Co daje trening na wioślarzu?

Co daje trening na wioślarzu?

Spis treści

Trening na wioślarzu to jedna z najbardziej efektywnych form ćwiczeń, angażujących niemal całe ciało. Choć może się wydawać, że wiosłowanie na wodzie jest jedynie sportem dla profesjonalistów, maszyny wioślarskie, zwane również ergometrami, są doskonałym wyborem dla każdego, kto chce poprawić swoją kondycję i zdrowie. W tym artykule dowiesz się, jakie korzyści przynosi ćwiczenie na wioślarzu oraz dlaczego warto włączyć ten trening do swojej rutyny.

Wioślarz – co to za maszyna?

Wioślarz to maszyna treningowa, która symuluje ruch wiosłowania. Składa się z siodełka, uchwytu, prowadnicy i mechanizmu oporowego. W zależności od modelu opór może być generowany przez wodę, powietrze, magnesy (wioślarz magnetyczny) lub inne mechanizmy. Ergometry wioślarskie są powszechnie używane w siłowniach i centrach fitness, a bardziej kompaktowe modele świetnie sprawdzają się także w domowej siłowni.

Jakie mięśnie pracują podczas treningu na wioślarzu?

Ćwiczenia na wioślarzu angażują wiele partii mięśniowych, co czyni je idealnym narzędziem do treningu całego ciała. Na wioślarzu treningowym możemy ćwiczyć zarówno górne, jak i dolne partie ciała, w tym mięśnie brzucha, pleców, nóg i ramion. Prawidłowa technika wiosłowania wymaga wyprostowanych pleców i prawidłowej postawy, co dodatkowo wzmacnia mięśnie core. Oto główne grupy mięśni, które pracują podczas treningu na wioślarzu:

  • Mięśnie pleców: szczególnie mięśnie najszersze grzbietu oraz mięśnie międzyłopatkowe.
  • Mięśnie brzucha: zarówno mięśnie proste, jak i skośne brzucha.
  • Mięśnie nóg: w tym mięśnie czworogłowe, pośladki oraz mięśnie łydek.
  • Mięśnie ramion: bicepsy, tricepsy i mięśnie przedramion.

modelka ćwicząca na wioślarzu magnetycznym marki Hop-Sport czerwonym w salonie przed lustrem

Korzyści z ćwiczeń na wioślarzu

Przyjrzyjmy się teraz jakie efekty przynoszą regularne ćwiczenia, oraz jakie korzyści osiągniemy, trenując na wioślarzu. 

Spalanie kalorii i utrata wagi

Jednym z głównych powodów, dla których warto ćwiczyć na wioślarzu, jest możliwość spalenia dużej ilości kalorii w krótkim czasie. Trening na ergometrze wioślarskim pozwala spalić więcej kalorii niż wiele innych form ćwiczeń cardio, takich jak bieżnia czy orbitrek. Regularne ćwiczenia na wioślarzu mogą pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej i poprawie ogólnego stanu zdrowia.

Poprawa wydolności i kondycji

Wioślarz to doskonałe narzędzie do poprawy wydolności aerobowej i wytrzymałości mięśniowej. Treningi cardio na wioślarzu angażują wiele grup mięśniowych, co przyczynia się do poprawy ogólnej kondycji fizycznej. Treningi cardio na wioślarzu są mniej obciążające dla stawów niż bieganie, co sprawia, że są idealne dla osób z problemami stawowymi lub nadwagą.

Wzmacnianie mięśni

Ćwiczenia na maszynie wioślarskiej skutecznie wzmacniają mięśnie naszego ciała, w szczególności mięśnie pleców, ramion i nóg. Regularne treningi pomagają w budowaniu siły i masy mięśniowej, co jest istotne dla ogólnej sprawności fizycznej i zdrowia. Ponadto, wioślarstwo to forma ćwiczeń, która przypomina wiosłowanie na wodzie, angażując całe nasze ciało i poprawiając koordynację ruchową.

Korzyści dla zdrowia psychicznego

Trening na wioślarzu nie tylko przynosi korzyści fizyczne, ale także psychiczne. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w redukcji stresu, poprawie nastroju i zwiększeniu poziomu energii. Wiosłowanie na wodzie lub na wioślarzu wodnym to świetny sposób na odprężenie się po ciężkim dniu i poprawę ogólnego samopoczucia.

Jak prawidłowo ćwiczyć na wioślarzu?

Prawidłowa technika

Prawidłowa technika wiosłowania jest kluczowa dla osiągnięcia najlepszych efektów i uniknięcia kontuzji. Oto kilka wskazówek, jak poprawnie ćwiczyć na wioślarzu:

  1. Ustawienie siodełka i uchwytu: Upewnij się, że siodełko jest ustawione na odpowiedniej wysokości, a uchwyt znajduje się w zasięgu dłoni.
  2. Wyprostowane plecy: Podczas wiosłowania trzymaj plecy wyprostowane i nie odchylaj się zbyt mocno do tyłu.
  3. Prawidłowe ułożenie nóg i ramion: Nogi powinny być lekko zgięte w kolanach, a ramiona wyprostowane. Nie napinaj nadgarstków i przedramion.
  4. Płynne ruchy: Wiosłowanie powinno być płynne i rytmiczne, unikaj gwałtownych ruchów.

Plan treningowy

Dla osób początkujących zaleca się rozpoczęcie od krótszych sesji treningowych, trwających około 10-15 minut, stopniowo zwiększając czas i intensywność ćwiczeń. Regularne ćwiczenia na wioślarzu warto wykonywać co najmniej 2-3 razy w tygodniu, aby osiągnąć najlepsze efekty.

Podsumowanie

Trening na wioślarzu to wszechstronna forma ćwiczeń, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Ćwiczenia na ergometrze wioślarskim angażują niemal całe ciało, pomagając w spalaniu kalorii, wzmacnianiu mięśni i poprawie wydolności. Dzięki prawidłowej technice i regularnym treningom możemy osiągnąć znaczną poprawę poziomu sprawności i ogólnego stanu zdrowia. Jeśli szukasz efektywnego i wszechstronnego sposobu na poprawę swojej kondycji, warto spróbować ćwiczeń na wioślarzu.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Autor: Redakcja Hop-Sport