Mata do akupresury - jakie przynosi korzyści dla zdrowia?

Mata do akupresury - jakie przynosi korzyści dla zdrowia?

Spis treści

Maty do akupresury stają się coraz bardziej popularne. Są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnianie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Sprawdź, jakie korzyści przynosi korzystanie z maty do akupresury i dlaczego warto ją mieć.

Akupresura - co to?

Zacznijmy od tego, czym jest akupresura . To pochodząca z Azji, alternatywna metoda leczenia, którą stosowano ją już 7 tysięcy lat temu. W tradycyjnej akupresurze, w odróżnieniu do akupunktury, nie używamy igieł, tylko palcami uciskamy odpowiednie miejsca nie ciele. To właśnie dzięki uciskowi uzyskujemy leczniczy efekt . Ucisk musi być wykonany w odpowiednich miejscach z umiarkowaną siłą, stosuje się głównie ruchy okrężne.

Medycyna chińska uważa, że za wszystkie choroby odpowiada brak równowagi w przepływie energii Yin i Yang. Natomiast ucisk zwalnia wszystkie blokady i przepływ energii odzyskuje płynność. Akupresura, wykonywana przez specjalistów, ma w swoim założeniu wspomagać leczenie chorób przewlekłych , takich jak migrena, astma, alergie, choroby układu krążenia, choroby układu pokarmowego czy neurohormonalnego.

Akupresura w domu

Nie każdego stać na regularne wizyty u specjalisty, dlatego dzięki dostępnym w sprzedaży akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka do akupresury. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi – tzw. kolcami , wykonanymi z tworzywa sztucznego. Kładąc się na rozetkach, zapewniamy ciału ucisk, a odpowiednie zagęszczenie rozetek sprawia, że jest on optymalnie rozłożony.

Mata do akupresury - korzyści

Mata z kolcami jest zalecana przy takich dolegliwościach jak bóle kręgosłupa, rwa kulszowa, bóle szyi, nadciśnienie, artretyzm, czy bezsenność i zbyt wolna przemiana materii . Sesje na macie pomagają w odzyskaniu zdrowia i poprawie samopoczucia. W przypadku leczenia bólów kręgosłupa matę układamy wzdłuż kręgosłupa, takie samo ułożenie w przypadku leczenia zwyrodnień, rwy kulszowej. Do akupresury głowy, matę lub poduszkę kładziemy pod karkiem, wtedy wykazuje działanie przeciwbólowe. Z mat do akupresury z poduszką możemy korzystać w pozycji leżącej, stojącej lub siedzącej. Możemy wykorzystać je do masażu pleców, nóg, karku, rąk, czy lędźwi. Dzięki takiemu masażowi zwiększa się ukrwienie tkanek, co przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz poprawie wyglądu skóry i redukcji cellulitu .

Sesje na macie do akupresury pozytywnie wpływają także na nasze samopoczucie, działając na zasadzie stymulacji punktów akupresurowych na ciele. Wprowadzając delikatny nacisk na te punkty, mata akupresurowa może pomóc w wyzwoleniu endorfin - naturalnych substancji, nazywanych hormonami szczęścia, wytwarzanych przez organizm, które przeciwdziałają stresowi. Dlatego regularne korzystanie z maty akupresurowej może przyczynić się do dobrego samopoczucia i ogólnego zwiększenia relaksu, poprawy snu i podniesienia poziomu energii .

Czym wyróżniają się maty do akupresury Hop-Sport?

Maty i poduszki do masażu akupresurowego Hop-Sport wykonane są z bezpiecznych materiałów – poszewki ze 100% bawełny, wypełnienie z miękkiej gąbki, rozety z tworzywa ABS. Poszewki w razie potrzeby można zdjąć i wyprać ręcznie w delikatnym środku piorącym.

Zobacz pełną ofertę zestawów do akupresury dostępnych w sklepie Hop-Sport.

Jak długo można leżeć na macie do akupresury?

Możemy używać maty codziennie, przy czym taka sesja nie powinna początkowo trwać dłużej niż 15 minut. Najlepiej na początku leżeć 5 minut i z czasem wydłużać sesje . Po przyzwyczajeniu skóry do działania maty możemy wydłużyć czas leżenia do 30 minut. Warto wiedzieć, że na początku korzystanie z maty lub poduszki do akupresury może powodować uczucie dyskomfortu oraz zaczerwienienie skóry, lecz to uczucie po jakimś czasie mija. Jeśli zależy nam na tym, aby ucisk nie był zbyt intensywny, wtedy przed zastosowaniem maty możemy położyć na kolce cienki materiał.

Kto nie powinien mieć korzystać z maty do akupresury?

Z maty nie powinny korzystać osoby, które zmagają się z chorobami dermatologicznymi (grzybica, zakaźne choroby skóry), są w trakcie infekcji, chorują na nowotwory, cierpią na zaburzenie krzepliwości, są po zawale serca lub są w ciąży. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy możemy korzystać z takiej maty, najpierw zapytajmy o to swojego lekarza.

Autor: Redakcja Hop-Sport