Co daje łamany gryf? Wyjaśniamy czy warto z nim ćwiczyć

Co daje łamany gryf? Wyjaśniamy czy warto z nim ćwiczyć

Spis treści

Po gryf łamany najczęściej sięgają osoby, które chcą mocniej popracować nad bicepsami i tricepsami. Na rynku znaleźć można wiele różnych modeli tego produktu i mimo że zaskakują one swoim oryginalnym kształtem to okazują się niezwykle skuteczne . Gryf łamany jest uniwersalnym sprzętem polecanym zarówno osobom początkującym, jak i zaawansowanym, ponieważ nie obciążają nadgarstków .

Jakie są zalety gryfu łamanego?

Gryf łamany to wygięty pod odpowiednim kątem pręt metalowy, który dzięki regularnemu użyciu w ćwiczeniach szybko przynosi efekty. Treningi z gryfem łamanym w większym stopniu angażują bicepsy niż ma to miejsce w przypadku gryfu prostego. Im większy kąt łamania, tym lepsze można uzyskać rezultaty . Wygięcie gryfu łamanego ma zwykle kąt 45 lub 30 stopni, co przekłada się na bardziej zintensyfikowaną pracę mięśni przedramion.

Ćwiczenia na biceps z gryfem łamanym, to przede wszystkim lepsza jakość i lepsze efekty, a na tym zależy wielu trenującym. Gryf łamany pozwala na zwiększenie intensywności treningu i zaangażowania konkretnych partii mięśni . Osoby, które zaczynają treningi z wykorzystaniem takiego sprzętu mogą zauważyć lepszą odczuwalność partii mięśniowych, których wcześniej nie brali pod uwagę w planach treningowych albo nie odczuwali po ciężkiej jednostce treningowej.

Wybierając gryf lekko łamany lub mocno łamany do ćwiczeń w domu, warto zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych osób albo udać się na siłownię i wypróbować oba rozwiązania. Cena takiego sprzętu zależy od materiału, z jakiego został on wykonany, stopnia łamania oraz producenta.

Ćwiczenia z gryfem łamanym chronią nadgarstki

Osoby, które ćwiczą z użyciem sztangi prostej borykają się z dolegliwościami dotykającymi nadgarstków. Ból, przeciążenia ścięgien oraz stawów, stany zapalne i często odczuwalna niemoc to standardowe objawy ciężkich i długich treningów ze sztangą prostą. Wybierając sztangę łamaną można znacznie odciążyć nadgarstki i tym samym ograniczyć ryzyko kontuzji. Co więcej, regularne ćwiczenia na takim sprzęcie wzmacniają nadgarstki i mięśnie przedramion.

Jakie ćwiczenia wykonywać przy użyciu gryfów łamanych?

Ciężar dokładany do gryfu powinien być zwiększany stopniowo i zawsze dostosowany do wyjściowych umiejętności. Podnoszenie ciężarów powinno być wykonywane na lekko ugiętych nogach w kolanach. Ponadto osoby początkujące powinny pamiętać o miarowym i spokojnym oddechu. Głębokie oddychanie jest podstawą prawidłowego dotlenienia organizmu w trakcie wykonywania ćwiczeń. Do treningów z gryfem łamanym mogą przystąpić wszyscy i to o różnym stopniu zaawansowania. Za pomocą tego sprzętu można wykonywać:

  • wyciskanie sztangi nad głowę z wysokości barków,
  • wyciskanie sztangi nad głowę siedząc,
  • przyciąganie sztangi wąsko do brody stojąc,
  • uginanie ramion stojąc lub siedząc - trening bicepsów,
  • uginanie ramion za głową - trening tricepsów,
  • przyciąganie sztangi do klatki piersiowej z podłogi,

Oczywiście to tylko przykładowe ćwiczenia, bo może ich być znacznie więcej. To jednak pokazuje, że gryf mocno łamany lub lekko łamany jest uniwersalnym sprzętem do różnych ćwiczeń siłowych . Ponadto gryf łamany z obciążeniem to dobra baza wzmacniająca dla osób uprawiających na co dzień inne wyczynowe sporty.

Jak kupić dobry gryf łamany?

Planując zakup gryfu łamanego do domowych treningów , istnieje kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim, sprawdź z jakich materiałów został wykonany gryf, najlepszym wyborem będzie gryf stalowy o pełnym odlewie z dodatkowym chromowaniem , które zabezpieczy przed korozją i dodatkowo przyczyni się do wzmocnienia konstrukcji sztangi łamanej. Kolejnym ważnym parametrem jest maksymalne obciążenie gryfu – im większa jest ta wartość, tym większe są możliwości treningowe. Poza tymi kluczowymi kwestiami warto także zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, takie jak gwintowane końce , czy radełkowane części chwytne , które podwyższają komfort i bezpieczeństwo podczas treningu ze sztangą. Ostatecznie, wybierając gryf łamany, pamiętaj o swoich indywidualnych potrzebach i celach treningowych, aby dokonać najlepszego wyboru dopasowanego do Twojego planu ćwiczeń. Wysokiej jakości stalowe gryfy chromowane znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego Hop-Sport . Przejdź do zakładki gryfy i wybierz model odpowiedni dla siebie.

Autor: Mateusz Kaczmarek