Jak ustawić rower spiningowy? Poradnik

Jak ustawić rower spiningowy? Poradnik

Spis treści

Prawidłowe ustawienie roweru treningowego jest niezbędnym elementem przygotowania do ćwiczeń na rowerze stacjonarnym. To właśnie od tego uzależnione są w dużej mierze efekty treningów, a także poprawna praca mięśni. W szczególności osoby początkujące powinny odpowiednio ustawić rower spiningowy , w tym wyregulować wysokość siedziska, kierownicy oraz odległości między nimi , aby nie doprowadzić do kontuzji, której rezultatem byłoby zniechęcenie do dalszych treningów. Jest to bardzo ważna czynność, która wpływa na bezpieczeństwo i efektywność ćwiczeń. Jak więc ustawić rower stacjonarny spiningowy przed treningiem ?

Prawidłowe ustawienie roweru spiningowego - regulacja siodełka

Regulację siodełka wykonuje się jako pierwszą, przed podjęciem treningu rowerowego. Aby je wyregulować, należy stanąć obok niego, w pozycji wyprostowanej, a brzeg talerza kości biodrowej powinien być około 3 centymetrów poniżej siodełka , w zależności od rodzaju roweru. Należy też wykonać test pięty . W tym celu usiądź na rowerze spiningowym i opierając piętę na pedale zacznij powoli pedałować. Kiedy stopa będzie znajdować się w dolnym położeniu, noga powinna być prawie wyprostowana – zaledwie minimalnie zgięta w kolanie.

Przy poprawnym ustawieniu siodełka w poziomie, ręce powinny wygodnie spoczywać na kierownicy i być lekko zgięte w łokciach. Kiedy ramiona korby znajdą się w położeniu równoległym do podłogi, rzepka przedniej nogi powinna znajdować się pionowo nad osią pedału. Co istotne, jeśli podczas pedałowania miednica będzie się kołysać, to znaczy, że jest ono za wysoko ustawione . Z kolei, gdy kolano będzie zbyt zgięte w dolnym położeniu nogi, oznacza to, że siodełko ustawione jest za nisko.

Regulacja kierownicy w rowerze stacjonarnym do spiningu

Z reguły kierownica nie powinna znajdować się wyżej niż czubek siodełka . W praktyce jednak ta zasada jest względna, ponieważ każdy trenujący musi znaleźć najwygodniejszą pozycję dla siebie. Dzięki temu zostanie zachowana równowaga pozycji na rowerze stacjonarnym i przy pedałowaniu nie będzie ona zachwiana. U osób początkujących lub zaawansowanych w indoor cycling , które borykają się z problemami z kręgosłupem, kierownicę powinno się ustawiać o około dwa oczka wyżej. Taka sama sytuacja dotyczy osób z nadwagą.

Ustawienie pedałów i odległości pomiędzy siodełkiem a kierownicą w rowerze spiningowym

W rowerku stacjonarnym do spiningu, ze względu na intensywność ćwiczeń oraz samą charakterystykę jazdy, często stosuje się pedały SPD . Dlatego też istotne jest to, aby dobrać do nich odpowiednie buty, a następnie wyregulować same pedały. Można również stosować tak zwane noski, do których wkłada się normalne obuwie . W przypadku pierwszej opcji, należy ustawić siłę działania zacisku, aby w razie konieczności można było szybko wypiąć but z SPD. Natomiast w przypadku nosków wystarczy mocno zapiąć pasek, aby but nie miał możliwości wysunięcia się, ale także nie ograniczał możliwości zrobienia tego, gdy zajdzie nagła potrzeba.

Z punktu widzenia osoby, która zaczyna jazdy na rowerze spiningowym w tak zwanym indoor cyclingu , ważne jest jeszcze ustawienie odległości pomiędzy kierownicą a siodełkiem . Dla jej optymalnego wyznaczenia stosuje się prostą metodę. Najpierw prostuje się ręce tak, aby łokieć dotykał brzegu siodełka, a środkowy palec dłoni centralną część kierownicy. Istotne jest to, aby ręka i palce były wyprostowane. Dodatkowo można jeszcze sprawdzić, czy w pozycji stojącej kierownica nie będzie przeszkadzać.

Autor: Mateusz Kaczmarek