Bieżnia czy orbitrek? Co wybrać?

Bieżnia czy orbitrek? Co wybrać?

Spis treści

Kompletując sprzęt do swojej domowej siłowni, często stajemy przed dylematem, który sprzęt wybrać: bieżnię czy orbitrek ? Choć oba urządzenia sprawdzą się świetnie do treningu wytrzymałościowego i spalania kalorii, efekty, jakie dzięki nim osiągniemy, będą się znacznie różnić. Przeczytaj koniecznie nasz artykuł i poznaj różnice między bieżnią a orbitrekiem . W ten sposób wybierzesz maszynę dopasowaną do swoich potrzeb i celów treningowych!

Orbitrek a bieżnia – różnice

Treningi na bieżni i na orbitreku wydają się dość podobne, ponieważ w obu przypadkach mamy do czynienia ze stacjonarnymi maszynami fitness, dedykowanymi głównie do ćwiczeń dolnych partii mięśniowych. Nic bardziej mylnego! Oba te sprzęty różnią się diametralnie pod względem konstrukcyjnym , co ma przełożenie na aktywację poszczególnych mięśni oraz efekty, jakie dzięki nim osiągniemy.

Bieżnia

Podstawowym elementem bieżni treningowej jest pas biegowy . Osadzony jest on na stelażu, podtrzymującym całą konstrukcję. Każda bieżnia posiada również panel sterowania, odpowiadający za regulację wszystkich parametrów. Dzięki swojej konstrukcji bieżnia przeznaczona jest głównie do biegania, ale również do marszu ze zmianą kąta nachylenia oraz treningów interwałowych . Jednostajne bieganie lub marsze na bieżni angażują w głównej mierze dolne partie ciała: nogi i pośladki. Jeśli jednak zdecydujemy się na podbiegi ze zmianą kąta nachylenia lub interwały, wtedy wzrośnie zaangażowanie w pracę również innych mięśni ciała, takich jak np. mięśnie brzucha.

Orbitrek

Orbitrek z kolei składa się z ruchomych uchwytów, na których osadzone są platformy do ułożenia stóp. Obecność dwóch rodzajów ruchomych elementów sprawia, że w ćwiczenia na orbitreku możemy zaangażować zarówno dolne, jak i górne partie mięśniowe . Oprócz tego pracuje brzuch oraz mięśnie głębokie. Wykonywane ruchy przypominają wysiłek narciarza biegowego. Podobnie jak w przypadku bieżni, tutaj również znajdziemy panel sterowania, który pozwoli nam dostosować trening do swoich możliwości. Na orbitreku, tak jak na bieżni, można wykonać nie tylko ćwiczenia z jednostajnym tempem, ale również interwały.

Szybkie spalanie kalorii – orbitrek czy bieżnia?

Wiele osób sądzi, że bieganie pozwala na spalenie większej ilości kalorii i szybsze pozbycie się tkanki tłuszczowej niż trening na orbitreku. Nie jest to prawda. Oba rodzaje treningów, wykonywane przez określony czas , np. 40 minut, przyniosą podobne efekty . Najważniejsza, jak przy każdym treningu, będzie regularność i maksymalne wykorzystanie potencjału jednej i drugiej maszyny. Należy zadbać o wysokie tempo ćwiczeń i odpowiednie dostosowanie parametrów.

modele ćwiczący na bieżni i orbitreku

Jaką bieżnię kupić? Jaki orbitrek wybrać?

Każdy z nas ma inną budowę anatomiczną, inne predyspozycje i preferencje treningowe. Co za tym idzie u każdego sprawdzi się trochę inaczej zbudowany sprzęt. W przypadku bieżni wystarczy wybrać model z odpowiednio długim i szerokim pasem biegowym, należy także zwrócić uwagę na maksymalny udźwig sprzętu, oraz dodatkowe udogodnienia, takie jak możliwość składania, regulacje kąta nachylenia pasa czy systemy amortyzacji . Ważnym aspektem w kontekście wyboru bieżni są również parametry silnika oraz maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć pas biegowy.

W przypadku wyboru orbitreka do domu musimy wziąć pod uwagę nasz wzrost i wysokość pomieszczenia, w którym mamy zamiar przeprowadzać nasze treningi kardio. Parametry na jakie warto zwrócić uwagę wybierając wybierając trenażer eliptyczny, to system regulacji oporu (manualny lub elektroniczny), rozstaw platform na stopy (tzw. czynnik Q) , gdzie przyjmuje się, że prawidłowy rozstaw powinien być jak najmniejszy, dla zachowania prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania ćwiczeń.

Kontuzje podczas treningu

Bieżnia i orbitrek są zaprojektowane tak, aby zapobiegać kontuzjom. Bieżnia posiada system amortyzacji , dzięki czemu bieganie po niej jest mniej wymagające dla stawów niż trening w terenie. Orbitrek z kolei, działa na zasadzie ruchu eliptycznego , co oznacza, że ruchy nóg i rąk są płynne i naturalne, przypominając bieganie lub chód. Ta specyficzna forma ruchu pozwala na równomierne rozłożenie obciążenia na całe ciało, zmniejszając jednocześnie nacisk na stawy.

Który sprzęt do ćwiczeń w domu?

Kiedy kupujemy sprzęt fitness do swojego domu, stajemy też przed wyborem miejsca, w którym go ustawimy. Mając do dyspozycji dużą przestrzeń, nie musimy martwić się o to, ile powierzchni zajmie wybrane urządzenie. Inaczej sprawa ma się w przypadku małego mieszkania. Bieżnie Hop-Sport posiadają system składania, który pozwala na podniesienie pasa biegowego, po zakończonym treningu . Kiedy bieżnia jest złożona, nie zajmuje dużo miejsca. Orbitreki natomiast, przeważnie posiadają zintegrowaną ramę, co oznacza, że nie możemy jej złożyć . Na korzyść orbitreka wpływa jednak cichość jego pracy. Biegając na bieżni zazwyczaj generujemy więcej hałasu, co mogą odczuć osoby znajdujące się piętro pod nami.

Co lepsze – bieżnia czy orbitrek?

Bieżnia i orbitrek w wielu aspektach są podobne. Pozwalają szybko spalać kalorie i zaangażować ciało do intensywnego treningu kardio, poprawić kondycję i wydolność organizmu, a ich konstrukcja sprawia, że ćwiczenia są bezpieczne i nie obciążają nadmiernie stawów. Ostateczny wybór zależy więc głównie od naszych celów treningowych i indywidualnych preferencji. Orbitrek będzie dobrym rozwiązaniem dla osób chcących pracować ogólnorozwojowo nad swoją sylwetką . Świetnie sprawdzi się również jako połączenie z treningiem siłowym. Bieżnia będzie lepszym wyborem dla amatorów biegania i skupiających się na wymodelowaniu dolnych partii mięśniowych , a także wszystkich fanów treningów interwałowych.

Porównanie – bieżnie i orbitreki :

CECHA

BIEŻNIA

ORBITREK

Trening również górnych partii ciała

-

+

Regulacja obciążenia

+

+

Szybkie spalanie kalorii

+

+

Łatwość w doborze modelu do sylwetki

+

-

Niskie ryzyko kontuzji

+

+

Mała ilość przestrzeni do przechowywania sprzętu

+

-

Ciche w obsłudze

-

+

Autor: Redakcja Hop-Sport