Utworzone

12 Wrze 2019

W kategoriach

Niezbędne akcesoria treningowe / Akcesoria fitness / Maty do akupresury

Maty do akupresury stają się coraz bardziej popularne. Są pomocnym narzędziem w leczeniu bólu kręgosłupa, rwy kulszowej, wspomagają rozluźnianie napiętych mięśni pobudzając przy tym funkcjonowanie układu krwionośnego. Sprawdź, jakie korzyści przynosi korzystanie z maty do akupresury i dlaczego warto ją mieć.

masaż chiński akupresura

Akupresura - co to?

Zacznijmy od tego, czym jest akupresura. To pochodząca z Azji, alternatywna metoda leczenia, którą stosowano ją już 7 tysięcy lat temu. W tradycyjnej akupresurze, w odróżnieniu do akupunktury, nie używamy igieł, tylko palcami uciskamy odpowiednie miejsca nie ciele. To właśnie dzięki uciskowi uzyskujemy leczniczy efekt. Ucisk musi być wykonany w odpowiednich miejscach z umiarkowaną siłą, stosuje się głównie ruchy okrężne.

Medycyna chińska uważa, że za wszystkie choroby odpowiada brak równowagi w przepływie energii Yin i Yang. Natomiast ucisk zwalnia wszystkie blokady i przepływ energii odzyskuje płynność. Akupresura, wykonywana przez specjalistów, ma w swoim założeniu wspomagać leczenie chorób przewlekłych, takich jak migrena, astma, alergie, choroby układu krążenia, choroby układu pokarmowego czy neurohormonalnego.

Akupresura w domu

Nie każdego stać na regularne wizyty u specjalisty, dlatego dzięki dostępnym w sprzedaży akcesoriom do akupresury, możemy wykonać taki masaż samodzielnie w domu. Do domowego masażu wystarczy mata do akupresury lub poduszka. Są one wyposażone w rozetki z punktami uciskającymi – tzw. kolcami, wykonanymi z tworzywa sztucznego. Kładąc się na rozetkach, zapewniamy ciału ucisk, a odpowiednie zagęszczenie rozetek sprawia, że jest on optymalnie rozłożony.

mata z kolcami do masażu
Mata do akupresury na bóle kręgosłupa

Mata do akupresury - korzyści

Mata jest zalecana przy takich dolegliwościach jak bóle kręgosłupa, rwa kulszowa, bóle szyi, nadciśnienie, artretyzm, czy bezsenność i zbyt wolna przemiana materii. Sesje na macie pomagają w odzyskaniu zdrowia i poprawie samopoczucia. W przypadku leczenia bólów kręgosłupa matę układamy wzdłuż kręgosłupa, takie samo ułożenie w przypadku leczenia zwyrodnień, rwy kulszowej. Do akupresury głowy matę lub poduszkę kładziemy pod karkiem, wtedy wykazuje działanie przeciwbólowe. Z tego mat i poduszek do akupresury możemy korzystać w pozycji leżącej, stojącej lub siedzącej. Możemy wykorzystać je do masażu pleców, nóg, karku, rąk, czy lędźwi. Dzięki takiemu masażowi zwiększa się ukrwienie tkanek, co przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz poprawy samopoczucia.

Czym wyróżniają się maty do akupresury Hop-Sport?

Maty i poduszki Hop-Sport wykonane są z bezpiecznych materiałów – poszewki ze 100% bawełny, wypełnienie z miękkiej gąbki, rozety z tworzywa ABS. Poszewki w razie potrzeby można zdjąć i wyprać ręcznie w delikatnym środku piorącym.

Zobacz maty i poduszki do akupresury dostępne w hop-sport.pl

poduszka do akupresury
zestaw do akupresury

Jak długo można leżeć na macie do akupresury?

Możemy leżeć na niej codziennie, przy czym taka sesja nie powinna na początek trwać dłużej niż 15 minut. Najlepiej na początku leżeć 5 minut i z czasem wydłużać sesje. Po przyzwyczajeniu skóry do działania maty możemy wydłużyć czas leżenia do 30 minut. Warto wiedzieć, że na początku korzystanie z maty lub poduszki do akupresury może powodować uczucie dyskomfortu oraz zaczerwienienie skóry, lecz to uczucie po jakimś czasie mija. Jeśli zależy nam na tym, aby ucisk nie był zbyt intensywny, wtedy przed zastosowaniem maty możemy położyć na kolce cienki materiał.

Kto nie powinien mieć korzystać z maty do akupresury?

Z maty nie powinny korzystać osoby, które zmagają się z chorobami dermatologicznymi (grzybica, zakaźne choroby skóry), są w trakcie infekcji, chorują na nowotwory, cierpią na zaburzenie krzepliwości, są po zawale serca lub są w ciąży. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy możemy korzystać z takiej maty, najpierw zapytajmy swojego lekarza. 

Ulubione