Trening plyometryczny — zasady, efekty i przykładowe ćwiczenia

Trening plyometryczny — zasady, efekty i przykładowe ćwiczenia

Spis treści

Trening plyometryczny, znany również jako trening skocznościowy, to metoda ćwiczeń skoncentrowana na wykorzystaniu szybkich skurczów mięśniowych. Ma na celu zwiększenie siły, szybkości, dynamiki, zwinności i koordynacji. Jest to intensywny rodzaj treningu, który wymaga odpowiedniej techniki i ostrożności

W poniższym artykule przyjrzymy się zasadom, efektom oraz przykładowym ćwiczeniom plyometrycznym. Omówimy wady i zalety, jakie ma ten rodzaj treningu, a także podpowiemy jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.

Na czym polegają ćwiczenia plyometryczne?

Trening plyometryczny opiera się na zjawisku znanym jako cykl skurczowo-rozkurczowy. Polega na szybkim rozciąganiu mięśni (skurcz ekscentryczny), a następnie natychmiastowym skracaniu się mięśni (skurcz koncentryczny). Ten proces pozwala na gromadzenie i wykorzystywanie energii potencjalnej, co prowadzi do generowania szybkich i energicznych ruchów.

Podczas skurczu ekscentrycznego, mięśnie są rozciągane, co powoduje magazynowanie energii mechanicznej. Następnie, podczas skurczu koncentrycznego, zgromadzona energia jest wykorzystywana do generowania siły i szybkości w celu wykonania ruchu. Czas pomiędzy fazą ekscentryczną a koncentryczną powinien być jak najkrótszy.

Przykładowo, podczas wykonywania skoków plyometrycznych, takich jak skoki do przodu lub skoki na skrzynię, mięśnie nóg muszą szybko rozciągnąć się podczas opadania, a następnie natychmiast skrócić, aby wybić się i unieść ciało w górę. Ten proces generuje siłę, która jest kluczowa dla wykonywania skoków o dużej wysokości lub długości. Podobnie, pompki plyometryczne wykorzystują szybkie skurcze mięśniowe, aby generować siłę potrzebną do fazy uniesienia się w górę i wykonywania kolejnych powtórzeń.

Poprzez powtarzanie serii skurczów ekscentrycznych i koncentrycznych, plyometria rozwija zdolność mięśni do szybkiego wykonywania ruchów oraz zwiększa siłę, moc mięśni i reakcję mięśniową. Prowadzi do tzw. wzrostu siły eksplozywnej, czyli zdolności układu nerwowo-mięśniowego do wytworzenia jak największej siły w możliwie najkrótszym czasie. Jest to kluczowe dla wielu dyscyplin sportowych wymagających dynamicznych ruchów, takich jak koszykówka, piłka nożna, sporty walki czy lekkoatletyka. Ten rodzaj treningu wykonują też coraz częściej rekreacyjni biegacze czy piłkarze. 

Blog Image

Zasady treningu plyometrycznego

Jeżeli zależy nam na osiągnięciu maksymalnych korzyści z ćwiczeń oraz uniknięciu kontuzji, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad treningu plyometrycznego. Oto one:

 • Stopniowanie intensywności: Trening plyometryczny powinien być stopniowany pod względem intensywności, szczególnie dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym rodzajem treningu. Rozpocznij od prostszych ćwiczeń plyometrycznych o mniejszej intensywności i z czasem zwiększaj trudność oraz obciążenie. Wprowadzaj nowe ćwiczenia stopniowo, dając mięśniom czas na adaptację.
 • Odpowiednia technika: Poprawna technika wykonywania ćwiczeń jest kluczowa dla skutecznego i bezpiecznego treningu plyometrycznego. Ważne jest, aby dbać o prawidłową postawę ciała, kontrolować ruchy i unikać nadmiernego obciążenia stawów. Ćwiczenia takie jak skoki czy pompki plyometryczne powinny być wykonywane z kontrolą i precyzją, unikając nagłych ruchów lub skrętów.
 • Odpoczynek: Odpoczynek jest niezwykle ważny w treningu plyometrycznym. Mięśnie muszą mieć czas na regenerację po intensywnym wysiłku. Ważne jest zapewnienie przerw między seriami i treningami. Nie zapominaj także o dniach przeznaczonych na odpoczynek, które pozwalają mięśniom i stawom w pełni się zregenerować i rosnąć.
 • Regularność: Regularne wykonywanie ćwiczeń plyometrycznych jest kluczowe dla rozwijania siły mięśni, szybkości i koordynacji. Staraj się wyznaczyć stały grafik treningowy i trzymaj się go.
 • Indywidualizacja treningu: Trening plyometryczny powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, umiejętności i celów treningowych każdej osoby. Nie każdy będzie gotowy do wykonywania zaawansowanych ćwiczeń plyometrycznych od razu, dlatego ważne jest dostosowanie aktywności do własnych możliwości siłowych i stopnia zaawansowania.
 • Różnorodność ćwiczeń: Włączanie różnorodnych ćwiczeń plyometrycznych do treningu pozwala na rozwijanie różnych grup mięśniowych oraz zapobiega monotonii. Staraj się regularnie wprowadzać nowe ćwiczenia w swój plan treningowy.

