Zalety treningu z taśmami oporowymi

Zalety treningu z taśmami oporowymi

Spis treści

Szukasz nowych rozwiązań do swoich domowych treningów? Skorzystaj z taśm i gum oporowych ! Ich autem jest przystępna cena, niewielki rozmiar oraz niesamowita skuteczność. Sprawdź, co możesz zyskać ćwicząc z taśmami oporowymi !

Zalety treningu z taśmą

Ćwiczenia z taśmami oporowymi (określanymi również jako gumy oporowe ) to świetny sposób na urozmaicenie codziennego treningu. Taśmy oporowe sprawdzą się szczególnie w treningu ogólnorozwojowym , siłowym, pływackim, bokserskim, sztuk walki, oraz przy treningu piłkarskim. Z uwagi na prostotę użycia i funkcjonalność, z taśmami oporowymi mogą ćwiczyć wszyscy, nie tylko sportowcy.

Jedną z ważniejszych korzyści jakie daje zastosowanie taśm, jest ogólna poprawa sprawności, wydolności oraz wytrzymałości całego organizmu. Trening z taśmami oporowymi pozwala wzmocnić mięśnie, zwiększyć siłę, a także poprawić koordynację i stabilizację . Podczas ćwiczeń wzmacniane są również mięśnie posturalne inaczej zwane mięśniami core. Trening z taśmami rozwija zmysł równowagi, zwiększa elastyczność mięśni i stawów, a także przyczynia się do wyszczuplenia sylwetki. Kilka prostych ćwiczeń z taśmami oporowymi pozwoli Ci wzmocnić mięśnie ud, pośladków, łydek, pleców, ramion i klatki piersiowej, a także zwiększyć masę mięśniową pozbywając się się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

Trening z gumami oporowymi nie musi być nudny, możesz wykonywać go w połączeniu z innymi akcesoriami do ćwiczeń, a dzięki kompaktowym rozmiarom, możesz zabrać ze sobą taśmy gdzie tylko zechcesz. Ćwiczenia z gumami pozwalają skupić się na wybranych partiach mięśni, które aktualnie chcesz rozwijać i wzmocnić. Gumy oporowe są wszechstronnym narzędziem do treningu, które umożliwiają pracę nad różnymi grupami mięśniowymi w zależności od wykonywanego ćwiczenia oraz stopnia oporu gumy .

Jak dobrać taśmę do treningu?

Z uwagi na to, że na rynku jest dostępnych wiele rodzajów taśm i gum treningowych, warto sprawdzić najpierw, która z nich będzie dla nas odpowiednia. W tym celu najlepiej przetestować konkretny model taśmy – rozciągnij ją 15 razy – jeśli wykonasz to bez większych problemów to ten model będzie dla Ciebie odpowiedni. J eśli dopiero rozpoczynasz treningi z taśmą, najpierw wybierz model z mniejszym oporem . Później możesz stopniowo wymieniać taśmy na te, które generują coraz większy opór. Jednak warto zaznaczyć tutaj, że nie ma jedynego właściwego oporu gumy dla konkretnego użytkownika. To rodzaj wykonywanych ćwiczeń narzuca nam, jaki opór powinna mieć guma . Z tego właśnie względu warto mieć w domowej siłowni kilka gum o zróżnicowanych parametrach oporowych.

Główna zasada jest taka: im grubsza i szersza taśma do ćwiczeń, tym większy opór generuje . Zazwyczaj opór zależy od szerokości taśmy – czyli im szersza taśma do ćwiczeń , tym większy opór generuje. Lecz nie we wszystkich modelach taśm ta zasada obowiązuje. W niektórych zestawach taśm opór jest tym większy, im większa jest grubość taśmy (podczas gdy szerokość taśmy pozostaje taka sama). Dlatego zawsze zanim wybierzemy konkretny model, zawsze warto przeczytać opis i dane techniczne taśmy podane przez producenta.

Taśmy oporowe w Hop-Sport

W naszym asortymencie znajdziesz szeroki wybór taśm i gum oporowych , dostępnych zarówno pojedynczo, jak i w zestawach, generujące różny zakres oporu - od 2 kg do aż 137 kg. Oferujemy również gumy oporowe w formie ekspanderów z komfortowymi piankowymi uchwytami, zaczepem na drzwi i paskami na kostkę zawartymi w zestawie.

Jak wykorzystać gumy oporowe w codziennym treningu?

Wprowadzenie taśm oporowych do swojego treningu może być nie tylko skutecznym sposobem na rozwijanie siły i wytrzymałości, ale także na skupienie się na konkretnych partiach mięśniowych .

Przykładowe ćwiczenia można dostosować do własnych preferencji i celów. Jeśli chodzi o górną część ciała , gumy oporowe mogą być użyte do wykonania zmodyfikowanych pompek, które angażują mięśnie klatki piersiowej, ramion oraz pleców. Możesz także wykonywać ruchy wiosłowania, trzymając gumę w obu rękach i napinając mięśnie pleców, co przyczynia się do poprawy postawy ciała.

W treningu dolnej części ciała gumy oporowe również odgrywają istotną rolę. Dodając gumy do przysiadów lub wykroków, możesz zwiększyć opór podczas ruchu, co wspomoże w wzmocnieniu mięśni nóg i pośladków. Gumy oporowe mogą być także użyte do ćwiczeń izolujących, takich jak unoszenie nóg czy przysiady sumo, co pozwala skupić się na konkretnej grupie mięśniowej.

Pamiętaj, że regularność i odpowiednie wykonywanie ćwiczeń są kluczowe dla osiągnięcia pożądanych efektów, dlatego warto dołączyć gumy oporowe do swojej codziennej rutyny treningowej i cieszyć się ich wszechstronnymi korzyściami.

Autor: Redakcja Hop-Sport