Ile waży gryf prosty, łamany, olimpijski?

Ile waży gryf prosty, łamany, olimpijski?

Spis treści

Praktycznie na każdej siłowni i w klubie fitness zdecydowanym numerem jeden jest trening siłowy . Istotna jest w tym przypadku nie tylko technika, ale także właściwe dopasowanie obciążenia. Waga samej sztangi to dla wielu osób początkujących informacja, na którą nie zwracają uwagi. Podobnie jest z dobraniem odpowiedniego jej modelu do danej pozycji ćwiczenia. Jakie więc parametry mają sztangi? Ile waży gryf łamany, prosty i olimpijski?

Ile najczęściej waży gryf stosowany na siłowni?

Stali bywalcy siłowni oraz kulturyści nie wyobrażają sobie treningu bez użycia sztangi. Początkujące osoby również mogą korzystać z takiego sprzętu, ale niezwykle istotny jest tutaj dobór optymalnego obciążenia. Trzeba bowiem pamiętać, że waga sztangi i gryfu różni się od siebie . Na odmienne wartości wpływ ma między innymi szerokość oraz średnica gryfu. Poza tym znaczenie ma także materiał, z jakiego został wykonany dany sprzęt. Chrom zwykły jest najtańszy i najmniej trwały, za to jego twarda odmiana będzie mniej podatna na zniszczenie. Na rynku pojawiają się również modele wykonane z innych stopów metali, np. z czarnego ocynku albo z dużo tańszych sztucznych tworzyw.

Gryfy są sprzętem, który może być wykorzystywany do różnego typu treningu zarówno w domu, jak i na siłowni. Sztanga składa się najczęściej ze stalowego drążka, który chwyta się rękami. Zakończenie wykonane jest z obrotowych tulei i to na nie zakłada się obciążenia. Co istotne, gryf damski i męski różnią się od siebie wagą . Pierwszy z nich jest krótszy i znacznie lżejszy. Waga wynosi około 15 kg natomiast waga gryfu męskiego wynosi 20 kg.

Rodzaje gryfów i ich waga

Gryf dostępny jest w kilku odmianach. Pojawia się tutaj typ prosty, łamany lub tak zwana kratownica. Ten pierwszy to stalowy drążek, który wykorzystujemy do podnoszenia ciężarów na klatkę piersiową albo na barki . Idealnie sprawdza się także podczas wykonywania przysiadów. Jest to typ najbardziej uniwersalny i przydatny do wykonywania wielu różnych treningów.

Gryf łamany ma postać powyginanego pręta . Stosuje się go przede wszystkim do ćwiczenia bicepsów i tricepsów. Natomiast kratownica sprawdza się wyłącznie podczas treningu siłowego bicepsów i tricepsów . Nie każdy jednak wie, że także popularne hantle są uznawane za gryfy. Mówi się o nich potocznie, że są to gryfy krótkie.

Gryf pełny jest wypełniony w całości wewnątrz, więc jego waga jest wyższa. Mniejsze modele ważą od 5 do 9 kilogramów. Najcięższy jest gryf olimpijski , z którego korzystają głównie mężczyźni - waży on 20 kilogramów.

Jakie są wymiary sztang?

Sztangi składają się z gryfu, obciążenia i zacisków , dzięki którym talerze nie spadają i zapewniają osobie ćwiczącej bezpieczeństwo. Ceny za ten sprzęt są różne. Waga gryfu i sztangi to tylko jeden z parametrów, bowiem nie można zapomnieć, że w grę wchodzą jeszcze inne wymiary. Należy również pamiętać, że na rynku dostępnych jest kilka odmiennych rodzajów gryfów, których użytkowanie zależy od przeznaczenia sprzętu. Hantle mają z reguły do 50 cm długości, sztangi łamane z kolei około 120-150 cm, a sztangi proste i gryfy olimpijskie do ponad 2 metrów.

Autor: Mateusz Kaczmarek