Trening TBC — czym jest TBC i dla kogo się sprawdzi?

Trening TBC — czym jest TBC i dla kogo się sprawdzi?

Spis treści

TBC co to znaczy? Pod skrótem TBC kryje się Total Body Conditioning, jeden z najbardziej popularnych rodzajów treningu, w szczególności doceniany przez kobiety. W czym kryje się jego fenomen? Sprawdź z nami, czym jest trening TBC i jakie przynosi efekty. 

Trening TBC — co to jest?

Trening TBC to w uproszczeniu pewien rodzaj aerobiku. W TBC wykonujemy tradycyjne ćwiczenia aerobowe, których głównym zadaniem jest zwiększenie poziomu tętna (co przyspiesza spalanie kalorii) oraz rzeźbienie mięśni

Pierwszemu etapowi treningu towarzyszy szybka, rytmiczna muzyka, druga część treningu to ćwiczenia w wolniejszym tempie z wykorzystaniem akcesoriów treningowych generujących dodatkowe obciążenie. 

TBC zawiera ćwiczenia, które aktywują wszystkie główne grupy mięśniowe: nogi, brzuch, plecy, ramiona i pośladki. Trening może być prowadzony w formie obwodowej (seria ćwiczeń po sobie, z krótkimi przerwami) lub w blokach (ćwiczenia na daną grupę mięśni, po czym przejście do kolejnej). 

Blog Image

TBC — zalety treningu Total Body Contidioning

Skuteczność treningu TBC bierze się z połączenia ćwiczeń aerobowych ze wzmacniającymi. Dzięki treningowi TBC możemy wyszczuplić całe ciało oraz wzmocnić mięśnie. Oprócz tego świetnie wpływa on także na poprawę kondycji fizycznej, pomaga w zwalczaniu zbędnych kilogramów oraz ujędrnia i modeluje całe ciało. Ćwiczenia TBC przyczyniają się do zwiększenia siły i poprawy wydolności tlenowej. Podczas treningu spalimy tkankę tłuszczową, zyskamy lepszą świadomość własnego ciała oraz poprawimy ogólną sprawnością fizyczną. Co więcej, ćwiczenia poprawią Twoje poczucie rytmu oraz koordynację ruchową. Zaletą tego rodzaju treningu ogólnorozwojowego, jest także fakt, że nie obciąża on nadmiernie stawów.

Ćwiczenia TBC — jak długo powinien trwać trening?

Trening TBC zazwyczaj trwa około 55 minut i jest odpowiednio zaplanowany, by obejmować zarówno ćwiczenia siłowe, jak i kardio, aby zapewnić wszechstronny rozwój kondycji fizycznej. Struktura treningu TBC wygląda następująco:

  • Rozgrzewka (około 10-15 minut) — solidne przygotowanie mięśni, stawów i układu sercowo-naczyniowego do intensywnego wysiłku.
  • Główna część treningu (30-35 minut) — ćwiczenia angażujące wszystkie partie mięśniowe. Wykorzystywane są zarówno ćwiczenia z własnym ciężarem ciała, jak i z lekkimi hantlami lub taśmami oporowymi.
  • Schłodzenie i rozciąganie (5-10 minut) — faza wyciszenia, która zapobiega kontuzjom.

Trening TBC — czy dobry dla każdego?

Trening TBC to bardzo dobry pomysł dla osób rozpoczynających treningi aerobowe, a także dla wytrenowanych już sportowców. Podczas treningów kształtujemy swoją sprawność fizyczną i kondycję. W TBC nie ma podziału na zajęcia dla początkujących, czy zaawansowanych — w tym przypadku najważniejsze jest indywidualne, odpowiednie dopasowanie obciążenia i intensywności ćwiczeń do konkretnej osoby. W przypadku osób z problemami z kręgosłupem można dobrać zestaw łagodniejszych ćwiczeń z piłką gimnastyczną.

Trening TBC — jak zacząć?

W Internecie znajdziemy wiele filmów instruktażowych, dzięki którym wykonamy trening TBC w domu, jednak przed rozpoczęciem treningów domowych warto zapisać się na kilka zajęć fitness, aby pod okiem instruktora nauczyć się prawidłowego wykonywania ćwiczeń i odpowiedniej techniki, co pozwoli nam uniknąć kontuzji. Trenując regularnie, pierwsze efekty ćwiczeń pojawią się naprawdę szybko! Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, ważna jest regularność. Warto zacząć od 2-3 sesji w tygodniu, stopniowo zwiększając intensywność i czas trwania treningów TBC. 

Blog Image

Trening TBC — przykłady ćwiczeń Total Body Conditioning

Przykłady ćwiczeń, które można znaleźć w treningu TBC:

  1. Przysiady z wyskokiem – wzmacniają mięśnie nóg i pośladków, jednocześnie poprawiając kondycję i spalając kalorie.
  2. Pompki – angażują mięśnie klatki piersiowej, ramion i brzucha. Można je modyfikować, na przykład robiąc pompki na kolanach lub pompki z szerokim rozstawem rąk, co wpływa na różne partie mięśni.
  3. Mountain climbers – dynamiczne ćwiczenie angażujące mięśnie brzucha, ramion i nóg, wspomaga poprawę wytrzymałości kardio.
  4. Plank (deska) – doskonałe ćwiczenie na wzmocnienie mięśni brzucha i pleców, które można wykonywać w różnych wariantach, np. z unoszeniem nóg czy ręki.
  5. Wykroki z hantlami – wzmacniają dolne partie ciała, poprawiając równowagę i koordynację.


Trening TBC — efekty

Regularny TBC trening przynosi liczne efekty. Po pierwsze, poprawia siłę i wytrzymałość mięśniową, ponieważ ćwiczenia wzmacniające koncentrują się na wszystkich głównych grupach mięśniowych. Po drugie, trening ten pomaga w spalaniu kalorii, co prowadzi do redukcji tkanki tłuszczowej i wyszczuplenia sylwetki – podczas jednej sesji można spalić nawet do 600 kcal. Dodatkowo, TBC poprawia kondycję fizyczną oraz wydolność tlenową, co przekłada się na lepszą ogólną sprawność i zwiększenie wytrzymałości organizmu. Trening ten może również wzmocnić kości, poprawić zakres ruchu w stawach oraz przyczynić się do zwiększenia masy mięśniowej. TBC to kompleksowy program, który pozwala osiągnąć wszechstronne efekty, zarówno w zakresie poprawy wyglądu sylwetki, jak i ogólnej sprawności fizycznej.

TBC ćwiczenia — podsumowanie

Podsumowując, trening TBC (Total Body Conditioning) to doskonała forma aktywności fizycznej, która łączy w sobie elementy aerobowe i wzmacniające, zapewniając wszechstronne korzyści. Dzięki regularnym sesjom możliwe jest zarówno wyszczuplenie sylwetki, jak i wzmocnienie mięśni, co przekłada się na poprawę ogólnej sprawności fizycznej i kondycji. Trening TBC jest elastyczny, co pozwala dostosować intensywność ćwiczeń do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu sprawdzi się zarówno u osób początkujących, jak i zaawansowanych. Niezależnie od poziomu zaawansowania, TBC to efektywna droga do osiągnięcia równowagi między siłą, wytrzymałością i zdrowiem.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Autor: Redakcja Hop-Sport