Jak wybrać odpowiednią matę do ćwiczeń?

Jak wybrać odpowiednią matę do ćwiczeń?

Spis treści

Maty do ćwiczeń są przydatne niemal podczas każdego rodzaju treningu. Można na nich wykonywać zarówno skomplikowane ćwiczenia, jak i prostą rozgrzewkę lub rozciąganie. Dobrze sprawdzają się przy treningach fitness, jodze, treningach z gumami, rollerami czy w rehabilitacji . Wykonywanie ćwiczeń na podłodze czy dywanie jest przeciwwskazane, ponieważ taki trening jest nie tylko bolesny, ale i niebezpieczny. Na urazy narażony jest przede wszystkim kręgosłup. Podobnie dzieje się w przypadku wykonywania ćwiczeń w łóżku - ciało zapada się, a kręgosłup traci stabilizację. Takie treningi przynoszą więcej szkody niż pożytku!

Mata do ćwiczeń - czy na pewno jej potrzebuję?

Maty do ćwiczeń są niezwykle przydatne, ponieważ chronią przed poślizgiem, amortyzują, a także zabezpieczają przed urazami, otarciami i kontuzjami. Dodatkowo izolują od podłoża . Dobrze dobrane mogą służyć nam przez bardzo długi czas. Ćwicząc na macie sprawiamy, że cały trening jest o wiele wygodniejszy, a nasze ciało nie jest narażone na ewentualne urazy.

Trenując na macie , podniesiony jest poziom bezpieczeństwa ćwiczeń . Nie ma wówczas kontaktu z twardą podłogą, dzięki czemu uzyskuje się komfort cieplny oraz równowagę. Mata do ćwiczeń pomaga także w tłumieniu hałasu - nawet w czasie podskoków dźwięki nie są słyszalne na niższych kondygnacjach budynku.

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnorodnych modeli mat do ćwiczeń. Tak duży wybór może powodować dylemat, który z tych nich powinno się wybrać. Jeśli i Ty zastanawiasz się czym kierować się przy wyborze maty do ćwiczeń, w kolejnej części artykułu przychodzimy Ci z pomocą !

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty do ćwiczeń?

Wybierając matę do ćwiczeń należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech. Maty występujące na rynku znacznie różnią się między sobą, a nie każdy model sprawdzi się u każdej osoby . Wybór odpowiedniego modelu powinien być indywidualny i powiązany z osobistymi preferencjami. Cechy, na które należy zwrócić uwagę to :

  • rozmiar wybranego modelu oraz dopasowanie do parametrów ciała (wzrost/masa),
  • rodzaj materiału wykonania,
  • grubość oraz przystosowanie do wybranej aktywności fizycznej,
  • sposób składania maty,
  • zminimalizowane ryzyko kurczenia się i zwijania,
  • właściwości antypoślizgowe,
  • łatwość w czyszczeniu.

Rozmiar wybranego modelu maty do ćwiczeń powinien być dopasowany indywidualnie do osoby ćwiczącej . Ważne jest, aby móc wygodnie się na niej położyć. Standardowe wymiary mat do ćwiczeń wynoszą od 173 do 183 cm wysokości i mają około 61 cm szerokości. Taki rozmiar zapewnia komfort użytkowania zarówno dla niższych, jak i wyższych osób.

Maty do ćwiczeń mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, a typ materiału wpływa bezpośrednio na wygodę użytkowania . Jedne z mat będą bardziej odporne na wilgoć, inne mniej. Jedne będą łatwe w składaniu, dzięki czemu w prostszy sposób zabierzemy je w plener lub na salę fitness, inne po zwinięciu będą zajmować znacznie więcej miejsca. Rodzaj materiału determinuje także trwałość maty , a co za tym idzie to, jak długo będzie nam służyła . Ważne jest, aby wybrać matę do ćwiczeń, która się nie kruszy.

Na możliwość składania maty do ćwiczeń wpływa także jej grubość. Jednak ta powinna być dopasowana do rodzaju aktywności, którą będziemy wykonywać. Znaczenie ma także miejsce, w którym zamierzamy ćwiczyć. Jeśli planujemy wyjście w teren, wtedy lepiej sprawdzą się modele o większej grubości.

Poza grubością i materiałem wykonania ważny jest także sposób składania. Najpopularniejsze są maty do ćwiczeń zwijane w rulon , które można zabezpieczyć dodatkowymi taśmami. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż zwinięta mata zajmuje bardzo mało miejsca. Niektóre modele posiadają także specjalne otwory umożliwiające powieszenie ich na ścianie .

Niezależnie od tego gdzie planujemy ćwiczyć, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na posiadanie przez matę właściwości antypoślizgowych. Mata do ćwiczeń, która nie ślizga się zapewnia stabilność sylwetce. Maty gimnastyczne antypoślizgowe zapewniają doskonałą przyczepność na każdym rodzaju podłoża, nawet podczas ćwiczeń w terenie . Mata do ćwiczeń, która się nie zwija to gwarancja bezpieczeństwa i udanego treningu.

Inną ważną cechą, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru maty do ćwiczeń jest łatwość w czyszczeniu. Ta cecha powiązana jest bezpośrednio z materiałem, z którego została wykonana mata. Modele nie wchłaniające potu i nie absorbujące wody będą łatwiejsze w utrzymaniu czystości . Wystarczy przetrzeć je dokładnie wilgotną ściereczką. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujemy używać maty dość często, np. kilka razy w ciągu dnia.

