Utworzone

02 Sier 2023

Author

Mateusz Kaczmarek

W kategoriach

Domowy trening siłowy / Siłownia / Gryfy

Praktycznie na każdej siłowni i w klubie fitness zdecydowanym numerem jeden jest trening siłowy. Istotna jest w tym przypadku nie tylko technika, ale także właściwe dopasowanie obciążenia. Waga samej sztangi to dla wielu osób początkujących informacja, na którą nie zwracają uwagi. Podobnie jest z dobraniem odpowiedniego jej modelu do danej pozycji ćwiczenia. Jakie więc parametry mają sztangi? Ile waży gryf łamany, prosty i olimpijski?

Ile najczęściej waży gryf stosowany na siłowni?

Stali bywalcy siłowni oraz kulturyści nie wyobrażają sobie treningu bez użycia sztangi. Początkujące osoby również mogą korzystać z takiego sprzętu, ale niezwykle istotny jest tutaj dobór optymalnego obciążenia. Trzeba bowiem pamiętać, że waga sztangi i gryfu różni się od siebie. Na odmienne wartości wpływ ma między innymi szerokość oraz średnica gryfu. Poza tym znaczenie ma także materiał, z jakiego został wykonany dany sprzęt. Chrom zwykły jest najtańszy i najmniej trwały, za to jego twarda odmiana będzie mniej podatna na zniszczenie. Na rynku pojawiają się również modele wykonane z innych stopów metali, np. z czarnego ocynku albo z dużo tańszych sztucznych tworzyw.

Gryfy są sprzętem, który może być wykorzystywany do różnego typu treningu zarówno w domu, jak i na siłowni. Sztanga składa się najczęściej ze stalowego drążka, który chwyta się rękami. Zakończenie wykonane jest z obrotowych tulei i to na nie zakłada się obciążenia. Co istotne, gryf damski i męski różnią się od siebie wagą. Pierwszy z nich jest krótszy i znacznie lżejszy. Waga wynosi około 15 kg natomiast waga gryfu męskiego wynosi 20 kg.

Rodzaje gryfów i ich waga

Gryf dostępny jest w kilku odmianach. Pojawia się tutaj typ prosty, łamany lub tak zwana kratownica. Ten pierwszy to stalowy drążek, który wykorzystujemy do podnoszenia ciężarów na klatkę piersiową albo na barki. Idealnie sprawdza się także podczas wykonywania przysiadów. Jest to typ najbardziej uniwersalny i przydatny do wykonywania wielu różnych treningów.

Gryf łamany ma postać powyginanego pręta. Stosuje się go przede wszystkim do ćwiczenia bicepsów i tricepsów. Natomiast kratownica sprawdza się wyłącznie podczas treningu siłowego bicepsów i tricepsów. Nie każdy jednak wie, że także popularne hantle są uznawane za gryfy. Mówi się o nich potocznie, że są to gryfy krótkie.

Gryf pełny jest wypełniony w całości wewnątrz, więc jego waga jest wyższa. Mniejsze modele ważą od 5 do 9 kilogramów. Najcięższy jest gryf olimpijski, z którego korzystają głównie mężczyźni - waży on 20 kilogramów.

Jakie są wymiary sztang?

Sztangi składają się z gryfu, obciążenia i zacisków, dzięki którym talerze nie spadają i zapewniają osobie ćwiczącej bezpieczeństwo. Ceny za ten sprzęt są różne. Waga gryfu i sztangi to tylko jeden z parametrów, bowiem nie można zapomnieć, że w grę wchodzą jeszcze inne wymiary. Należy również pamiętać, że na rynku dostępnych jest kilka odmiennych rodzajów gryfów, których użytkowanie zależy od przeznaczenia sprzętu. Hantle mają z reguły do 50 cm długości, sztangi łamane z kolei około 120-150 cm, a sztangi proste i gryfy olimpijskie do ponad 2 metrów. 

Ulubione