Trening EMS - zasady, efekty, opinie

Trening EMS - zasady, efekty, opinie

Spis treści

Trening EMS — zasady, efekty, opinie

W dzisiejszym zabieganym świecie, znalezienie czasu na regularną aktywność fizyczną staje się bardzo dużym wyzwaniem. Na szczęście, coraz więcej osób odkrywa alternatywne metody treningu, które pozwalają na osiągnięcie znakomitych efektów w krótszym czasie. Jedną z takich metod jest trening EMS, czyli trening elektrycznych impulsów mięśniowych. Trening EMS ma swoje korzenie w medycynie rehabilitacyjnej, gdzie wykorzystywany jest do przywracania funkcji mięśni po urazach.

Zastanawiasz się, na czym polega ten typ treningu? Chcesz spróbować alternatywy dla klasycznej aktywności fizycznej? W tym artykule przyjrzymy się, czym jest elektrostymulacja mięśni. Omówimy zasady i efekty treningu EMS, podpowiemy dla kogo jest on odpowiedni, czy warto go wypróbować, a także zbadamy przeciwwskazania i podamy jego alternatywy. 

Trening EMS — na czym polega?

EMS to skrót od Electrical Muscle Stimulation, czyli Elektrycznej Stymulacji Mięśni. Jest to metoda treningu polegająca na dostarczaniu impulsów elektrycznych do mięśni za pomocą specjalnych elektrod umieszczonych na ciele. Trening EMS opiera się na zasadzie elektrostymulacji mięśniowej za pomocą prądu elektrycznego, co powoduje skurcze mięśni, podobne do tych wywołanych podczas tradycyjnych ćwiczeń. Sesje treningu EMS prowadzone są pod nadzorem trenera lub instruktora, który dostosowuje parametry impulsów do indywidualnych potrzeb klienta. Sesje odbywają się w specjalnym kombinezonie i trwają około 20-30 minut, co jest znacznie krótsze niż typowe sesje treningowe.

Podczas sesji treningu EMS, osoba ubrana jest w specjalny kostium wyposażony w elektrody, które są połączone z urządzeniem generującym impulsy elektryczne. Impulsy te trafiają bezpośrednio do mięśni, prowadząc do ich skurczu i relaksacji. Trener, który prowadzi sesję, zadaje kolejne ćwiczenia do wykonywania. Podczas nich może dostosować intensywność i częstotliwość impulsów, aby dopasować trening do indywidualnych potrzeb klienta.

Trening EMS pozwala na pracę nad różnymi grupami mięśniowymi w jednej sesji. Można ćwiczyć mięśnie brzucha, pleców, nóg, pośladków, ramion i innych partii ciała, co sprawia, że jest to kompleksowy sposób na wzmocnienie całego ciała, skuteczne odchudzanie i walkę z cellulitem. Ten typ treningu jest również bardzo elastyczny i można dostosować go do indywidualnych celów. Trener może regulować intensywność impulsów, częstotliwość i czas trwania sesji, aby dostosować trening do poziomu zaawansowania i potrzeb klienta.

trening EMSTrening EMS — efekty

Metoda EMS cieszy się rosnącą popularnością głównie ze względu na imponujące efekty, które można osiągnąć w stosunkowo krótkim czasie. Oto niektóre z korzyści, jakie można uzyskać dzięki treningowi EMS:

 • Wzrost siły mięśniowej: stymulacja mięśni za pomocą impulsów elektrycznych może przyczynić się do znacznego wzrostu siły mięśniowej. To sprawia, że trening EMS jest atrakcyjny dla sportowców i osób, które chcą poprawić swoje osiągnięcia sportowe.
 • Redukcja tkanki tłuszczowej: trening EMS może pomóc w redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, ponieważ stymulacja mięśni pobudza metabolizm i pomaga spalać kalorie.
 • Poprawa kondycji fizycznej: regularne sesje treningu EMS poprawiają wydolność organizmu, co przełożyć się może na lepszą kondycję ogólną.
 • Skuteczna praca nad problematycznymi obszarami ciała: EMS może być używane do celowanych ćwiczeń na konkretne partie ciała, co pozwala na efektywną pracę nad problematycznymi obszarami, takimi jak brzuch, uda czy pośladki.
 • Szybkie wyniki: w przeciwieństwie do tradycyjnych treningów, trening EMS pozwala na osiągnięcie rezultatów w krótszym czasie, co jest atrakcyjne dla osób zabieganych i zapracowanych.

Trening EMS — dla kogo się sprawdzi?

Trening EMS może być stosowany przez osoby ze wszystkich grup wiekowych, zarówno młodszych, jak i starszych. Istnieją jednak pewne wskazówki, sugerujące u kogo ten typ treningu sprawdzi się najlepiej. Trening EMS to szczególnie skuteczna opcja dla osób, które:

 • mają ograniczony czas na ćwiczenia i chcą osiągnąć efekty w krótkim czasie,
 • poszukują alternatywnego sposobu na poprawę swojej kondycji fizycznej,
 • pragną zwiększyć siłę mięśniową i poprawić wydolność organizmu,
 • chcą pracować nad konkretnymi partiami ciała w celu redukcji tkanki tłuszczowej lub ujędrnienia mięśni.

