Utworzone

29 Sier 2022

W kategoriach

Domowy trening fitness / Platformy wibracyjne / Hantle

Trening wibracyjny

Platformy wibracyjne to urządzenia służące do treningu wibracyjnego, nazywanego również treningiem power plate. Swoim wyglądem przypominają rozbudowane wagi, na które wchodzi ćwiczący. Urządzenia tego typu mają prostą budowę – składają się z platformy, która generuje wibracje oraz z elementów dodatkowych. W zależności od tego jaki mamy cel treningowy, możemy wykonywać na platformie ćwiczenia w pozycji stojącej, siedzącej, leżącej lub opierając o nią wybraną część ciała.

Trening na platformie wibracyjnej wykorzystuje wibracje całego ciała poprzez wysyłanie drgań z częstotliwością 15-70 Hz i amplitudą 1-10 mm. W pracę zaangażowanych jest nawet do 90% mięśni, które są pobudzane i zmuszane do odruchowego skurczu. Silnie pracują zwłaszcza: nogi, brzuch i pośladki. Trening power plate wymaga dużych nakładów energii z organizmu, co za tym idzie powoduje proces spalania kalorii. 

Platforma wibracyjna uaktywnia mięśnie zarówno przez wibracje sprzętu, jak i ćwiczenia na nim. Przynosi to szereg pozytywnych efektów w tym m.in.:

 • zmianę składu ciała,
 • utratę tkanki tłuszczowej,
 • spadek skurczowego ciśnienia krwi,
 • przyrost siły,
 • poprawę funkcjonowania układu krwionośnego,
 • wzmocnienie stawów i kości,
 • poprawę wyglądu i napięcia skóry,
 • polepszenie balansu ciała.

Trening na platformie wibracyjnej polecany jest zarówno osobom początkującym, jak i bardziej zaawansowanym. Jednak ze względu na generowane drgania ćwiczenia na sprzęcie tego typu nie są przeznaczone dla wszystkich. Powinny ich unikać przede wszystkim:

 • dzieci do szesnastego roku życia, u których nie zakończył się jeszcze proces kostnienia,
 • kobiety w ciąży, w okresie połogu oraz karmiące piersią,
 • osoby chore na choroby serca, padaczkę, choroby nowotworowe, chorobę Parkinsona, przepuklinę, kamicę nerkową i żółciową, choroby zapalne i zakaźne, zakrzepowe zapalenie żył.
Trening na platformie wibracyjnej
Ćwiczenia na platformie wibracyjnej

Platforma wibracyjna – ćwiczenia

Na platformie wibracyjnej możemy trenować zarówno statycznie, utrzymując daną pozycję przez określony czas, jak i dynamicznie – z wyższą częstotliwością ruchów. Jeśli zależy nam na jak najlepszych efektach, najlepiej połączyć oba rodzaje ćwiczeń razem.

Trening power plate powinien trwać ok. 15/ 20 minut i być powtarzany 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej, aby obejmował wielostawowe ćwiczenia angażujące całe ciało. Początkowo możemy wykonywać ćwiczenia statyczne, a z czasem wprowadzić do treningu również ćwiczenia dynamiczne. Gdy obciążenie własnego ciała przestaje być wystarczające, wtedy warto zastosować dodatkowe obciążenie zewnętrzne np. w postaci hantli.

Przykładowe ćwiczenia, które mogą znaleźć się w planie treningowym to: przysiady, zakroki, wznosy nóg bokiem, pompki, plank. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są podobnie, jak na stabilnym podłożu. 

Przysiady

Przysiady rozpoczynamy od pozycji stojącej na platformie. Stopy ułożone są na szerokość bioder i lekko zrotowane do zewnątrz. Wykonujemy ruch biodrami w dół. Zatrzymujemy pozycję lub wracamy w górę kontynuując powtórzenia. 

Zakroki

Aby wykonać zakroki, przyjmujemy prostą pozycję na platformie. Naprzemiennie przenosimy prawą i lewą nogę w tył, ustawiając ją na ziemi. Pozycję możemy zatrzymać, gdy noga znajduje się w tyle lub pracować dynamicznie. 

Wznosy nóg bokiem

Wznosy nogi bokiem rozpoczynamy w pozycji leżącej na platformie. Noga znajdująca się u góry jest wyprostowana, a jej stopa skierowana w kierunku ciała. Unosimy nogę w górę. Utrzymujemy pozycję lub opuszczamy z powrotem w dół. Po wykonaniu  określonej liczby powtórzeń zmieniamy stronę. 

Pompki

Pierwszym rodzajem ćwiczeń w podporze jest pompka. Ćwiczenie to może być wykonywane zarówno jako dynamiczne, jak i statyczne. Ramiona ustawiamy na platformie wibracyjnej szerzej niż  na szerokość  barków. Stopy oparte są na ziemi. Wykonujemy uginanie ramion w stawie łokciowym. Następnie, utrzymując napięty brzuch, schodzimy klatką piersiową w dół. Zatrzymujemy pozycję lub kontynuujemy powtórzenia.

Plank

Plank to jedno z ćwiczeń statycznych, które można wykonać na platformie wibracyjnej. Rozpoczynamy je z podporu. Opieramy dłonie lub przedramiona na platformie, stopy znajdują się na ziemi. Utrzymujemy pozycję przez określony czas, pamiętając o napinaniu całego ciała.    

Platforma wibracyjna – która lepsza?

W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz kilka modeli platformy wibracyjnej. Najbardziej rozbudowanym i polecanym jest platforma 4D HS-095VS Crown. Od pozostałych modeli różni się ilością dostępnych ustawień, programów treningowych oraz wyposażeniem jakie oferuje. 

Platforma wibracyjna Crown umożliwia aż 7 rodzajów ruchów płyty:

 • H - ruchy góra-dół, 
 • L - ruchy prawo-lewo, 
 • HL - ruchy 3D, które stanowią połączenie poprzednich, 
 • U - mikrowibracje, 
 • HU - ruchy góra-dół + wibracje, 
 • LU - ruchy prawo-lewo + mikrowibracje, 
 • AL – ruchy 4D (połączenie HL i U).

Platforma posiada szeroki zakres prędkości oraz pięć gotowych programów treningowych. Daje także możliwość trenowania w trzech strefach – odwzorowują: bieganie, jogging i marsz. Strefy te różnią się od siebie poziomem prędkości wibracji i miejscem ułożenia stóp na płycie.

W zestawie znajdują się dodatkowo dwa ekspandery do rozwijania górnych partii ciała oraz nakładka do masażu stóp. W zależności od stopnia prędkości mata do masażu przyniesie efekt relaksujący bądź też pobudzający. Oprócz tego gadżetem, który znakomicie usprawni trening jest drugi pilot w formie zegarka. Umożliwia on wygodne sterowanie urządzeniem podczas ćwiczeń, a najważniejsze funkcje zawsze mamy w zasięgu ręki.

Platforma wibracyjna Hop-Sport
Ulubione