Maty do ćwiczeń marki Hop-Sport

W ofercie Hop-Sport dostępne są komfortowe, wysokiej jakości maty treningowe o wymiarach 80-83 cm x 61 cm. Wszystkie z nich są antypoślizgowe, a dzięki materiałom, z których zostały wykonane, nie sprawiają problemów z utrzymaniem ich w czystości. Wśród modeli marki Hop-Sport znajdziemy maty NBR oraz TPE .

NBR to nic innego jak kauczuk syntetyczny. Charakteryzuje się bardzo dobrą amortyzacją oraz elastycznością. Maty z materiału NBR posiadają tzw. niską pamięć kształtu, a to oznacza, że nie są podatne na odkształcenia . Nawet po intensywnym użytkowaniu powracają do swojej właściwej struktury. Dzięki świetnej amortyzacji idealnie nadają się do dynamicznej jogi lub fitnessu. Dodatkowo maty NBR są niezwykle lekkie.

TPE czyli pianka termoplastyczna to materiał zbliżony do kauczuku. Maty TPE charakteryzuje wysoka odporność na wilgoć i uszkodzenia, a także odkształcenia. Jeśli intensywnie eksploatujemy matę i szukamy produktu o wyjątkowej trwałości, model z TPE sprawdzi się znakomicie . TPE jest z kolei mniej odporna na działanie substancji chemicznych oraz temperaturę. Pielęgnacja powinna odbywać się przy jak najmniejszym użyciu chemii, lub środkami przeznaczonymi specjalnie do tego typu materiału.

Maty fitness Hop-Sport różnią się także ze względu na grubość . W ofercie dostępne są modele o grubości:

  • 0,6 cm,
  • 1 cm,
  • 1,5 cm.

Dzięki takiemu zróżnicowaniu modeli, matę do ćwiczeń można dobrać odpowiednio do swojej aktywności. A jaka mata sprawdzi się przy poszczególnych rodzajach treningów ?

Jeśli uprawiamy jogę lub ćwiczenia relaksacyjne lepszym wyborem będzie stosunkowo cienka mata . Dobrze sprawdzą się tutaj modele o grubości 0,6 cm , które zapewnią wysoką stabilizację ciała. Grubsze modele są za razem bardziej miękkie i podczas wykonywania statycznych pozycji mogą powodować trudności w utrzymaniu równowagi. Cienka mata do ćwiczeń sprawdzi się świetnie także przy rolowaniu za pomocą wałka bądź rollera do ćwiczeń.

Maty fitness z uchwytami

W przypadku treningu fitness lub ćwiczeń na zdrowy kręgosłup lepszym wyborem będzie mata do ćwiczeń o większej grubości - 1 lub nawet 1,5 cm. Dzieje się tak dlatego, że ten typ treningu wymaga większej amortyzacji. Grubsza mata pozwalała na komfortowe wykonywanie ćwiczeń w każdej pozycji - także na plecach i brzuchu.

Część modeli mat fitness, marki Hop-Sport, wyposażonych zostało w wygodne otwory do zawieszania oraz uchwyty do przenoszenia. Mata do ćwiczeń z otworami może zostać zawieszona np. na ścianie. Modele z uchwytami szczególnie polecane są dla osób ćwiczących w terenie lub tych, które zabierają ze sobą matę na zajęcia fitness. Tego typu maty do ćwiczeń są wygodniejsze w transporcie i świetnie sprawdzą się poza domem.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej maty do ćwiczeń jest bardzo ważny, ponieważ stanowi on podstawę dobrze przeprowadzonego treningu , czy to w domu, w plenerze czy na sali fitness. Dzięki niej odizolujemy się od zimnego podłoża, zmniejszymy ryzyko bolesnych otarć oraz ochronimy ciało przed stłuczeniami. Stosując matę do ćwiczeń w 100% będziemy mogli skupić się na treningu i poczuć się bezpiecznie.

A jaka mata do ćwiczeń jest najlepsza? Odpowiedź może być tylko jedna. Najlepsza mata do ćwiczeń to ta dopasowana do naszej aktywności i parametrów ciała! W zależności od tego, czy wykonujemy plan treningowy w rytm muzyki, skupiamy się na ćwiczeniach wzmacniających kręgosłup czy też praktykujemy jogę, wybierzmy matę przeznaczoną do rodzaju wykonywanych aktywności. Jeśli zamierzamy zabierać ze sobą matę na zajęcia fitness poza domem - w plenerze lub na siłowni - zwróćmy uwagę na praktyczne dodatki takie jak: uchwyty albo zabezpieczające taśmy, ułatwiające transport .

Wiesz już, który rodzaj maty będzie dla Ciebie najlepszy? Koniecznie sprawdź pełną ofertę naszych mat fitness w różnych wariantach kolorystycznych i wybierz model idealny dla siebie!

A jeśli chcesz poznać przykładowe ćwiczenia, jakie możesz wykonać na macie, przejdź do kolejnego wpisu: Ćwiczenia na macie fitness - kompleksowy trening całego ciała .

Autor: Izabela Pawik