Rower treningowy a koło zamachowe - czy jego waga ma znaczenie?

Rower treningowy a koło zamachowe - czy jego waga ma znaczenie?

Spis treści

Zastanawiając się nad wyborem sprzętu fitness do domowych treningów, często spotykamy się z pojęciami, takimi jak: system oporu, Flywheel System lub system koła zamachowego . Poniżej wyjaśniamy, co znaczą te pojęcia i czy rzeczywiście ich waga wpływa na komfort treningu.

Jak działa system oporu w rowerku stacjonarnym?

Flywheel System, inaczej zwany systemem koła zamachowego lub systemem oporu, to zespół części w rowerze stacjonarnym , ale też w orbitreku czy wioślarzu , które odpowiadają za płynną i cichą pracę urządzenia oraz za generowany podczas treningu opór. W skład tego systemu wchodzi koło zamachowe, rama/obudowa systemu i w zależności od rodzaju systemu - magnesy lub elektromagnesy.

W systemie elektromagnetycznym obciążenie ustawiamy elektronicznie z poziomu komputera treningowego . Kiedy je zwiększamy, elektromagnesy z większą mocą przyciągają koło zamachowe, a kiedy je zmniejszamy - elektromagnesy zmniejszają swoją siłę oddziaływania.

W systemie magnetycznym regulacja oporu może odbywać się elektronicznie - za pomocą komputera, który steruje silnikiem, albo manualnie - za pomocą pokrętła . W przypadku regulacji komputerowej (elektronicznej), silnik wprawia w ruch część systemu, do której przymocowane są magnesy: gdy zwiększamy opór, magnesy przysuwają się do koła zamachowego (zwiększając hamowanie), a gdy zmniejszamy, oddalają (zmniejszając hamownie). Analogicznie działa regulacja manualna, z tym że w tym przypadku pokrętło (regulator oporu) połączone jest linką z mocowaniem magnesów i zamiast silnika to my sami, ustawiając odpowiednio pokrętło, przysuwamy lub oddalamy magnesy od koła zamachowego.

Regulacja oporu całkiem inaczej wygląda w rowerkach lub wioślarzach treningowych mechanicznych, czyli najprostszych w swojej konstrukcji oraz najtańszych. Zamiast Flywheel System, w tym przypadku działa fizyczny system tarcia, oddziałujący na koło. Użytkownik ustawia opór za pomocą pokrętła. Wadą takiego rozwiązania jest jednak głośna praca mechanizmu hamowania oraz słabsza płynność podczas ruchu, co w rowerkach treningowych magnetycznych i elektromagnetycznych nie ma miejsca.

modelka ćwicząca na rowerze stacjonarnym HS-005H Host marki Hop-Sport

Waga systemu koła zamachowego w rowerze treningowym

Producenci w specyfikacjach swojego sprzętu podają wagę samego koła zamachowego albo wagę całego systemu oporu. To właśnie ten parametr - czyli waga, przykuwa najczęściej uwagę osób poszukujących sprzętu do domowej siłowni. Dlaczego? Ponieważ panuje przekonanie, że ciężkie i duże koło zamachowe zagwarantuje większy opór i płynność treningu . Prawda jednak jest taka, że w urządzeniach treningowych, dużo ważniejszą rolę niż waga koła zamachowego, odgrywa moc elektromagnesów/magnesów oraz jakość części, z których zbudowany jest cały system oporu.

Jeśli użyte magnesy/elektromagnesy posiadają dużą moc oraz jeśli cały system regulacji oporu działa sprawnie, to wtedy możemy być pewni, że dany sprzęt jest w stanie zafundować nam szeroki zakres oporu, który w trakcie treningu można wygodnie i łatwo dostosować do swoich potrzeb. Waga i rozmiar koła zamachowego nie powinny być więc priorytetowymi cechami, które decydują o wyborze urządzenia.

Kwestia wagi koła inaczej wygląda w przypadku rowerów spiningowych, które dedykowane są osobom zaawansowanych w treningach , uprawiającym sport zawodowo. Rowery spiningowe wyposażone są w koła zamachowe o dużej masie (powyżej 10 kg) i średnicy, mechaniczny system oporu oraz napęd łańcuchowy lub paskowy. To wszystko sprawia, że trening na nich jest najbardziej zbliżony do jazdy na rowerze szosowym oraz daje możliwości wygenerowania maksymalnie dużego oporu, aż do pełnego zatrzymania koła.

Jak wybrać odpowiedni rower stacjonarny?

Kupując sprzęt treningowy, powinniśmy wziąć pod uwagę indywidualne możliwości i budowę osoby, która będzie na nim ćwiczyć. Urządzenie z dużym i ciężkim kołem zamachowym - np. ważące 17 kg i więcej, sprawdzi się w przypadku użytkowników mających już spore doświadczenie w treningu na sprzęcie fitness i dobrą kondycję fizyczną. Dla osób początkujących oraz ćwiczących rekreacyjnie w domu, wystarczającym rozwiązaniem będzie wybór sprzętu wyposażonego w koło ważące do 10 kg . Sprzęty z wyższą wagą koła zamachowego, polecane są dla osób nastawionych na bardziej intensywne treningi, chcących osiągać coraz lepsze wyniki.

W przypadku, gdy podawana jest waga całego systemu oporu, można przyjąć, że dla osób początkujących, wystarczy wybrać rower stacjonarny, w którym Flywheel System waży od 5 do 12 kg. Dla zaawansowanych w treningu lub osób chcących ćwiczyć na wyższym poziomie polecane będą sprzęty z większą masą koła zamachowego.

modelka ćwicząca na rowerze stacjonarnym HS-2090H Aveo białym marki Hop-Sport

Rowerki treningowe Hop-Sport

W ofercie sklepu internetowego Hop-Sport znajdziesz modele rowerków treningowych o szerokim przekroju wag koła zamachowego: od 5 kg aż do 20 kg. Wybierz spośród modeli rowerów magnetycznych i elektromagnetycznych i ciesz się treningiem w zaciszu własnego domu!

Autor: Redakcja Hop-Sport