Przestrzeganie tych zasad pozwala osiągnąć maksymalne korzyści z treningu plyometrycznego, jednocześnie minimalizując ryzyko kontuzji i zapewniając bezpieczne i efektywne ćwiczenia. Pamiętaj, że jeśli dopiero zaczynasz treningi lub masz problemy ze zdrowiem, pomocna może okazać się konsultacja z trenerem lub fizjoterapeutą.

Wady i zalety treningów plyometrycznych

Treningi plyometryczne, podobnie jak każda forma aktywności fizycznej, mają swoje zalety i wady. Przedstawiamy korzyści, jak i potencjalne ryzyko związane z treningiem plyometrycznym:

Zalety treningu plyometrycznego:

 • Zwiększenie siły i szybkości: Trening plyometryczny prowadzi do poprawy siły i szybkości. Regularne wykonywanie tego typu ćwiczeń pozwala osiągnąć lepszą wydajność w sportach wymagających siły eksplozywnej, takich jak skoki, biegi sprinterskie czy rzuty.
 • Poprawa wydolności: Intensywne ćwiczenia plyometryczne mogą przyczynić się do poprawy wydolności organizmu. Wysiłek wkładany w wykonanie ruchów angażuje układ sercowo-naczyniowy i układ oddechowy.
 • Wzrost koordynacji i kontroli ruchowej: Trening plyometryczny angażuje wiele grup mięśniowych jednocześnie, co pomaga w poprawie ogólnej koordynacji ruchowej, refleksu oraz kontroli nad ciałem. Poprawa równowagi i koordynacji może znacząco wpłynąć na osiągnięcia sportowców w wielu dyscyplinach sportowych.
 • Skrócenie czasu treningu: Ze względu na intensywność treningu plyometrycznego, sesje treningowe mogą być stosunkowo krótkie, co pozwala oszczędzić czas.

Wady:

 • Ryzyko kontuzji: Ze względu na swoją intensywność i wymagającą technikę, trening plyometryczny może zwiększać ryzyko kontuzji, zwłaszcza u osób nieprzygotowanych lub wykonujących ćwiczenia w sposób nieprawidłowy.
 • Obciążenie stawów: Intensywne ćwiczenia plyometryczne mogą generować duże obciążenie stawów, szczególnie kolan, bioder i stawów skokowych. Osoby po urazach lub z problemami związanymi ze stawami powinny być szczególnie ostrożne podczas wykonywania tych treningów.
 • Wysoki poziom trudności ćwiczeń: Niektóre zaawansowane ćwiczenia plyometryczne, takie jak skoki na wysokie skrzynie, są odpowiednie jedynie dla osób o wysokim poziomie sprawności fizycznej i z dużym doświadczeniem treningowym. Osoby początkujące mogą mieć trudność z ich wykonaniem
 • Potencjalne przeciążenie mięśni i ścięgien: Ćwiczenia skocznościowe nadmiernie obciążają układ ruchu. Oprócz mięśni i ścięgien, zagrożone są także stawy i więzadła.

Przykładowe ćwiczenia plyometryczne

Chcesz rozpocząć treningi plyometryczne, ale nie wiesz jak zacząć? Oto najlepsze ćwiczenia o różnym poziomie trudności:

 • Skoki do przodu:

Stój prosto z lekko ugiętymi kolanami. Wykonaj energiczny skok do przodu, unosząc kolana do klatki piersiowej i starając się osiągnąć maksymalną wysokość. Po powrocie do pozycji wyjściowej natychmiast wykonaj kolejny skok.

