Skakanki to jedne z najbardziej popularnych akcesoriów fitness do domowych siłowni. Za pomocą tych prostych przyrządów można przeprowadzić zarówno szybką rozgrzewkę, jak i pełnowartościowy trening aerobowy o wysokim stopniu intensywności. Skakanki znakomicie stymulują mięśnie całego ciała, poprawiają kondycję, a także pomagają uzyskać niezbędny do chudnięcia deficyt kaloryczny.
Wybranie odpowiedniego rodzaju skakanki ma wpływ nie tylko na komfort treningu, ale również jego efekty. Na rynku akcesoriów fitness istnieje kilka typów produktów m.in.:
W wielu z nich dużą rolę odgrywa rodzaj zastosowanego materiału. Ma on wpływ na szybkość skakanki, dodatkowe efekty treningowe czy też wytrzymałość konstrukcji. Skakanka sznurowa jest najwolniejsza i najszybciej się zużywa, lecz jest zdecydowanie najtańsza. Poziom wyżej znajdują się produkty plastikowe i aluminiowe. Skakanki tego typu są znacznie bardziej szybkie i mniej podatne na uszkodzenia. Jeśli zależy nam na jeszcze większej prędkości, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup produktu z łożyskami. Skakanki wyposażone w nie są najszybsze na rynku i niezwykle wygodne w użytkowaniu. Jeśli zaś zależy nam na dodatkowych efektach treningowych, warto wybrać skakanki z obciążeniem. W przypadku skakanek skórzanych to rzemienie są dodatkowym ciężarem, który pozwala na budowanie nie tylko kondycji, lecz również mięśni. Istnieje jeszcze specjalny rodzaj akcesoriów fitness – skakanki crossfit. Posiadają one cienką, stalową linkę z możliwością regulacji, a także profilowane rączki. Za pomocą skakanki crossfit uzyskasz szybsze tempo ćwiczeń oraz urozmaicisz trening aerobowy.
Długość sznura w skakance ma wpływ na komfort ćwiczeń oraz możliwości treningowe, jakie daje nam akcesorium. Aby ustalić jego optymalną długość, możemy skorzystać z tabeli rozmiarów.
Tabela rozmiarowa skakanek
Innym sposobem jest ustawienie stóp na środku sznura skakanki i podniesienie rączek. Jeśli znajdują się na wysokości pach – skakanka ma odpowiedni rozmiar. Zbyt krótki sznur – pogorszy technikę skakania, a także efekty treningowe. Zbyt długi może doprowadzić do upadku lub kontuzji. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup skakanki z regulowanym sznurem, która umożliwia idealną optymalizację do cech anatomicznych.
Ćwiczenia na skakance angażują mięśnie niemal całego ciała. Przede wszystkim pracują:
W trakcie treningu są one ujędrnianie, a kondycja i wytrzymałość ulega widocznej poprawie. Za pomocą skakanki wykonasz pełnowartościowy trening cardio bez wychodzenia ze swojego domu. Podkręcisz w ten sposób również swój metabolizm, a co za tym idzie – zgubisz zbędne kilogramy. Efekty skakania na skakance będą widoczne już po pierwszych treningach. Ważne, aby zachować regularność ćwiczenia oraz komponować je z innymi aktywnościami np. jazdą na rowerze czy trenowaniem sztuk walki.
Skakanka gimnastyczna to znakomite akcesorium nie tylko do treningów, ale również rozgrzewek. Docenią ją lekkoatleci, biegacze, kolarze oraz zawodnicy sztuk walki. Wystarczy jedynie 30 minut rozgrzewki ze stałym tętnem na poziomie 60-70% tętna maksymalnego, aby pobudzić całe ciało i przygotować je do kolejnych ćwiczeń. Skakanka to znakomity sposób na aktywność w chłodniejsze dni oraz w momencie, gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Sprawdza się ona idealnie w domowych siłowniach jako podstawowe akcesorium fitness.
Istnieje wiele różnych technik skakania na skakance. Podstawowym skokiem jest ten wykonywany obunóż. To właśnie od niego powinniśmy rozpocząć naszą naukę używania skakanki. Jego rozwinięcie stanowią:
W zależności od tego, jaki rodzaj wybierzemy, wówczas inne mięśnie będą zaangażowane do treningu, zmieni się również jego tempo. Najważniejsze jednak, aby podczas skakania zachować wyprostowane plecy i nieruchome barki, napiąć brzuch, łokcie utrzymywać blisko tułowia, a same skoki wykonywać na placach.