Piłka gimnastyczna - czy jej rozmiar wpływa na trening?

Piłka gimnastyczna - czy jej rozmiar wpływa na trening?

Spis treści

Piłki gimnastyczne są jednym z najchętniej wybieranych akcesoriów przeznaczonych do różnego rodzaju aktywności fizycznych. Można z nich korzystać, wykonując ćwiczenia zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Mają one stosunkowo duże rozmiary. Wykonane są z wytrzymałych i odpornych na zniszczenia tworzyw. Podczas treningu można się na nich kłaść, opierać, siedzieć, a także unosić je w górę.

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną angażują do pracy wszystkie grupy mięśniowe ciała. Bardzo dobrze sprawdzają się przy trenowaniu mięśni głębokich . Dodatkowo świetnie kształtują równowagę i pomagają w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Dzięki temu, że można z nimi ćwiczyć na wiele sposobów znalazły zastosowanie w treningu motorycznym u sportowców różnych dyscyplin.

Treningi z piłką gimnastyczną nie tylko wzmacniają mięśnie, ale sprawiają też, że stają się one bardziej elastyczne . Z tego powodu są polecane również kobietom w ciąży. Do ćwiczeń z piłką gimnastyczną praktycznie nie istnieją żadne przeciwskazania. Jest to bezpieczny przyrząd, który sprawdzi się niemalże u każdego. Ćwiczenia z piłką są dobrą propozycją zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych.

Aby osiągnąć upragnione efekty dzięki ćwiczeniom z piłką gimnastyczną bardzo ważny jest odpowiedni dobór tego przyrządu. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele rodzajów piłek gimnastycznych, a każda z nich będzie odpowiednia dla innej osoby.

Podstawowym modelem piłek gimnastycznych jest okrągła piłka. Może ona zawierać wypustki lub występować bez nich.

Rozmiary piłek gimnastycznych

Najważniejszą kwestią w wyborze okrągłej piłki do ćwiczeń jest dostosowanie jej rozmiaru do wzrostu użytkownika . W sprzedaży dostępne są różne wielkości piłek gimnastycznych. Każda z nich została dostosowana do innego wzrostu osoby, która będzie ją użytkować. Przykładowo, przy wzroście mieszczącym się w przedziale od 166 cm do 175 cm, powinniśmy wybrać model o średnicy 65 cm. Zatem, jak można zauważyć, im jesteśmy wyżsi, tym nasza piłka do ćwiczeń powinna mieć większy rozmiar .

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wzrost nie jest jedynym wyznacznikiem podczas wyboru piłki gimnastycznej. Mając na uwadze wpływ nacisku na piłkę, ważnym czynnikiem będzie również waga ćwiczącego . Przy założeniu, że waga ciała jest proporcjonalna do wzrostu, przyjmuje się, że:

 • piłki o średnicy  35 cm będą odpowiednia osób o wzroście niższym niż 140 cm,
 • piłki o średnicy  45 cm będą odpowiednia osób o wzroście od 141 cm do 150 cm,
 • piłki o średnicy 55 cm będą odpowiednie dla osób o wzroście od 151 do 165 cm,
 • piłki o średnicy 65 cm będą odpowiednie dla osób od 166 do 175 cm,
 • piłki o średnicy 75 cm będą odpowiednie dla osób o wzroście od 176 do 190 cm,
 • piłki średnicy 85 cm będą odpowiednie dla osób o wzroście powyżej 190 cm.

W naszej ofercie Hop-Sport dostępne są piłki gimnastyczne o wymiarach od 45 do 75 cm. Będą one zatem odpowiednie dla zdecydowanej większości ćwiczących.

Piłkę gimnastyczną należy napompować do jej nominalnej średnicy. Dobrze napompowana piłka nie może być zbyt twarda. Musi się jeszcze delikatnie uginać pod naciskiem kciuka.

Aby szybko sprawdzić czy piłka gimnastyczna jest odpowiednia do naszego wzrostu wystarczy, że siedząc na niej całym ciężarem ciała zwrócimy uwagę na kąt pomiędzy tułowiem a udami i kolanami . Powinien on wynosić około 90 stopni, przy stopach opartych na podłożu. Ważne jest aby kąt ten nie był mniejszy niż 90 stopni, może być on natomiast delikatnie większy. Im cięższa osoba siedząca, tym mocniej piłka się ugnie. Dlatego powyższy podział rozmiaru do wzrostu nie zawsze jest sztywny i czasem występują od niego odstępstwa.

Przy zakupie piłki gimnastycznej należy zwrócić również uwagę na grubość materiału , z jakiego jest ona wykonana , a także jakie może być jej maksymalne obciążenie. Zazwyczaj piłki wytrzymują do około 100 kg obciążenia.

Czy wielkość piłki gimnastycznej ma znaczenie?

