedni poziom trudności i stopniowo podnosić go w miarę poprawy kondycji fizycznej.

Autor: Redakcja Hop-Sport