Wspinacz pionowy - czym jest i jak na nim ćwiczyć?

Wspinacz pionowy - czym jest i jak na nim ćwiczyć?

Spis treści

W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i angażujących form ćwiczeń, wspinacz pionowy zyskuje na popularności jako innowacyjny sprzęt fitness . To urządzenie do ćwiczeń siłowo-wytrzymałościowych, możemy znaleźć w siłowniach, jak i w sprzedaży do użytku domowego. Jest to sprzęt odpowiedni zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych entuzjastów fitnessu.

Czym dokładnie jest wspinacz pionowy i jakie korzyści można odnieść z regularnych treningów z nim? W tym artykule rzucimy bliższe spojrzenie na ten dość ciekawy i niszowy sprzęt.

Wspinacz pionowy - co to?

Wspinacz pionowy, znany również jako symulator wspinaczki to stacjonarne urządzenie treningowe, które jak sama nazwa wskazuje, symuluje ruch wspinaczki pionowej . Na budowę wspinacza składają się dwie pary uchwytów (ruchome i statyczne) oraz ruchome platformy na stopy. Zadaniem użytkownika jest wykonywanie symultanicznych ruchów rąk i nóg, tak jak ma to miejsce podczas wspinaczki, co angażuje różne grupy mięśniowe do pracy, w tym mięśnie nóg, ramion, pleców i brzucha .

Ćwiczenia na symulatorze wspinaczki posiadają wiele korzyści. Głównymi zaletami korzystania z tego sprzętu są:

 • Możliwość wykonania wszechstronnego treningu – ćwiczenia na wspinaczu pionowym są wszechstronne i angażują wiele grup mięśniowych jednocześnie. Jest to zatem idealny sprzęt do treningu full-body , przynoszącego niezwykłe efekty w krótkim czasie.
 • Szybkie spalanie kalorii – ze względu na intensywność ćwiczeń, wspinacz pionowy jest jednym z najlepszych urządzeń do spalania kalorii . To doskonała opcja dla osób, które chcą schudnąć lub utrzymać wagę na odpowiednim poziomie.
 • Bezpieczeństwo dla stawów – pomimo intensywnego treningu, wspinacz pionowy jest bezpieczny dla stawów , co sprawia, że jest to dobra opcja dla osób w każdym wieku oraz dla tych, którzy mają problemy z kolanami czy biodrami.
 • Możliwość wykonywania różnego typu treningów – dwa niezależne uchwyty, dają możliwość wykonywania różnego typu treningów , a każdy może dopasować odpowiedni rodzaj ćwiczeń do siebie.

Symulator wspinaczki - jak poprawnie na nim ćwiczyć?

Na wspinaczu pionowym można wykonywać trzy rodzaje treningu. Są to jednostki interwałowe tzw. treningi HIIT,  ćwiczenia wytrzymałościowe oraz siłowe.

Trening interwałowy na wspinaczu pionowym

To jedna z najbardziej efektywnych metod treningu na trenażerze wspinaczki . Możemy ćwiczyć z maksymalną intensywnością przez 30 sekund, a następnie odpoczywać przez 30–60 sekund. Cykl powtarzamy kilkukrotnie.

Trening wytrzymałościowy na wspinaczu pionowym

Jeżeli naszym celem jest poprawa wytrzymałości, możemy ustawić urządzenie na niższym poziomie intensywności i wspinać się przez dłuższy czas wykonując trening wytrzymałościowy. Przykładowy trening tego typu powinien trwać ok. 20–30 minut bez czasu na przerwy.

Trening siłowy na wspinaczu pionowym

Co ciekawe na wspinaczu pionowym wykonamy także trening siłowy. Gdy naszym celem jest budowanie mięśni, powinniśmy skupić się na krótszych, ale bardziej intensywnych sesjach , z większym oporem i mniejszą ilością powtórzeń.

Zanim zaczniemy część główną ćwiczeń, istotne jest wykonanie odpowiedniej rozgrzewki . Można zacząć od 5–10 minut na orbitreku lub skakance , a następnie przeprowadzić kilka ćwiczeń dynamicznie rozciągających mięśnie nóg, ramion i pleców. Z kolei po treningu pamiętajmy, aby dobrze się rozciągnąć. W tym celu wykonujemy ćwiczenia rozciągające statyczne. Na tym etapie warto sięgnąć po roller do masażu , aby rozmasować mięśnie i zapobiec powstawaniu zakwasów.

Jakie partie ciała i mięśnie są zaangażowane w trening?

Zastanawiasz się jakie partie ciała i jakie mięśnie są zaangażowane podczas ćwiczeń na wspinaczu pionowym? Poniżej kompleksowo odpowiadamy na to pytanie.

W trening na symulatorze wspinaczki zaangażowane są :

Górne partie ciała:

 • Mięśnie ramion – ćwiczenia na symulatorze wspinaczki wymagają stałego podciągania co intensywnie angażuje mięśnie ramion, w tym bicepsy i tricepsy.
 • Mięśnie pleców – symulator wspinaczki to świetne narzędzie do treningu mięśni pleców. Podczas ćwiczeń pracują takie mięśnie jak: mięsień najszerszy grzbietu, mięśnie równoległoboczne i mięsień czworoboczny.
 • Mięśnie klatki piersiowej – chociaż mięśnie klatki piersiowej nie są tak intensywnie zaangażowane do treningu jak mięśnie pleców czy ramion, to jednak również wykonują pewną pracę, a co za tym idzie wzmacniają się. Pracują w szczególności podczas ruchów podciągających.

