Zalety i wady roweru treningowego poziomego

Zalety i wady roweru treningowego poziomego

Spis treści

Planując zakup roweru treningowego często na początku myślimy o najbardziej popularnym rowerku pionowym. Dopiero potem, przeglądając oferty sklepów sportowych, zauważamy, że prócz tego typu sprzętów, istnieją również rowery treningowe poziome (inaczej nazywane rowerami leżącymi ). Sprawdź poniżej, co oferują tego typu rowery, jakie są ich zalety i dla kogo najlepiej się sprawdzą.

Poziomy rower treningowy przy problemach zdrowotnych

Rower treningowy poziomy jest polecany, przede wszystkim, dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa oraz tych, którzy z racji przebytych w przeszłości urazów i kontuzji, muszą w szczególności dbać o bezpieczeństwo odcinka lędźwiowego. Rower poziomy sprawdzi się także w przypadku problemów z kolanami . W przeciwieństwie do roweru pionowego , pozwala on ćwiczącemu zająć bardzo wygodną pozycję. Użytkownik siedzi na siodełku ze stabilnym podparciem pleców , podobnym do fotelika. Odległość między pedałami a siodełkiem jest tu znacznie większa niż w rowerach pionowych,  przez co ćwicząc na tym rowerze zajmujemy pozycję prawie półleżącą . Pozwala to, lepiej niż na rowerze pionowym, chronić przed przeciążeniami stawów kolanowych oraz kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. W nowoczesnych modelach rowerów leżących, dzięki regulacji siedziska w poziomie oraz regulacji kierownicy, można jeszcze lepiej dopasować pozycję do indywidualnych potrzeb.

Rower poziomy przy znacznej nadwadze, kontuzjach i dla seniorów

W przypadku osób z dużą nadwagą rower poziomy sprawdza się o wiele lepiej niż pionowy, ponieważ zapewnia ćwiczącemu większy komfort i bezpieczeństwo, przy czym skuteczność ćwiczeń w postaci utraty zbędnych kilogramów jest podobna. Stanowi on także idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na wyszczupleniu talii , bowiem trening na rowerze poziomym, w większym stopniu angażuje do pracy mięśnie brzucha. Rower poziomy polecany jest także dla seniorów, którzy często niezbyt pewnie czują się na siodełku bez oparcia w rowerze pionowym . Model leżący zapewnia im zdecydowanie większą stabilność i wygodę. Przyjmuje się, że wybór roweru poziomego jest także dobrym pomysłem, w przypadku osób po przebytych kontuzjach lub urazach. Korzystanie z roweru poziomego mniej obciąża stawy i jest pomocne w rehabilitacji .

Trening bez nudy na rowerze leżącym

Rozważając zakup roweru poziomego , nie należy obawiać się, że trening na nim będzie mniej atrakcyjny niż na rowerze pionowym. Nowoczesne modele wyposażone są w wielofunkcyjne komputery treningowe z modułem Bluetooth, oferują pomiar pulsu, tkanki tłuszczowej, opcję treningu z przeciwnikiem, liczne programy treningowe i wiele innych możliwości. Niektóre modele posiadają dedykowane aplikacje treningowe, dzięki którym można trenować np. na wirtualnych trasach lub rywalizować z innymi uczestnikami . Dzięki takim udogodnieniom, łatwiej zmobilizować się do ćwiczeń i wytrwać w swoich założeniach w osiągnięciu celów treningowych.

Co daje jazda na rowerze poziomym?

Rower poziomy charakteryzuje się wygodną konstrukcją, gdzie użytkownik przyjmuje pozycję półleżącą, z podpartymi plecami, co redukuje nacisk na kręgosłup . To znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia bólu pleców i dyskomfortu, szczególnie dla osób z problemami kręgosłupa. Ponadto, jazda na rowerze poziomym zapewnia skuteczne i efektywne ćwiczenia kardio, które angażują głównie mięśnie nóg, pośladków i brzucha. To świetny sposób na wzmocnienie mięśni dolnych partii ciała, poprawę wydolności serca i spalanie kalorii. Rower stacjonarny poziomy umożliwia również wielozadaniowe treningi, co oznacza, że można łączyć jazdę na rowerze z innymi aktywnościami, takimi jak oglądanie filmu czy czytanie książki. Daje to możliwość dłuższych i bardziej przyjemnych sesji treningowych. Choć jazda na rowerze poziomym ma wiele zalet, warto pamiętać, że niektórzy mogą potrzebować czasu na przyzwyczajenie się do tej pozycji . Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i celów treningowych, jednak jazda na rowerze poziomym jest ciekawą i efektywną opcją dla tych, którzy szukają wygodnego i skutecznego treningu fitness.

Wady rowerów poziomych

Przy wymienionych wyżej licznych zaletach, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co może być wadą rowerów stacjonarnych poziomych? Na pewno rozmiar. Rowery leżące są zazwyczaj większe niż pionowe , co może być problemem w przypadku niewielkiego metrażu pomieszczenia, w którym planujemy ćwiczyć. Jednak coraz więcej modeli, wyposażonych jest w rolki transportowe, które pozwalają szybko przemieścić sprzęt w inne miejsce po zakończonym treningu. Minusem jest także nieco wyższa cena rowerów poziomych, szczególnie modeli elektryczno-magnetycznych. Na szczęście w sklepach sportowych często można trafić na atrakcyjne promocje i wyprzedaże, na których dobry sprzęt tego typu kupimy w naprawdę rozsądnej cenie.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie roweru poziomego

Przed podjęciem decyzji o kupnie roweru poziomego pomocna będzie wizyta na siłowni, podczas której można wypróbować ćwiczenie na tego typu sprzęcie i porównać jego pracę i komfort treningu z ćwiczeniem na tradycyjnym rowerze stacjonarnym. Jeśli mamy wątpliwości co do naszego stanu zdrowia, szczególnie w przypadku problemów z kręgosłupem lub kolanami, na pewno warto skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą lub profesjonalnym trenerem . Specjalista na pewno podpowie, jaki typ roweru będzie dla nas najlepszy.

Rowery treningowe poziome Hop-Sport

W naszym sklepie internetowym posiadamy szeroką gamę rowerów stacjonarnych leżących, wśród których można znaleźć zarówno rowery leżące magnetyczne, jak i elektryczno-magnetyczne . Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i możliwościom finansowym naszych klientów, stworzyliśmy ofertę, w której znajdziesz zarówno bardzo podstawowe modele, jak i zaawansowane sprzęty fitness z licznymi opcjami regulacji i dostępem do interaktywnych aplikacji treningowych. Przejdź do strony kategorii rowery treningowe leżące i wybierz model dostosowany do Twoich potrzeb!

Autor: Redakcja Hop-Sport