Drążek do podciągania. Jak na nim ćwiczyć? Czyli trening mięśni grzbietu.

Drążek do podciągania. Jak na nim ćwiczyć? Czyli trening mięśni grzbietu.

Spis treści

Słowem wstępu, trening górnej części ciała dzielimy na ruchy przyciągające  i wypychające. W swoim treningu powinniśmy uwzględnić oba wzorce aby zachować równowagę i odpowiednie proporcje siłowe oraz sylwetkowe.

Podciąganie na drążku jest elementem treningu mięśni grzbietu i zaliczane jest do ruchów przyciągających. Ćwiczenie to jest jednym z najlepszych ćwiczeń rozwijających górną partię naszych pleców , jednak wymaga od nas sporej siły. Wiele osób niestety nie docenia i ignoruje to ćwiczenie z jednego prostego powodu, mianowicie, nie należy ono do najłatwiejszych.
Ćwiczenie to, rozwija takie mięśnie jak: mięsień najszerszy grzbietu, równoległoboczny, czworoboczny oraz mięsień obły większy. Do pracy angażuje również dwugłowy ramienia, mięsień ramienny i mięsień ramienno-promieniowy.
Dobrze skonstruowany trening górnej partii mięśniowej zakłada taką samą liczbę serii ćwiczeń wypychających i przyciągających . Warto stosować się do tej zasady, aby uniknąć ewentualnych dysproporcji czy nawet nieprawidłowości w postawie ciała z powodu np. zbyt bardzo rozwiniętych mięśni piersiowych w stosunku do mięśni ściągających łopatki.

Sposoby podciągania się na drążku

Wyróżniamy trzy główne sposoby podciągania się na drążku : podciąganie nachwytem, podchwytem i podciąganie w chwycie neutralnym (młotkowym) . Te trzy sposoby odróżnia nie tylko to w jaki sposób chwycimy się drążka, ale również możemy aktywować nieco inne mięśnie, które pracują w ruchu przyciągania.

​Podciąganie nachwytem

​Podciąganie nachwytem

W tej wariancji bardziej angażujemy mięśnie grzbietu niż w podciąganiu podchwytem , czy przy chwycie neutralnym. Dłonie układamy w taki sposób, aby strona grzbietowa dłoni była zwrócona do nas.Ten rodzaj podciągania jest najtrudniejszy, ponieważ mniej angażujemy do pracy mięśnie ramion, a co za tym idzie nasze plecy przejmują tutaj główną pracę. W tym stylu podciągania, ze względu na niezbyt naturalne ułożenie barków, osoby u których występuje ból lub częste kontuzje barków powinni unikać tej wariancji.

chwyt młotkowy na drążku

​Podciąganie chwytem neutralnym (młotkowym)

Podciąganie to stopniem trudności przypomina podciąganie podchwytem. Jak sama nazwa mówi, ręka w chwycie położona jest neutralnie i część pracy przejmują mięśnie kończyny górnej (biceps, mięśnie ramienne oraz ramienno-promieniowe). Osoby, które mają problemy z barkami lub nadgarstkami nie powinny odczuwać dyskomfortu przy wykonywaniu tego ćwiczenia.

​Podciąganie podchwytem

W porównaniu do podciąganie nachwytem , ten wariant jest zdecydowanie łatwiejszy, ponieważ występuje tutaj chwyt, w którym powierzchnia dłoniowa dłoni jest skierowana w naszą stronę. Co za tym idzie c zęść pracy przejmuje biceps .

trening na drążku rozporowym

Jak zacząć przygodę z podciąganiem?

Podciąganie, jak już zostało wspomniane wyżej, nie należy do najłatwiejszych ćwiczeń, jednak jeśli włożymy w nie dużo pracy i trochę motywacji, szybko zauważymy efekty. Na początek nie musimy od razu pchać się na głęboką wodę i “siłować się” z drążkiem . Głęboko rozwinięty rynek sprzętów sportowych i akcesoriów ułatwia nam sprawę.

1. Wystarczy zaczepić wytrzymałą gumę oporową na drążku i jedno kolano lub stopę wsunąć do wiszącej gumy oporowej i obniżyć się do pozycji startowej (wykonaj zwis). Taka guma w zależności od oporu ułatwia nam wykonanie ruchu.

2. Do drugiego sposobu nauki podciągania nie potrzebujemy żadnego dodatkowego sprzętu . Wystarczy nam tylko ciężar własnego ciała! W tej technice opuszczamy się na drążku z wyższej pozycji, tak aby broda była nad drążkiem, następnie staramy się powoli opuszczać w dół.

Zaangażowanie i sumienność na pewno wynagrodzą szybkimi efektami. Powodzenia!

Autor: Redakcja Hop-Sport