Co zamiast maty do ćwiczeń? Poradnik

Co zamiast maty do ćwiczeń? Poradnik

Spis treści

Maty fitness lub maty do ćwiczeń są niedrogim, ale za to bardzo przydatnym akcesorium treningowym. Sprawdzają się zarówno w domach, jak i w profesjonalnych siłowniach. Nieodpowiednio dobrana albo zbyt tania znacznie pogorszy wyniki oraz jakość wykonania ćwiczeń. Czy w takim razie mata treningowa może zostać jakoś zastąpiona? Co wybrać zamiast maty treningowej?

Najważniejsze cechy maty do ćwiczeń

Nawet jeśli trenuje się na profesjonalnej siłowni, zawsze najlepiej mieć ze sobą swoją matę niż korzystać z tej, która jest udostępniona i używana przez wiele osób. Wysokiej jakości mata do ćwiczeń spełnia kilka istotnych funkcji:

  • oddziela od zimnej podłogi,
  • chroni skórę,
  • zapewnia komfort podczas treningu,
  • pochłania pot,
  • redukuje hałas.

Niektóre osoby, w szczególności początkujące, wychodzą z założenia, że maty gimnastyczne można zastąpić podróżną pianką lub karimatą. Ta druga opcja ma właściwości termoizolacyjne, jest miękka i używana podczas wędrówek albo jako podkładka pod śpiwór. Nie ma ona jednak cech, które są wymagane od maty treningowej. Folia termoizolacyjna łatwo ślizga się po podłodze i łatwo zamaka.

Jaka będzie najlepsza mata treningowa?

Najlepsza mata treningowa to przede wszystkim taka, która będzie spełniać oczekiwania użytkownika i będzie dopasowana do wykonywanej aktywności fizycznej. Profesjonalne maty to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa. Podczas wyboru odpowiedniego produktu, poza zwróceniem uwagi na grubość oraz materiał wykonania, należy uwzględnić jeszcze elastyczność, przyczepność i wymiary maty . Rozmiar powinien odpowiadać wzrostowi użytkownika i łatwo się rolować. Dodatkowo zaleca się sprawdzenie możliwości prania maty lub innych sposobów jej czyszczenia.

Materac do ćwiczeń jako alternatywa dla maty?

Materace gimnastyczne służą przede wszystkim do wykonywania ćwiczeń wymagających dobrego zabezpieczenia ciała i izolacji od podłoża. Pochłaniają one energię kinetyczną i bardzo dobrze wygłuszają powstające podczas wykonywania ćwiczeń hałasy, zapewniając jednocześnie doskonałą amortyzację . Na materacach gimnastycznych można wykonywać wiele różnego rodzaju treningów. Ich największą zaletą jest duży rozmiar i grubość.

Porównując z nimi maty treningowe, materace zajmują znacznie większą powierzchnię i można je łączyć z innymi materacami za pomocą rzepów, tworząc dużych rozmiarów wydzieloną strefę do ćwiczeń. Najlepsze modele posiadają także ruchome segmenty umożliwiające ich złożenie na kilka części. Duże rozmiary materaców do ćwiczeń pozwalają wykonywać bardziej skomplikowane treningi oraz zabezpieczają podłoże na większej powierzchni .

Grubość, jaka cechuje materace gimnastyczne, zapewnia ochronę ćwiczącego przed powstawaniem otarć lub sińców nawet podczas najbardziej intensywnych sesji treningowych. Ponadto produkty wysokiej jakości są bardzo wytrzymałe i wodoodporne, co sprawia, że są one świetnym akcesorium do intensywnych treningów.

Mata do ćwiczeń czy materac?

Gdy rozważasz wybór między matą do ćwiczeń a materacem, istnieje kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę. Mata do ćwiczeń to bardziej kompaktowe i specjalistyczne rozwiązanie, idealne do różnorodnych treningów, takich jak joga, pilates czy stretching . Zapewnia ona stabilność i wygodę podczas ćwiczeń, a także chroni zarówno ćwiczącego, jak i podłogę. Z drugiej strony, materac gimnastyczny może być bardziej wszechstronny, służąc nie tylko do ćwiczeń, ale także do odpoczynku, medytacji czy innych aktywności. Materac do ćwiczeń , lepiej sprawdzi się w gimnastyce, ćwiczeniach akrobatycznych czy rehabilitacyjnych . Ostateczny wybór zależy od twoich preferencji, rodzaju treningu,  przewidywanego zastosowania oraz dostępnego miejsca.

Autor: Mateusz Kaczmarek