Właściwy dobór rozmiaru piłki gimnastycznej do wzrostu ma duży wpływ na technikę ćwiczeń oraz komfort treningu. Jeśli przyrząd będzie za mały lub za duży może to powodować:

 • obniżoną efektywność treningu,
 • niższy komfort ćwiczeń,
 • złą technikę wykonywania ćwiczeń,
 • ryzyko kontuzji.

Jeżeli jednak jesteśmy w posiadaniu piłki o niedopasowanym rozmiarze istnieje kilka rozwiązań, które możemy zastosować . Pierwszym z nich jest odpowiedni dobór ćwiczeń . Gama ćwiczeń z piłką jest niemal nieograniczona. Do swojego treningu wybierzmy więc te, na których technikę nie wpływa rozmiar piłki. Może to być przykładowo plank, przenoszenie piłki gimnastycznej z rąk do nóg w leżeniu na plecach, czy unoszenie piłki w górę wykonując przysiad. Problematyczne mogą okazać się z kolei ćwiczenia wykonywane w siadzie na piłce oraz te, które wymagają oparcia się o piłkę w pozycji stojącej.

Kolejnym rozwiązaniem przydatnym przy posiadaniu zbyt dużej piłki gimnastycznej jest wypuszczenie z niej odrobiny powietrza . Taki zabieg pozwoli na dostosowanie wysokości piłki, tak aby kąt pomiędzy tułowiem a udami i kolanami wynosił wspomniane 90 stopni. Pozwoli nam to na wykonanie szerszej gamy ćwiczeń, szczególnie tych wymagających siedzenia na piłce.

W przypadku, gdy zależy nam na pełnym komforcie i bezpieczeństwie podczas treningu, najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana piłki na model o ściśle dopasowanym rozmiarze. Zyskamy wtedy pewność, że potencjał tego akcesorium zostanie przez nas wykorzystany w 100%.

Zalety poprawnie wykonywanych ćwiczeń na piłce gimnastycznej

Wykonywanie ćwiczeń na odpowiednio dobranej piłce gimnastycznej przynosi cały szereg pozytywnych efektów. Treningi te mają dużą przewagę nad ćwiczeniami wykonywanymi na płaskiej powierzchni. Okrągły przyrząd wymusza utrzymywanie równowagi, dzięki czemu aktywuje do pracy więcej mięśni, w tym bardzo ważne mięśnie głębokie . Często można spotkać się z określeniem ich mianem „gorsetu”, ponieważ otaczają one tułów i zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Gdy są osłabione, sylwetka staje się przygarbiona, a układ szkieletowy znacznie bardziej podatny na przeciążenia. Regularne treningi wykonywane na piłce gimnastycznej stopniowo wzmacniają mięśnie głębokie, co pozwala uniknąć problemów z kręgosłupem i zapobiega powstawaniu wad postaw y .

To jednak nie koniec korzyści płynących z treningów na piłce gimnastycznej. Inne pozytywne rezultaty, jakich możemy się spodziewać to :

 • poprawa równowagi ciała,
 • zwiększenie siły mięśniowej,
 • lepsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych,
 • poprawa ruchomości stawów bez obciążania ich,
 • redukcja tkanki tłuszczowej,
 • zmniejszenie napięcia nerwowego,
 • ulga w bólach kostno-stawowych, bólach pleców oraz głowy.

Podsumowanie

Piłki gimnastyczne , choć początkowo wykorzystywane jedynie przez fizjoterapeutów, obecnie zyskały duże uznanie wśród szerokiej grupy osób aktywnych fizycznie. Na przestrzeni lat dostrzeżono w nich ogromny potencjał i z czasem zaczęły coraz częściej gościć w naszych domach.

Trening wzmacniający, rozluźniający i relaksujący - wszystko to możemy wykonać na tym prostym przyrządzie do ćwiczeń. Same ćwiczenia na piłce gimnastycznej, choć mogą wydawać się niepozorne, w rzeczywistości przynoszą świetne rezultaty . Wzmacniają i kształtują mięśnie głębokie ciała, a kiedy mamy je dobrze wytrenowane, łatwiej jest wypracować efekty na większych, widocznych bezpośrednio pod skórą grupach mięśniowych.

Aby osiągnąć upragnione rezultaty bardzo ważny jest dobry początek, a on z kolei wiąże się z wyborem samej piłki gimnastycznej. Odpowiedni wybór gwarantuje wykorzystanie całego potencjału przyrządu, a także bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Teraz, kiedy już wiesz jak wybrać piłkę gimnastyczną dopasowaną do siebie, zajrzyj do naszej oferty Hop-Sport i wybierz odpowiedni dla siebie model !

Aby poznać najbardziej efektywne ćwiczenia, które możesz wykonać przy pomocy piłki gimnastycznej, przeczytaj nasz wpis blogowy: 8 ćwiczeń z piłką gimnastyczną, które wykonasz w domu .

Autor: Izabela Pawik