Ważne jest, że zanim rozpocznie się trening EMS, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub trenerem. Pomoże on upewnić się, że jest to odpowiednia opcja dla naszego stanu zdrowia.

Trening EMS — czy warto? Opinie

Opinie na temat treningu EMS są zróżnicowane. Wielu ludzi z entuzjazmem przyjmuje tę metodę, podkreślając szybkie efekty i wygodę sesji. Inni są bardziej sceptyczni i uważają, że tradycyjne ćwiczenia są równie skuteczne.

Warto podkreślić, że skuteczność treningu EMS może być zróżnicowana w zależności od indywidualnych predyspozycji. Dla niektórych osób może to być doskonała opcja, zwłaszcza jeśli mają ograniczony czas na ćwiczenia. Inni mogą preferować tradycyjne metody treningu. Ostatecznie, odpowiedź na to czy warto spróbować treningu EMS, zależy od indywidualnych potrzeb i celów.

Przeciwwskazania do treningu EMS

Chociaż trening EMS ma wiele zalet, istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają rozpoczęcie tego typu treningów. Wśród nich wymienia się:

 • Problemy sercowo-naczyniowe: osoby z chorobami serca, schorzeniami układu krążenia lub wszelkimi innymi problemami zdrowotnymi związanymi z sercem powinny unikać treningu EMS bez poprzedzającej konsultacji lekarskiej.
 • Epilepsja: osoby cierpiące na epilepsję powinny unikać treningu EMS, ponieważ impulsy elektryczne mogą wywołać napady.
 • Ciąża: kobiety w ciąży nie powinny przystępować do treningu EMS bez konsultacji lekarskiej, ponieważ mogłoby to stanowić zagrożenie dla dziecka.
 • Implanty elektroniczne: osoby z implantami elektronicznymi, takimi jak rozruszniki serca, powinny unikać treningu EMS ze względu na ryzyko zakłóceń w działaniu tych urządzeń.
 • Skóra wrażliwa: jeśli masz problemy z wrażliwą skórą, alergie lub infekcje skórne, trening EMS może być niewłaściwym wyborem.

Alternatywy dla treningu EMS

Jeśli okaże się, że trening EMS nie jest dla ciebie i nie możesz albo nie chcesz go wykonywać, polecamy skorzystanie z wielu innych alternatyw, które pozwalają na poprawę kondycji fizycznej i zdrowia. Oto kilka przykładów:

 • Tradycyjny trening siłowy i fitness: klasyczne metody treningu, takie jak siłownia, bieganie czy jazda na rowerze, nadal pozostają skutecznym sposobem na poprawę kondycji fizycznej.
 • Joga: pozwala ona na poprawę elastyczności, równowagi, a także relaksację.
 • Pilates: rozwija siłę mięśni głębokich, poprawia postawę i wzmacnia ciało.
 • Sporty zespołowe: grając w koszykówkę, piłkę nożną, siatkówkę lub inne sporty zespołowe nie tylko pracujemy nad formą fizyczną, ale także doskonale się bawimy.
 • Trening interwałowy: trening interwałowy (HIIT) jest intensywnym rodzajem ćwiczeń, który może przynosić znakomite wyniki w krótkim czasie.

kobieta ćwicząca z gumami oporowymi marki Hop-SportPodsumowanie

Trening EMS, czyli Elektryczna Stymulacja Mięśni, to innowacyjna metoda ćwiczeń, która zdobywa coraz większą popularność. Dzięki dostarczaniu impulsów elektrycznych do mięśni można osiągnąć imponujące efekty w stosunkowo krótkim czasie. Dla wielu osób jest to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych ćwiczeń. Niemniej jednak zawsze warto rozważyć swoje indywidualne cele i stan zdrowia przed rozpoczęciem treningu EMS, a także skonsultować się z lekarzem lub trenerem.

Ostateczna decyzja, czy warto spróbować treningu EMS, zależy od osobistych preferencji i celów treningowych. Ważne jest, aby wybrać metodę ćwiczeń, która najlepiej odpowiada własnym potrzebom i stylowi życia. Niezależnie od tego, czy wybierzesz trening EMS, czy inne formy aktywności fizycznej, regularne ćwiczenia pomogą zachować Ci zdrowie i lepsze samopoczucie.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Aerial joga - hit czy chwilowa moda? Jakie przynosi korzyści?

Trening z kamizelką obciążeniową - 8 skutecznych ćwiczeń

Najczęstsze błędy w treningu siłowym - tego nie rób!


Autor: Izabela Pawik