Co to jest spining i kto może go uprawiać?

Co to jest spining i kto może go uprawiać?

Spis treści

Potrzebujesz energetycznego treningu o każdej porze roku? Ze specjalistycznymi rowerkami treningowymi do spiningu to żaden problem. Sprawdź z nami, na czym polega spining i jakie przynosi korzyści.

Moc treningu na spiningu!

Spining należy do grupy treningów wytrzymałościowych. Podczas treningu na rowerach spiningowych imitujemy pokonywanie trasy o różnym stopniu trudności — podjazdy pod górę, zjazdy, a także jazdę na płaskiej nawierzchni. Trening spiningowy pozwoli poprawić kondycję i wytrzymałość.

W spiningu ważna jest również zmiana tempa. Po chwili szybkiego pedałowania zwalniamy, przez chwilę ćwiczymy wolniej, aby za moment przejść do bardzo szybkiej jazdy. Podczas treningu powinniśmy także różnicować pozycję ciała podczas jazdy i pedałować na stojąco.

modelka trenująca indoor cycling na rowerze treningowym spinningowym HS-065IC Delta marki Hop-Sport

Zalety treningu spiningowego

Trening spiningowy to nie tylko doskonała forma aktywności fizycznej, ale również prawdziwe źródło korzyści dla naszego zdrowia i kondycji. Regularne zajęcia na rowerze spiningowym przynoszą wiele zalet, w tym poprawę wydolności tlenowej, wzrost siły mięśniowej oraz redukcję tkanki tłuszczowej. Dzięki dynamicznym i intensywnym treningom możliwe jest także wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego oraz poprawa kondycji ogólnej. Co więcej, trening spiningowy pozwala również na redukcję stresu i poprawę samopoczucia dzięki uwalnianiu endorfin, co sprawia, że jest to doskonała forma aktywności nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu.

Ćwicząc regularnie na rowerze spiningowym, poprawimy ogólną kondycję fizyczną, wzmocnimy odporność organizmu, zmniejszymy cellulit oraz rozstępy. W czasie treningu bardzo mocno pracują pośladki, uda, biodra, mięśnie brzucha i nóg. Taki wysiłek poprawia krążenie, przez co skóra w tych miejscach będzie bardziej jędrna i elastyczna. Trening spiningowy wpływa pozytywnie na cały organizm, modeluje sylwetkę oraz pomaga wzmocnić mięśnie nóg i grzbietu.

Przeciwwskazania do treningu na rowerze spiningowym

Spining rowerowy to świetna forma aktywności fizycznej, ale istnieją pewne przeciwwskazania, których należy być świadomym przed rozpoczęciem zajęć. Osoby z problemami kręgosłupa, zwłaszcza te z dolegliwościami w odcinku lędźwiowym, powinny skonsultować się z lekarzem przed przystąpieniem do treningu, ponieważ nieprawidłowa postawa na rowerze spiningowym może pogłębić dolegliwości. Podobnie osoby z kontuzjami stawów, czy też z problemami z sercem lub nadciśnieniem powinny skonsultować się z lekarzem przed intensywnymi treningami spiningowymi, aby uniknąć potencjalnych powikłań zdrowotnych. Warto także być świadomym własnych ograniczeń fizycznych i stopniowo zwiększać intensywność treningów, aby uniknąć przeciążeń i kontuzji.

Jak zacząć trening na rowerze spiningowym?

Pierwszy trening spiningowy najlepiej przeprowadzić pod okiem profesjonalnego instruktora. W tym celu warto wybrać się na siłownię lub do klubu fitness. Wiele z nich organizuje grupowe zajęcia spiningowe, którym często towarzyszy energetyczna muzyka, pobudzająca do większego wysiłku. Po spróbowaniu swoich sił na takich treningach można zainwestować we własny rowerek spiningowy np. z naszego sklepu Hop-Sport. Ćwiczenia w domu mają tę przewagę nad treningiem w klubie, że ćwiczymy na własnym sprzęcie i korzystamy z niego o dowolnej porze i w dowolnym zakresie. Oprócz tego nie musimy tracić czasu na dojazdy do klubu fitness.

