Jeśli szukasz nowych doznań podczas jazdy na rowerze stacjonarnym lub znudziły Cię klasyczne treningi na standardowych maszynach fitness, rower spiningowy jest właśnie dla Ciebie! Jego konstrukcja różni się od standardowych urządzeń i pozwala na o wiele bardziej wydajny i realistyczny trening kolarski. Decyzję o zakupie roweru spiningowego do domu powinny przemyśleć zwłaszcza osoby, które profesjonalnie jeżdżą na rowerze i wszyscy pasjonaci sportu w nietypowej odsłonie.
Rower do spiningu do profesjonalna wersja standardowego rowerka stacjonarnego. Dedykowana jest ona przede wszystkim profesjonalnym kolarzom oraz poszukiwaczom jeszcze bardziej intensywnych treningów aerobowych. Rower spiningowy symuluje jazdę rowerem szosowym, zarówno pod względem oporu, jak i warunków jazdy. Jego siodełko jest węższe niż w standardowych rowerkach stacjonarnych, a ćwicząc na nim przyjmujemy bardzo niską pozycję. Dodatkowo, spining posiada kierownicę profilowaną na wzór kolarzówek. Trening na rowerze spiningowym jest szybki i intensywny, dlatego wymaga dodatkowych zabezpieczeń w postaci blokad na pedały czy hamulca bezpieczeństwa. Z tych względów warto przed zakupem oszacować swoje możliwości treningowe, aby później nie przeżyć rozczarowania zaawansowaniem sprzętu.
Rower stacjonarny spiningowy to znakomity sprzęt, z którego pożytek będą mieli przede wszystkim profesjonalni kolarze. Dzięki niemu mogą oni trenować w czasie przestojów i poza sezonem szosowym. To również na nim mogą ćwiczyć odpowiednią technikę bez zwracania uwagi na warunki pogodowe. Z roweru spiningowego skorzystają również Ci, którzy chcą zintensyfikować swój trening aerobowy. Wykonasz na nim cardio o zróżnicowanej intensywności – od interwałów, po szybkie przebieżki. Ćwiczenie na spiningu sprzyja utrzymaniu deficytu kalorycznego, a co za tym idzie – spalaniu tkanki tłuszczowej. Dodatkowo w ten sposób możemy modelować naszą sylwetkę oraz poprawiać ogólną wydolność i kondycję organizmu. Szybkość i trwałość efektów zależy przede wszystkim od naszego zaangażowania, diety współtowarzyszącej oraz techniki wykonywanych ćwiczeń.
Trening na rowerze do spiningu, tak jak w przypadku innych modeli rowerów stacjonarnych, jest niezwykle bezpieczny, a ryzyko kontuzji jest naprawdę niskie. Ważne jednak, aby mieć świadomość, iż jest to sprzęt przeznaczony dla zaawansowanych sportowców oraz osób bardzo aktywnych. By uniknąć przetrenowania bądź urazów podczas trenowania, warto wykonywać ćwiczenia prawidłowe technicznie oraz dopasować opór do własnych możliwości. Ponadto, podczas treningów zaleca się ubranie przewiewnego i lekkiego stroju, który nie krępuje ruchów. Przed kupnem roweru spiningowego warto również zasięgnąć opinii lekarza co do przeciwwskazań medycznych. Z pewnością trening spiningowy będą musiały wykluczyć osoby ze schorzeniami kręgosłupa oraz posiadające świeże urazy kończyn dolnych.
Jeśli stoisz przed dylematem, czy kupić standardowy rower magnetyczny czy rower spiningowy, przede wszystkim weź pod uwagę swoje możliwości oraz efekty, jakie chcesz osiągnąć. Magnetyczne rowerki stacjonarne są bardziej uniwersalne i wszechstronne. Może na nich ćwiczyć każdy – zarówno początkujący, jak i osoby zaawansowane pod względem aktywności fizycznej. Ponadto, są one o wiele tańsze, gdyż ich cena z reguły nie przekracza 1000 złotych. Jeśli jednak zależy Ci na profesjonalnym treningu kolarskim, nie zastanawiaj się i kup rower do spiningu. To jedyny taki sprzęt na użytek domowy, który pozwoli Ci na ćwiczenie najlepiej odwzorowuje ruchy z roweru szosowego. Niezależnie jednak od modelu, przed zakupem warto zwrócić uwagę na dodatkowe opcje sprzętu, który kupujemy. Dobrej klasy rowerki treningowe posiadają zintegrowany komputer treningowy, dzięki któremu jesteśmy w stanie monitorować nasze funkcje życiowe, a także śledzić wyniki progresji. Warto również wybierać taki sprzęt, który można z łatwością regulować, dopasowując do indywidualnych potrzeb oraz transportować lub składać, gdy wymagają tego okoliczności.
Ćwicząc samodzielnie w domowych warunkach, na rowerze spiningowym, warto zadbać o dobrze zbudowany plan treningowy. Najlepiej, jeżeli ułoży go profesjonalny trener, który miał wcześniej do czynienia ze sprzętem dedykowanym kolarzom. Pod jego okiem powinniśmy nauczyć się prawidłowej techniki ćwiczenia, a także poznać możliwości własnego organizmu. Warto pamiętać, że przed każdym treningiem należy wykonać rozgrzewkę połączoną z mobilizacją oraz rozciąganiem. W ten sposób przygotujemy ciało do wysiłku i pobudzimy zbite oraz spięte mięśnie do pracy. Dobra rozgrzewka pozwala na uniknięcie kontuzji i znacznie polepsza efekty treningowe.