Trening w parach

Trening w parach

Spis treści

Osoby aktywne bardzo często dopada rutyna treningowa, która może mieć wpływ na efektywność ćwiczeń, a także dalsze postępy. Najczęściej zastój powoduje brak motywacji oraz monotonia. Najlepszym dopingiem wówczas będzie… druga osoba! Trening w parach znakomicie motywuje, daje pozytywnego kopa energii, a także umożliwia wykonanie ćwiczeń, których samodzielnie nie bylibyśmy w stanie zrob . Jeśli masz przy swoim boku sympatię, zawołaj ją na trening i zróbcie kilka ćwiczeń. Zobaczycie, że to naprawdę świetna zabawa, łącząca przyjemne z pożytecznym!

Dlaczego warto ćwiczyć w parach?

Trening w duecie to znakomity sposób na przełamanie zwyczajnych ćwiczeń i wprowadzenie nowości do naszego treningu . Obecność drugiej osoby wymusza na nas reakcję i odwrotnie. W ten sposób możemy motywować się nawzajem, ustalać wspólnie priorytety treningowe czy w końcu wykonywać razem ćwiczenia. Ponadto, wspólne trenowanie daje możliwość kontrolowania się nawzajem. Ma to szczególne znaczenie przy skomplikowanych ćwiczeniach oraz treningu siłowym na dużych ciężarach. Druga osoba nie musi być jednak jedynie asystentem do asekuracji, razem z nią możemy wymyślić całkiem nowe zestawu ćwiczeń bądź rywalizować.

Ćwiczenia w parze

Z kim trenować w parze?

Do pary treningowej możemy zaprosić wszystkich bliskich oraz przyjaciół, którzy wspólnie z nami dzielą miłość do aktywnego stylu życia . Najczęściej trenujący wybierają swoją sympatię, ale może to być również przyjaciel, członek rodziny bądź znajomy z siłowni. Im bliższa będzie nasze relacja z osobą w parze, tym większe efekty uzyskamy . Z ukochanymi bądź członkami rodziny możemy razem stworzyć domową siłownię, w której będziemy mogli ćwiczyć z dala od tłumów oraz w komfortowych warunkach. Alternatywą mogą być treningi grupowe, gdzie przy niektórych ćwiczeniach tworzone są pary. Niemniej, najbardziej wartościowym sposobem na trening w duecie będzie couple traning .

Couple training

To nic innego, jak ć wiczenia z partnerem życiowym, w ramach których realizujemy różnego rodzaju treningi . Tego typu aktywność zbliży nas do siebie, pozwoli na spędzenie wolnego czasu, a także polepszy nasze zdrowie oraz samopoczucie. W przypadku pań partner będzie doskonałym asekurantem, na ramieniu którego mogą się wesprzeć i wykonać trudniejsze ćwiczenia. Z kolei dla mężczyzn partnerka może okazać się znakomita do motywacji oraz wykonywania ćwiczeń z dodatkowy ciężarem. W ramach couple training najczęściej realizowane są treningi obwodowe FBW (Full Body Workout) . Angażują one mięśnie całego ciała i łączą ćwiczenia cardio z siłowymi. Couple traning możemy wykonać w klubie fitness bądź w domowej siłowni. Drugie rozwiązanie zapewnia więcej intymności, lecz to od nas zależy, ile sprzętu zakupimy na swój użytek. Trening z ukochaną osobą to również znakomity sposób na randkę.

Trening w parze

Ćwiczenia dla par

Istnieje bardzo wiele różnych ćwiczeń, które mogą wykonywać pary. Niektóre z nich wymagają większej tężyzny fizycznej i doświadczenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby po prostu wspólnie spędzać czas na aktywnościach, które każdy z nas lubi.

Najlepsze ćwiczenia dla par

 • pompki w parze,
 • przysiad łączony z przysiadem bułgarskim,
 • przysiad łączony z pompkami na tricepsy,
 • brzuszki łączone ze staniem na rękach,
 • spięcie brzucha z asekuracją.

Razem z partnerem możesz wykonać tak naprawdę trening każdego rodzaju. Od wspólnej sesji jogi, przez cardio za miastem, aż po rozciąganie. Druga osoba może być nie tylko asekurującym, lecz również stanowić dodatkowy opór i ciężar przy wykonywanych ćwiczeniach . Przykładowo przy rozciąganiu i treningach mobilizacyjnych nasz partner może dociskać nasze ciało podczas rollowania bądź pomagać nam w wyszukiwaniu punktów spustowych. Z kolei, gdy zdecydujemy się na trening siłowy, ćwicząc w duecie zyskamy dodatkowe obciążenie np. wykonując z drugą osobą podciąganie lub przysiady.

Trening we dwoje – o czym pamiętać?

Podstawą treningu we dwoje , jak każdej zdrowej relacji, jest przede wszystkim komunikacja. Przed przystąpieniem do ćwiczeń musimy ustalić wspólne cele, aby dążyć do wymarzonej sylwetki razem, a nie konkurować ze sobą. Przeważnie kobiety i mężczyźni rozbudowują zupełnie inne partie mięśniowe. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie trening obwodowy dla par . Jeśli mimo to, nasze cele treningowe są rozbieżne, możemy razem przeprowadzić rozgrzewkę z mobilizacją i rozciąganiem.

Ponadto, trenując razem musimy pamiętać o prawidłowej technice ćwiczeń. Obecność partnera daje dodatkowe oko na tor naszego ruchu, układ ciała, a także pracę na maszynie lub ciężarach . Dzięki temu możemy nawzajem wspierać się, szukając nieprawidłowości – źle zgiętych kończyn, niepełnych zakresów ruchu czy zbyt małej ilości powtórzeń.

Ćwicząc w parze nie należy również zapomnieć o odpowiednich akcesoriach fitness, które przydadzą się nam przed, w trakcie i po treningu . Szczególnie pomocne będą:

 • walki i rollery fitness – pomocne przy wykonywaniu rozgrzewki,
 • taśmy i gumy do ćwiczeń – idealne do rozciągania, a także aktywacji mięśni,
 • skakanki – doskonałe do treningów cardio i pracy nad kondycją.

Przed przystąpieniem do treningu warto również zadbać o zapas wody dla dwojga, wyposażenie się w ręczniki oraz zadbanie o atmosferę. Jeśli ćwiczymy w domu, możemy m.in. sporządzić wspólną składankę muzyczną na czas treningu.

Jak aktywnie spędzać czas razem?

Nie sama siłownią człowiek żyje, zwłaszcza, że nie każda para lubi w podobny sposób spędzać wolny czas. Niemniej, warto razem wykonywać jakąkolwiek aktywność, która pobudzi nasz organizm, dotleni płuca i mózg oraz pozwoli odpocząć po pracy lub stresującym dniu, a także zbliży nas do siebie.

Aktywności dla par

 • wspólny spacer – sprawdzi się idealnie dla wszystkich, którzy nie znoszą biegać,
 • jazda na rowerze – daje możliwość spalania kalorii, wzmocnienia dolnych partii mięśniowych i… zwiedzania,
 • wspinaczka górska – działa znakomicie jako intensywny trening całego ciała oraz cardio,
 • nordic walking – polecany zwłaszcza seniorom i osobom wracającym do aktywności aerobowych po przebytych urazach,
 • taniec – intensywna aktywność tlenowa oraz sposób na jeszcze większe zacieśnienie relacji,
 • bieganie w duecie – sposób na budowanie kondycji i wytrzymałości przez cały rok,
 • sporty uprawiane w parach – squash, tenis, bilard.
Wspólne bieganie

Autor: Redakcja Hop-Sport