 • Skoki do tyłu:

Rozpocznij od stania prosto z lekko ugiętymi kolanami. Wykonaj energiczny skok do tyłu, starając się osiągnąć maksymalną odległość. Po lądowaniu natychmiast wykonaj kolejny skok w tył.

 • Pompki z klaśnięciem:

Rozpocznij od standardowej pozycji pompki, z rękami rozstawionymi na szerokość ramion. Wykonaj pompkę z energicznym pchnięciem, aby oderwać się od podłoża. Będąc w górze, klaśnij w ręce. Po dotknięciu podłoża natychmiast wykonaj kolejną pompkę.

Umieść skrzynię lub step przed sobą. W pierwszej fazie ćwiczenia wykonaj skok z maksymalnym wysiłkiem, aby wylądować na skrzyni / stepie. Po lądowaniu natychmiast zeskocz z powrotem na ziemię i zrób kolejne powtórzenie.

 • Wykroki plyometryczne:

Rozpocznij od pozycji wykroku, z jedną nogą wysuniętą do przodu i drugą z tyłu. Wykonaj energiczny przeskok, wymieniając pozycje nóg w powietrzu. Po lądowaniu natychmiast powtórz ćwiczenie, zmieniając nogi.

 • Skoki z bokserskim obracaniem:

Stój prosto z lekko ugiętymi kolanami. Wykonaj energiczny skok do góry, obracając się w powietrzu o 180 stopni. Po lądowaniu natychmiast wykonaj kolejny skok, obracając się w przeciwnym kierunku.

 • Przysiad z wyskokiem:

Stój prosto z lekko ugiętymi kolanami. Wykonaj przysiad, a następnie energiczny skok, unosząc kolana do klatki piersiowej. Po lądowaniu natychmiast powtórz ruch, jak najbardziej skracając czas kontaktu stóp z podłożem. 

Akcesoria przydatne do treningów plyometrycznych

W treningu plyometrycznym przydatne są dodatkowe akcesoria. Pomagają one w zwiększeniu intensywności, poprawie techniki oraz w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas wykonywania skomplikowanych ćwiczeń. Oto kilka przykładowych akcesoriów:

 • Stepy do aerobiku: Stepy to platformy, które mogą służyć do wykonywania skoków i innych ćwiczeń plyometrycznych. Dostępne są w różnych rozmiarach, niekiedy posiadają regulację wysokości. 
 • Skrzynie: Skrzynie mają podobną funkcję do stepów, jednak ich rozmiary są dużo większe. Ćwiczenia plyometryczne na skrzyniach mają więc wyższy poziom trudności i do ich wykonania potrzebne jest lepsze wytrenowanie.
 • Gumy oporowe: Gumy oporowe mogą być wykorzystane do zwiększenia trudności samych ćwiczeń plyometrycznych, poprzez dodanie zewnętrznego oporu. Można użyć ich np. do utrudnienia skoków, wykroków czy pompek.
 • Hantle, kettle lub kamizelki obciążeniowe: W plyometrii można używać dodatkowego obciążenia w postaci hantli, kettli lub kamizelek obciążeniowych. Zwiększają one poziom trudności ćwiczeń i dają możliwość progresowania.
 • Maty puzzle: Podczas wykonywania części ćwiczeń plyometrycznych, takich jak np. skoki na skrzynie, warto zadbać o stworzenie strefy upadku. Można do tego wykorzystać maty puzzle, które zamortyzują podłoże i zapewnią bezpieczeństwo podczas ewentualnego przewrócenia się.

Podsumowanie

Właściwy trening plyometryczny jest skuteczną metodą poprawy siły, szybkości, skoczności oraz wydolności. Może stać się on doskonałym uzupełnieniem innej dyscypliny sportowej. Podczas ćwiczeń warto pamiętać o odpowiedniej technice ruchów, a przed treningiem właściwym - o rozgrzewce, wykonując np. skoki na skakance. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka kontuzji.

Dla jak najlepszych efektów i bezpieczeństwa zastosuj dodatkowe akcesoria. Zajrzyj do sklepu internetowego Hop-Sport i trenuj razem z nami!

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Autor: Izabela Pawik