Utworzone

13 Czerw 2018

W kategoriach

Domowy trening fitness / Sprzęt fitness / Rowery treningowe / Rowery treningowe leżące

Planując zakup roweru treningowego często na początku myślimy o najbardziej popularnym rowerku pionowym. Dopiero potem, przeglądając oferty sklepów sportowych, zauważamy, że prócz tego typu sprzętów, istnieją również rowery treningowe poziome (inaczej - leżące). Sprawdź poniżej, co one oferują, jakie mają zalety i dla kogo są przeznaczone. 

Przy problemach zdrowotnych

Rower treningowy poziomy jest polecany, przede wszystkim, dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa oraz tych, którzy z racji przebytych w przeszłości urazów i kontuzji, muszą w szczególności dbać o bezpieczeństwo odcinka lędźwiowego. Rower poziomy sprawdzi się także w przypadku problemów z kolanami. W przeciwieństwie do roweru pionowego, pozwala on ćwiczącemu zająć bardzo wygodną pozycję. Użytkownik siedzi na siodełku ze stabilnym podparciem pleców, podobnym do fotelika. Odległość między pedałami a siodełkiem jest tu znacznie większa niż w rowerach pionowych,  przez co ćwicząc na tym rowerze zajmujemy pozycję prawie półleżącą. Pozwala to, lepiej niż na rowerze pionowym, chronić przed przeciążeniami stawów kolanowych oraz kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. W nowoczesnych modelach rowerów leżących, dzięki regulacji siedziska w poziomie oraz regulacji kierownicy, można jeszcze lepiej dopasować pozycję do indywidualnych potrzeb.

Przy znacznej nadwadze i dla seniorów

W przypadku osób z dużą nadwagą rower poziomy sprawdza się o wiele lepiej niż pionowy, ponieważ zapewnia ćwiczącemu większy komfort i bezpieczeństwo, przy czym skuteczność ćwiczeń w postaci utraty zbędnych kilogramów jest podobna. Stanowi on także idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na wyszczupleniu talii, bowiem trening na rowerze poziomym, w większym stopniu niż na pionowym, angażuje do pracy mięśnie brzucha. Rower poziomy polecany jest zazwyczaj także dla seniorów, którzy często niezbyt pewnie czują się na siodełku bez oparcia w rowerze pionowym. Poziomy zapewnia im zdecydowanie większą stabilność i wygodę.

Trening bez nudy

Rozważając zakup roweru poziomego, nie należy obawiać się, że trening na nim będzie mniej atrakcyjny niż na rowerze pionowym. Nowoczesne modele wyposażone są w wielofunkcyjne komputerki z modułem Bluetooth, oferują pomiar pulsu, tkanki tłuszczowej, opcję treningu z przeciwnikiem, przeróżne programy treningowe i wiele innych możliwości. Niektóre modele posiadają dedykowane aplikacje, dzięki którym można trenować, jednocześnie zwiedzając na ekranie cały świat.

Wady rowerów poziomych

Przy tych niewątpliwych zaletach, co może być wadą treningowych rowerów poziomych? Na pewno rozmiar. Są zazwyczaj większe niż pionowe, co może być problemem w przypadku małego metrażu pomieszczenia, w którym planujemy ćwiczyć. Jednak coraz więcej modeli, wyposażonych jest w rolki transportowe, które pozwalają szybko przemieścić sprzęt w inne miejsce po zakończonym treningu. Minusem jest także nieco wyższa cena rowerów poziomych, szczególnie modeli elektryczno-magnetycznych. Na szczęście w sklepach sportowych często można trafić na atrakcyjne promocje i wyprzedaże, na których dobry sprzęt tego typu kupimy w naprawdę rozsądnej cenie.

Przemyślany wybór

Przed podjęciem decyzji o kupnie roweru poziomego pomocna będzie wizyta na siłowni, podczas której można spróbować poćwiczyć na tego typu sprzęcie, sprawdzić, czy pasuje nam on bardziej niż rower pionowy. Jeśli mamy wątpliwości co do naszego stanu zdrowia, szczególnie w przypadku problemów z kręgosłupem lub kolanami, na pewno warto skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą lub profesjonalnym trenerem. Specjalista na pewno podpowie, jaki typ roweru będzie dla nas najlepszy.

Zobacz rowery treningowe leżące w sklepie hop-sport.pl >>

Ulubione