Jak ćwiczyć na wioślarzu?

Jak ćwiczyć na wioślarzu?

Spis treści

Szukasz treningu, który zaangażuje do pracy jak największą liczbę mięśni? Mamy dla Ciebie świetną propozycję - trening z użyciem ergometru wioślarskiego !

Dlaczego warto trenować na wioślarzu?

Trening na ergometrze wioślarskim, gwarantuje pobudzenie aż 95% grup mięśniowych w naszym ciele . Ćwicząc na wioślarzu wzmacniasz całe ciało i poprawiasz kondycję fizyczną Twojego organizmu. Należy wspomnieć, że podczas ćwiczeń mocno pobudzamy układ krążenia, co sprawia, że nasze mięśnie stają się bardziej odżywione i dotlenione! Co więcej, przyspieszamy także przemianę materii i spalamy tkankę tłuszczową . Na ergometrze wioślarskim wykonasz zarówno trening cardio, interwałowy, jak i nawet elementy treningu siłowego. Ćwiczenia na ergometrze możesz wkomponować w każdym momencie swojego treningu: mogą być one zarówno elementem rozgrzewki, pełnić główną rolę treningu właściwego lub sprawować element dopełniający, kończący sesję treningową.

Podczas pracy na wioślarzu pracują: mięśnie grzbietu, mięśnie klatki piersiowej, mięśnie ramion, mięśnie brzucha oraz mięśnie nóg ! Dodatkowo, ćwiczenia na wioślarzu wywierają niski wpływ na stawy, co czyni go idealnym wyborem dla osób z problemami związanymi z układem kostno-mięśniowym. Regularne treningi na wioślarzu poprawiają wytrzymałość, siłę mięśniową oraz ogólną formę fizyczną. Dzięki różnym poziomom oporu oraz programom treningowym, maszyna wioślarska jest odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych entuzjastów fitnessu, umożliwiając dostosowanie intensywności treningu do indywidualnych celów i poziomu kondycji.

Jak prawidłowo ćwiczyć na wioślarzu?

Nie ma w tym nic skomplikowanego. Najważniejsze są zasady prawidłowej techniki ćwiczeń imitujących prawdziwe wiosłowanie:

  1. Siadając na wioślarzu nie zapomnij o odpowiedniej stabilizacji stopy.
  2. Chwyć za uchwyt i wyprostuj ręce w stawach łokciowych, dodatkowo w pozycji wyjściowej pamiętaj o mocnym ugięciu kolan.
  3. Zacznij ruch od wyprostu kolan a następnie przyciągnij uchwyt/drążek do klatki piersiowej (do mostka).
  4. Wróć do pozycji wyjściowej.

O czym warto pamiętać?

Pamiętaj, aby przez cały czas trwania ruchu utrzymywać proste plecy oraz napięty brzuch . Pomoże to uniknąć kontuzji. Jeśli jesteś osobą początkującą nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Najlepiej ustaw najmniejszy opór wioślarza i ćwicz od 3 do 5 min . Pozwól, aby organizm zaadaptował się do nowej aktywności, a z czasem zacznij wydłużać czas pracy wraz z zwiększeniem oporu.

Podczas treningu cardio będzie pracować nawet kilkanaście grup mięśniowych, co przełoży się na efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. W miarę nabrania techniki i poprawy kondycji, możesz zwiększać intensywność wykonywanych ćwiczeń.

W modelach wyposażonych w dodatkowe programy treningowe czy dostęp do dedykowanych aplikacji takich jak np. FitShow lub Kinomap, możesz korzystać z dodatkowych funkcji, jakie oferują i dzięki nim różnicować oraz urozmaicać codzienną aktywność.

Jaki wioślarz kupić do domu?

Wybór odpowiedniego wioślarza do użytku domowego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na rodzaj oporu , jaki oferuje urządzenie – istnieją modele z oporem magnetycznym, hydraulicznym, powietrznym oraz wodnym . Wybór oporu zależy od preferencji treningowych i oczekiwanej płynności ruchu. Ważnym aspektem jest również konstrukcja wioślarza – powinien być solidny, stabilny oraz dostosowany do Twojego wzrostu i wagi. Przestrzeń, jaką masz do dyspozycji w domu, także ma znaczenie – wybierz model, który łatwo zmieści się w domowej siłowni, a jeśli masz ograniczone miejsce, postaw na model składany , który po zakończonych ćwiczeniach z łatwością zmieścisz za szafą lub pod łóżkiem. Dodatkowe funkcje, takie jak liczne programy treningowe, czy dostęp do aplikacji treningowych, mogą wpłynąć na ostateczny wybór. Najważniejsze jest dostosowanie ergometru wioślarskiego do Twoich celów i indywidualnych preferencji, aby zapewnić efektywny i komfortowy trening na wioślarzu w domowym zaciszu.

W naszej ofercie sklepu Hop-Sport posiadamy różnego rodzaju wioślarze treningowe , oparte zarówno na systemach: magnetycznym, powietrznym jak i wodnym. Poznaj nasze produkty, odwiedzając stronę kategorii: wioślarze i wybierz model dostosowany do Twoich potrzeb.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat techniki ćwiczeń na wioślarzu, zajrzyj do wpisu Pierwszy trening na wioślarzu - wskazówki dla początkujących . Miłej lektury!

Autor: Redakcja Hop-Sport