Utworzone

31 Maj 2022

W kategoriach

Poradnik zakupowy / Orbitreki / Bieżnie

Kompletując sprzęt do swojej domowej siłowni, często stajemy przed dylematem, który sprzęt wybrać: bieżnię czy orbitrek? Choć oba urządzenia sprawdzą się świetnie do treningu wytrzymałościowego i spalania kalorii, efekty, jakie  dzięki nim osiągniemy, będą się znacznie różnić. Przeczytaj koniecznie nasz artykuł i poznaj różnicę między bieżnią a orbitrekiem. W ten sposób wybierzesz maszynę dopasowaną do swoich potrzeb i jeszcze szybciej zaczniesz drogę do lepszej wersji siebie!

Orbitrek a bieżnia – różnice

Trening na bieżni i na orbitreku wydaje się dość podobny, wszakże w obu przypadkach mamy do czynienia z maszynami stacjonarnymi, dedykowanymi do ćwiczeń dolnych partii mięśniowych. Nic bardziej mylnego! Maszyny różnią się diametralnie pod względem konstrukcyjnym, co ma przełożenie na aktywację poszczególnych mięśni oraz efekty, jakie dzięki nim osiągniemy.

Bieżnia

Głównym elementem składowym bieżni jest pas biegowy. Osadzony jest on na stelażu, podtrzymującym całą konstrukcję. Każda bieżnia posiada również panel sterowania, odpowiadający za regulację wszystkich parametrów. Dzięki swojej konstrukcji bieżnia przeznaczona jest głównie do biegania, ale również do marszu ze zmianą kąta nachylenia oraz interwałów. Jednostajne bieganie lub marsze na bieżni angażują w głównej mierze dolne partie ciała: nogi i pośladki. Jeśli jednak zdecydujemy się na podbiegi ze zmianą kąta nachylenia lub interwały, wtedy wzrośnie zaangażowanie w pracę również innych mięśni ciała np. mięśni brzucha. 

bieżnia
orbitrek

Orbitrek

Orbitrek z kolei składa się z ruchomych drążków połączonych platformami do ułożenia stóp. Obecność dwóch rodzajów ruchomych elementów sprawia, że w ćwiczenia możemy zaangażować  zarówno dolne, jak i górne partie mięśniowe. Oprócz tego pracuje brzuch oraz mięśnie głębokie. Wykonywane ruchy przypominają pracę narciarza biegowego. Podobnie jak w przypadku bieżni, tutaj również znajdziemy panel sterowania, który pozwoli nam dostosować trening do swoich możliwości. Na orbitreku, tak jak na bieżni, można wykonać nie tylko ćwiczenia z jednostajnym tempem, ale również interwały. 

Szybkie spalanie kalorii – orbitrek czy bieżnia?

Wiele osób sądzi, że bieganie pozwala na spalenie większej ilości kalorii niż trening na orbitreku. Nie jest to prawda. Oba rodzaje treningów, wykonywane przez określony czas, np. 40 minut, dadzą podobne efekty. Najważniejsza, jak przy każdym treningu, będzie regularność i maksymalne wykorzystanie potencjału jednej i drugiej maszyny. Należy zadbać o wysokie tempo ćwiczeń i odpowiednie dobranie parametrów. 

orbitrek i bieżnia

Jaką bieżnię kupić? Jaki orbitrek wybrać?

Każdy z nas ma inną budowę anatomiczną. Co za tym idzie u każdego sprawdzi się trochę inaczej zbudowany sprzęt.  W przypadku bieżni sprawa jest prosta: wystarczy wybrać odpowiednio długi i szeroki pas biegowy. W przypadku orbitreka wybór jest nieco bardziej skomplikowany. Dużą rolę przy wyborze odpowiedniego modelu odgrywa nasz wzrost. Wybierając model dla siebie warto zwrócić uwagę na rozstaw platform na stopy, wysokość drążków do ułożenia rąk oraz długość kroku.  

Kontuzje podczas treningu

Bieżnia i orbitrek są zaprojektowane tak, aby zapobiegać kontuzjom. Bieżnia posiada amortyzację, dzięki czemu bieganie po niej jest mniej męczące dla stawów niż trening w terenie. Orbitrek z kolei ma taką budowę, aby ćwiczący wykonując ruchy, nie odrywał stóp od platform. Stawy dzięki temu nie są narażone na obciążenia. Ta maszyna polecana jest częściej jako forma rehabilitacji. 

Który sprzęt do ćwiczeń w domu?

Kiedy kupujemy sprzęt fitness do swojego domu, stajemy też przed wyborem miejsca, w którym go ustawimy. Mając do dyspozycji dużą przestrzeń, nie musimy martwić się o to, ile powierzchni zajmie wybrane urządzenie. Inaczej sprawa ma się w przypadku małego mieszkania. Bieżnie posiadają system, który pozwala na podniesienie pasa biegowego. Kiedy ćwiczymy – opuszczamy pas. Po ćwiczeniach pas możemy z powrotem złożyć. Kiedy bieżnia jest złożona, nie zajmuje dużo miejsca. Orbitreki zazwyczaj posiadają zintegrowaną ramę, co oznacza, że nie możemy jej złożyć. Na korzyść orbitreka wpływa jednak cichość jego pracy. Biegając na bieżni zazwyczaj generujemy więcej hałasu, co mogą odczuć osoby znajdujące się piętro pod nami. 

Co lepsze – bieżnia czy orbitrek?

Bieżnia i orbitrek w wielu aspektach są podobne. Pozwalają szybko spalać kalorie, dają możliwość dopasowania treningu do siebie, a ich konstrukcja sprawia, że ćwiczenia są bezpieczne. Ostateczny wybór zależy więc głównie od naszych celów treningowych i indywidualnych preferencji. Orbitrek będzie dobrym rozwiązaniem dla osób chcących pracować ogólnorozwojowo nad swoją sylwetką. Świetnie sprawdzi się również jako połączenie z treningiem siłowym. Bieżnia będzie lepszym wyborem dla osób lubiących biegać i skupiających się na wymodelowaniu dolnych partii mięśniowych. 


Porównanie – bieżnie i orbitreki

CECHA

BIEŻNIA

ORBITREK

Trening również górnych partii ciała

-

+

Regulacja obciążenia

+

+

Szybkie spalanie kalorii

+

+

Łatwość w doborze modelu do sylwetki

+

-

Niskie ryzyko kontuzji

+

+

Mała ilość przestrzeni do przechowywania sprzętu

+

-

Ciche w obsłudze

-

+


Ulubione