Oczywiście, zanim wsiądziemy na rowerek spiningowy, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu, czyli ćwiczeniach rozgrzewających przed treningiem i rozciągających po treningu. W treningu spiningowym ważny jest również strój, który nie powinien krępować ruchów, natomiast buty powinny mieć grubszą podeszwę, dzięki temu nie będziemy mieli problemów ze stawami skokowymi. Trening spiningowy nie powinien przebiegać zbyt długo, aby nie przeciążyć stawów.

Warto poznać trzy rodzaje treningu spiningowego:

1. Recovery - wymaga najmniej intensywnego wysiłku, jest to trening zdrowotny.

2. Endurance - wymaga wiele energii, to trening wytrzymałościowy, umożliwiający spalenie dużej ilości zbędnych kalorii, a przez to najszybszy w celu schudnięcia.

3. Strength - jest to trening siłowy, pozwalający zbudować muskulaturę.

Dopasowanie stacjonarnego rowerka spiningowego

Przed rozpoczęciem treningu należy w odpowiedni sposób ustawić sprzęt do ćwiczeń. Siadając na rowerku spiningowym, tułów powinien być nachylony pod kątem 45 stopni. Siedząc na siodełku, powinniśmy móc wyprostować nogi na pedałach. Podczas treningu ręce mamy ugięte w łokciach, przód stopy dociska pedał. Największy nacisk powinien być w momencie, kiedy pedał jest na dole, wtedy ruch jest kierowany w tył. W czasie treningu możemy spalić nawet 600 kalorii w ciągu godziny. Kończąc trening, powoli prostujemy sylwetkę oraz rozluźniamy mięśnie. Po zakończonym treningu rozciągamy nie tylko nogi, ale i całe ciało. W szczególności pamiętamy o karku, szyi i barkach, ponieważ mięśnie w tych miejscach były mocno usztywnione podczas ćwiczeń.

Na jakie parametry zwracać uwagę, wybierając spining do domowych treningów?

W kontekście domowych treningów najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo i komfort ćwiczącego. Dla początkujących użytkowników dobrze sprawdzi się rower spiningowy z wolnym kołem, np. model HS-055IC Echo marki Hop-Sport. System wolnego biegu, eliminuje konieczność używania hamulca awaryjnego w przypadku, kiedy zajdzie nagła potrzeba przerwania treningu. W momencie kiedy przestajemy pedałować, koło pozostaje w ruchu, aż do samoczynnego, powolnego zatrzymania. 

Dla bardziej zaawansowanych kolarzy godnym rozważenia modelem spininga będzie HS-065IC Delta, który wyróżnia solidne koło zamachowe o wadze aż 20 kg. Model Deta został także wyposażony w zaawansowany komputer treningowy, z wbudowanym modułem Bluetooth, który umożliwia parowanie sprzętu z interaktywnymi aplikacjami treningowymi lub telewizorem typu smart TV. Zarówno kierownica jak i siodełko mogą być wygodnie dostosowane do wzrostu i preferencji treningowych użytkownika. 

model trenujący na rowerze spinningowym HS-055IC Echo z wolnym biegiem marki Hop-Sport

Co to jest spining i kto może go uprawiać — podsumowanie

Z nielicznymi wyjątkami trening spiningowy może uprawiać każdy, komu zależy na poprawie wytrzymałości i kto szuka aktywności zorientowanej na treningach w strefie HIIT. Ćwiczenia na spinningu zainteresują także amatorów tradycyjnego kolarstwa, którzy chcieliby kontynuować budowanie formy poza sezonem. Trening spiningowy po początkowym nabraniu doświadczenia pod okiem trenera na zajęciach fitness, można przenieść w domowe zacisze i tym samym ćwiczyć o każdej porze, bez tracenia czasu na dojazdy do siłowni.

Autor: Redakcja Hop-Sport