Hula-hop z to jedno z tych akcesoriów fitness, których przedstawiać nie trzeba. Każdy z nas kojarzy to proste koło do ćwiczeń z czasów dzieciństwa i zabaw na sali gimnastycznej. Jednak hula-hop to nie tylko przyrząd do zabawy, ale także efektywny sprzęt do ćwiczeń, z którym możesz spalić nawet do 200 kalorii podczas jednej, półgodzinnej sesji treningowej.
Ale czy hula-hop, które znamy z dzieciństwa to ten sam przyrząd, którym posłużymy się w domowym treningu? Jakie rodzaje hula-hop są dostępne na rynku i na jakie hula hop się zdecydować?
Hula hop — rodzaje
Zacznijmy od najprostszego modelu hula hop, jakim jest hula hop dla dzieci. Tego typu obręcz do ćwiczeń wykonana jest z cienkiego, lekkiego plastiku. Z hula hop dla dzieci można co prawda wykonać trening, ale lepszym wyborem w kontekście ćwiczeń ukierunkowanych na zgubienie kilogramów i wymodelowanie sylwetki będą hula hop sportowe.
Hula hop z obciążeniem
Jednym z rodzajów hula hop do ćwiczeń, jest hula hop z obciążeniem, znane także jako hula hop z kulką. Hula hop z obciążeniem, cechuje się mniejszym rozmiarem średnicy, niż tradycyjne hula hop. Posiada ono odpinane elementy, tak, aby jak najlepiej dopasować rozmiar koła do obwodu talii. Hula hop z obciążnikiem łatwiej używać, ze względu na to, że pewnie trzyma się na biodrach i nie spada podczas kręcenia. Z drugiej strony, jest bardziej wymagające dla ćwiczącego ze względu na działanie siły odśrodkowej — piłka grawitacyjna, poruszająca się po szynie wewnątrz obręczy koła, aby pozostać w ruchu, wymaga intensywnej pracy mięśni brzucha, bioder i dolnej części pleców. Hula hop z piłką, będzie idealne dla osób, które szukają intensywnych treningów z dodatkowym obciążeniem.
Hula hop z wypustkami
Hula hop z wypustkami, wyglądem przypomina tradycyjne hula hop dla dzieci (pod względem budowy i średnicy koła), jednak jest od niego cięższe i posiada równomiernie rozmieszczone wypustki masujące po wewnętrznej stronie obręczy. Hula hop z masażerem, wysmukla ciało, pozwala wzmocnić mięśnie brzucha, ujędrnia skórę i przyczynia się do redukcji cellulitu. Wśród modeli z wypustkami, znajdziemy także hula hop z magnesami, które wywierają pozytywny wpływ m.in. na krążenie krwi i regenerację tkanek.
Hula hop z licznikiem
Hula hop z licznikiem, to bardziej profesjonalne hula hop z obciążeniem wyposażone w mały wyświetlacz LCD. Hula hop z obciążeniem i licznikiem, sprawdzi się, jeśli chcesz monitorować swoje postępy i podnosić poprzeczkę w codziennych treningach, zwiększając liczbę obrotów obręczy w określonym czasie.
Jak kręcić hula hop?
Aby osiągnąć najlepsze efekty kręcenia hula hop, kluczowe jest opanowanie właściwej techniki, która początkowo może sprawiać pewne trudności. Przede wszystkim należy stanąć w lekkim rozkroku, z nogami na szerokość bioder. Hula hop umieszczamy na poziomie talii, przyciskając je do ciała. Wykonywane ruchy podczas kręcenia obręczą powinny być płynne i regularne, angażując do pracy głównie mięśnie brzucha oraz dolnej części pleców. Początkowo może wydawać się to trudne, ale z czasem trening z hula hop staje się naprawdę łatwy.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak kręcić hula hop? 8 ćwiczeń z hula hop na smukłe ciało.
Hula hop do ćwiczeń — czy sprawdzi się na odchudzanie?
Regularne ćwiczenia z hula-hoop mogą przynieść zadowalające efekty nie tylko w kontekście samego odchudzania, ale także wzmocnienia mięśni, redukcji cellulitu i wysmuklenia sylwetki. Średnio zakłada się, że podczas półgodzinnej aktywności z kołem hula hop, można spalić pomiędzy 150, a 200 kcal. Należy jednak mieć na uwadze, że nie istnieje magiczne hula hop do odchudzania. Efekty treningu zależą bowiem od wielu czynników takich jak zbilansowana dieta, odpowiednie nawodnienie organizmu, czy regeneracja.
Jakie hula hop dla początkujących będzie odpowiednie?
Tak naprawdę każde hula hop będzie odpowiednie dla osób początkujących. Bez względu na to czy wybierzesz hula hop na brzuch z obciążeniem, czy hula hop z wypustkami, podczas pierwszych treningów będziesz musiał(-ła) wykazać się odrobiną cierpliwości, zanim opanujesz technikę kręcenia kołem. Dla osób, które nigdy nie kręciły hula hoop, wybór modelu z obciążeniem może okazać się bardziej trafiony, ze względu na łatwiejszą kontrolę ruchu — cięższe hula hop porusza się wolniej, co ułatwia naukę techniki. A co oprócz hula hop sprawdzi się do ćwiczeń na brzuch? Równie dobrym wyborem będzie zakup kółka do ćwiczeń mięśni brzucha znanego także jako Ab Wheel. Trenując z tymi dwoma przyrządami na przemiennie, efekty w postaci płaskiego brzucha z delikatnie zarysowaną rzeźbą pojawią się naprawdę szybko!