Utworzone

30 Sier 2023

Author

Redakcja Hop-Sport

W kategoriach

Plany treningowe / Sprzęt fitness / Wioślarze

Trening na ergometrze wioślarskim to świetny sposób na pobudzenie wszystkich mięśni naszego ciała. Ten przyrząd to idealny sposób na rozpoczęcie treningów u osób, które wcześniej nie ćwiczyły, a chciałby poprawić swoją sprawność fizyczną. Sprawdź z nami, jak powinien wyglądać pierwszy trening na wioślarzu u osób początkujących.

Dlaczego warto ćwiczyć na wioślarzu?

Poprawna nazwa tego urządzenia to ergometr wioślarski. Ćwicząc na ergometrze imitujemy wiosłowanie na wodzie, angażując do pracy ponad 90% mięśni, a dzięki regularnym treningom na tej maszynie szybko możemy zauważyć pierwsze rezultaty. Trenując na wioślarzu wzmacniamy mięśnie brzucha, ramiona, nogi, grzbiet, klatkę piersiową, a nawet pośladki. Ćwiczenia na maszynie wioślarskiej to połączenie treningu kardio, podczas którego spalamy kalorie i poprawiamy wydolność organizmu z treningiem siłowym, podczas którego pracują górne partie ciała. 

Jak zacząć trenować na wioślarzu?

Już od pierwszych treningów pamiętajmy o prawidłowej technice wykonywania ćwiczeń. Ruch na wioślarzu składa się z czterech faz, do których należą: chwyt, przyciąganie, odchylenie i powrót. Poniżej omawiamy każdy z nich bardziej szczegółowo. 

Etapy prawidłowego treningu na wioślarzu:

  • Faza chwytu - siadamy na siodełku, nogi ugięte. Pamiętajmy o tym, że musimy być blisko koła zamachowego. Staramy się, aby piszczele znajdowały się prostopadle do ziemi. Jeśli chodzi o ramiona, powinny być one wyprostowane, natomiast nadgarstki powinny znajdować się na tej samej wysokości co przedramiona. Tułów pochylamy delikatnie do przodu.
  • Następnie przechodzimy do fazy przyciągania. W trakcie prostowania nóg będziemy wraz z siodełkiem odjeżdżać do tyłu. W tym momencie ważna jest praca nóg, a ramiona mają być wyprostowane. W momencie, kiedy uchwyt będzie nad kolanami, dopiero wtedy włączymy ręce do ruchu.
  • Kolejnym ważnym elementem treningu jest odchylenie. Wykonujemy je w momencie, kiedy nogi będą wyprostowane. Wtedy przyciągamy uchwyt do brzucha i delikatnie się odchylamy, ale niezbyt mocno. Pamiętamy, aby przedramiona były umieszczone równolegle do podłoża.
  • Końcowy etap to powrót. Tutaj lekko się pochylamy, oddalamy ręce, a kiedy uchwyt będzie nad kolanami, wtedy uginamy nogi, w wyniku czego zbliżamy się do koła zamachowego.

Ćwiczenia na wioślarzu treningowym powinny być płynne. Wymienione cztery fazy wykonujemy jedna po drugiej, bez przerw i zatrzymywania się.

Zasady prawidłowej techniki ćwiczeń na wioślarzu

Podciąganie zaczynamy nogami, to one powinny pracować najmocniej podczas treningu. Ręce również powinny być zaangażowane w trening, ale w mniejszym stopniu i zdecydowanie nie powinny zaczynać treningu. W przeciwnym razie szybko się zmęczymy, a ćwiczenia nie będą tak skuteczne. Dbając o mięśnie kręgosłupa, nie powinniśmy zbyt szybko wykonywać odchylenia, ponieważ to zbyt mocno go obciąży. Staramy się cały czas utrzymywać przedramiona i nadgarstki w jednej linii, nie zginamy ich. Łokcie uginamy, kiedy już jesteśmy w końcowej fazie ruchu, a w tym momencie nogi powinny się prostować. Bardzo ważne jest również ustawienie odpowiedniego oporu, zbyt duży opór na pierwszych treningach spowoduje szybkie przeciążenie stawów i mięśni.

Drążek przyciągamy do klatki piersiowej powoli i delikatnie odchylamy się do tyłu. Natomiast odepchnięcie nogami należy wykonać szybko i dynamicznie. Kiedy nogi są już wyprostowane, wtedy dociskamy stopy do podpórek. W momencie ruchu przeciwnego, gdy nogi są ugięte, lekko odrywamy pięty od podpórek. Paski u stóp powinny być ustawione w taki sposób, aby uniemożliwiały odciąganie pięty, ale stabilnie trzymały stopę. W czasie wykonywania ćwiczeń pamiętamy o wyprostowanych plecach i napiętych mięśniach brzucha. Nie garbimy się, nie unosimy ramion, nadgarstków oraz łokci zbyt mocno w górę.

Kiedy ćwiczyć?

Najlepiej co drugi dzień. W pierwszym dniu wystarczy 15 minut treningu. W czasie 1 minuty powinniśmy wykonać około 20 podciągnięć przy niezbyt silnym oporze. W drugim dniu odpoczywamy. Natomiast w trzecim dniu wydłużamy trening do 20 minut, zwiększamy częstotliwość powtórzeń do 20 podciągnięć na minutę, a także zwiększamy nieznacznie opór. Jednak pamiętamy, aby w połowie treningu zrobić sobie od 1 do 2 przerw po 10 minut każda. Czwartego dnia mamy przerwę od treningów. Natomiast 5 dnia wykonujemy 10-minutowy trening z większym tempem do 24 podciągnięć na minutę oraz większym oporem. W połowie treningu warto zrobić sobie przynajmniej jedną 5-minutową przerwę. Szósty i siódmy dzień przeznaczamy na odpoczynek i regenerację, w tym czasie nie wykonujemy treningów. 

Wioślarze treningowe Hop-Sport

W ofercie sklepu Hop-Sport, znajdziesz szeroką gamę wioślarzy treningowych, zróżnicowanych pod względem rodzaju zastosowanego systemu oporu. W naszym asortymencie posiadamy wioślarze magnetyczne, powietrzno-magnetyczne, powietrzne, a także wioślarze wodne, które najwierniej imitują wiosłowanie na wodzie. 

Już dziś zamów ergometr wioślarski, który najlepiej sprosta Twoim wymaganiom i rozpocznij treningi całego ciała, których efekty zaskoczą Cię szybciej niż myślisz!

Ulubione