Dolne partie ciała:

 • Mięśnie nóg – są równie intensywnie zaangażowane w trening, jak górne partie ciała. Podczas treningu pracują głównie mięśnie czworogłowe uda oraz łydki, a sam ruch nóg przypomina ćwiczenia na stepperze.
 • Mięśnie pośladków i bioder – ruchy wykonywane na symulatorze angażują również mięśnie pośladków i bioder, co jest doskonałym sposobem na ich wzmocnienie i ujędrnienie.

Centrum ciała:

 • Mięśnie brzucha – niezwykle ważnym elementem treningu na symulatorze wspinaczki jest stabilizacja tułowia, która angażuje do pracy mięśnie brzucha. Do ćwiczeń zaangażowane są głównie mięsień prosty brzucha oraz mięśnie skośne.
 • Mięśnie dolnego odcinka kręgosłupa – dzięki potrzebie utrzymania stabilnej pozycji podczas wspinania się, angażowane są również mięśnie dolnej części kręgosłupa. Pomaga to zwiększyć stabilizację ciała i pracować nad prawidłową postawą.

Efekty ćwiczeń na wspinaczu pionowym

Wiemy już, że trening na symulatorze wspinaczki na świetny wpływ na mięśnie całego ciała , zarówno w aspekcie rozwoju ich siły, jak i rzeźby . Czy istnieją jednak inne pozytywne efekty, których możemy się spodziewać? Oczywiście!

Trening z wykorzystaniem wspinacza pionowego ma szereg pozytywnych efektów. Dzięki niemu możemy:

 • Zwiększyć wytrzymałość – symulator wspinaczki oferuje intensywny trening cardio i interwałowy, który może poprawić wytrzymałość i wpłynąć pozytywnie na układ krążenia.
 • Spalić zbędne kalorie i osiągnąć wymarzoną wagę – jedną z najważniejszych korzyści korzystania z symulatora wspinaczki jest jego zdolność do spalania znacznej ilości kalorii w stosunkowo krótkim czasie . Co za tym idzie w doskonały sposób możemy pracować nad zbędnymi kilogramami.
 • Poprawić równowagę i koordynację – ćwiczenie na symulatorze wspinaczki wymaga utrzymania stabilności ciała, co prowadzi do wzmocnienia mięśni stabilizujących i poprawy równowagi. Synchroniczne ruchy rąk i nóg uczą z kolei ciało lepszej koordynacji .
 • Poprawić samopoczucie i zredukować stres – jak większość ćwiczeń fizycznych, trening na symulatorze wspinaczki pomaga w wydzielaniu endorfin, naturalnych "leków przeciwbólowych" organizmu, które poprawiają nastrój i wpływają na redukcję stresu.

Wspinacz pionowy Hop-Sport

Przy wyborze wspinacza pionowego warto zwrócić uwagę na kilka elementów:

 • Stabilność i wytrzymałość – urządzenie powinno być stabilne i wykonane z materiałów o wysokiej wytrzymałości.
 • Regulacje – możliwość regulacji trudności treningu jest kluczowa dla dostosowania ćwiczeń do własnych potrzeb i preferencji.
 • Dodatkowe funkcje – niektóre wspinacze pionowe wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak liczniki kalorii czy programy treningowe.

Wszystkie wymienione, istotne elementy znajdziesz we wspinaczu pionowym marki Hop-Sport. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić najwyższą jakość ćwiczeń. Mocna, stalowa konstrukcja, oparta na szeroko rozstawionych podstawach, wyposażonych w specjalne przyssawki, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo nawet podczas wyjątkowo dynamicznych jednostek treningowych. Komputer treningowy z czytelnym wyświetlaczem umieszczonym na dogodnej wysokości, monitoruje wszystkie istotne parametry treningu takie jak: czas treningu, liczba kroków, całkowita liczba powtórzeń i liczba spalonych kalorii. Urządzenie posiada także możliwości regulacji położenia uchwytów do wzrostu. Wspinacza pionowego możesz używać do treningów całego ciała, ćwicząc z ruchomymi uchwytami (zarówno podchwytem jak i nachwytem) oraz do ćwiczeń samych dolnych partii mięśni, używając go jako stepper. Jeśli chcesz poznać bliżej wszystkie możliwość wspinacza pionowego marki Hop-Sport, koniecznie sprawdź naszą ofertę !

Podsumowanie

Pionowy wspinacz to innowacyjny sprzęt fitness, który oferuje szereg korzyści dla zdrowia i kondycji fizycznej. Jest to doskonała opcja dla osób, które szukają intensywnego i wszechstronnego treningu w jednym urządzeniu. Trening na symulatorze wspinaczki oferuje kompleksowe ćwiczenie angażujące wiele grup mięśniowych, od górnej przez dolną część ciała, aż po jego centrum . Dzięki możliwościom regulacji i różnorodności ćwiczeń, wspinacz pionowy jest odpowiedni dla osób na różnych poziomach zaawansowania.

Znudziły Ci się tradycyjne ćwiczenia i chcesz spróbować czegoś innowacyjnego? W takim razie wspinacz pionowy to idealny sprzęt dla Ciebie!

Autor: Izabela Pawik