Utworzone

22 Sier 2023

Author

Mateusz Kaczmarek

W kategoriach

Domowy trening siłowy / Poradnik zakupowy / Siłownia / Gryfy

Po gryf łamany najczęściej sięgają osoby, które chcą mocniej popracować nad bicepsami i tricepsami. Na rynku znaleźć można wiele różnych modeli tego produktu i mimo że zaskakują one swoim oryginalnym kształtem to okazują się niezwykle skuteczne. Gryf łamany jest uniwersalnym sprzętem polecanym zarówno osobom początkującym, jak i zaawansowanym, ponieważ nie obciążają nadgarstków.

Jakie są zalety gryfu łamanego?

Gryf łamany to wygięty pod odpowiednim kątem pręt metalowy, który dzięki regularnemu użyciu w ćwiczeniach szybko przynosi efekty. Treningi z gryfem łamanym w większym stopniu angażują bicepsy niż ma to miejsce w przypadku gryfu prostego. Im większy kąt łamania, tym lepsze można uzyskać rezultaty. Wygięcie gryfu łamanego ma zwykle kąt 45 lub 30 stopni, co przekłada się na bardziej zintensyfikowaną pracę mięśni przedramion.

Ćwiczenia na biceps z gryfem łamanym, to przede wszystkim lepsza jakość i lepsze efekty, a na tym zależy wielu trenującym. Gryf łamany pozwala na zwiększenie intensywności treningu i zaangażowania konkretnych partii mięśni. Osoby, które zaczynają treningi z wykorzystaniem takiego sprzętu mogą zauważyć lepszą odczuwalność partii mięśniowych, których wcześniej nie brali pod uwagę w planach treningowych albo nie odczuwali po ciężkiej jednostce treningowej.

Wybierając gryf lekko łamany lub mocno łamany do ćwiczeń w domu, warto zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych osób albo udać się na siłownię i wypróbować oba rozwiązania. Cena takiego sprzętu zależy od materiału, z jakiego został on wykonany, stopnia łamania oraz producenta.

Ćwiczenia z gryfem łamanym chronią nadgarstki

Osoby, które ćwiczą z użyciem sztangi prostej borykają się z dolegliwościami dotykającymi nadgarstków. Ból, przeciążenia ścięgien oraz stawów, stany zapalne i często odczuwalna niemoc to standardowe objawy ciężkich i długich treningów ze sztangą prostą. Wybierając sztangę łamaną można znacznie odciążyć nadgarstki i tym samym ograniczyć ryzyko kontuzji. Co więcej, regularne ćwiczenia na takim sprzęcie wzmacniają nadgarstki i mięśnie przedramion.

Jakie ćwiczenia wykonywać przy użyciu gryfów łamanych?

Ciężar dokładany do gryfu powinien być zwiększany stopniowo i zawsze dostosowany do wyjściowych umiejętności. Podnoszenie ciężarów powinno być wykonywane na lekko ugiętych nogach w kolanach. Ponadto osoby początkujące powinny pamiętać o miarowym i spokojnym oddechu. Głębokie oddychanie jest podstawą prawidłowego dotlenienia organizmu w trakcie wykonywania ćwiczeń. Do treningów z gryfem łamanym mogą przystąpić wszyscy i to o różnym stopniu zaawansowania. Za pomocą tego sprzętu można wykonywać:

  • wyciskanie sztangi nad głowę z wysokości barków,
  • wyciskanie sztangi nad głowę siedząc,
  • przyciąganie sztangi wąsko do brody stojąc,
  • uginanie ramion stojąc lub siedząc - trening bicepsów,
  • uginanie ramion za głową - trening tricepsów,
  • przyciąganie sztangi do klatki piersiowej z podłogi,

Oczywiście to tylko przykładowe ćwiczenia, bo może ich być znacznie więcej. To jednak pokazuje, że gryf mocno łamany lub lekko łamany jest uniwersalnym sprzętem do różnych ćwiczeń siłowych. Ponadto gryf łamany z obciążeniem to dobra baza wzmacniająca dla osób uprawiających na co dzień inne wyczynowe sporty. 

Jak kupić dobry gryf łamany?

Planując zakup gryfu łamanego do domowych treningów, istnieje kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim, sprawdź z jakich materiałów został wykonany gryf, najlepszym wyborem będzie gryf stalowy o pełnym odlewie z dodatkowym chromowaniem, które zabezpieczy przed korozją i dodatkowo przyczyni się do wzmocnienia konstrukcji sztangi łamanej. Kolejnym ważnym parametrem jest maksymalne obciążenie gryfu – im większa jest ta wartość, tym większe są możliwości treningowe. Poza tymi kluczowymi kwestiami warto także zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, takie jak gwintowane końce, czy radełkowane części chwytne, które podwyższają komfort i bezpieczeństwo podczas treningu ze sztangą. Ostatecznie, wybierając gryf łamany, pamiętaj o swoich indywidualnych potrzebach i celach treningowych, aby dokonać najlepszego wyboru dopasowanego do Twojego planu ćwiczeń. Wysokiej jakości stalowe gryfy chromowane znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego Hop-Sport. Przejdź do zakładki gryfy i wybierz model odpowiedni dla siebie.

Ulubione