Utworzone

12 Maj 2021

Author

Redakcja Hop-Sport

W kategoriach

Domowy trening siłowy / Akcesoria fitness / Ściskacze / Zestawy akcesoriów treningowych / Sprzęt fitness / Siłownia / Akcesoria treningowe / Gryfy

Słowem wstępu, trening górnej części ciała dzielimy na ruchy przyciągające  i wypychające. W swoim treningu powinniśmy uwzględnić oba wzorce aby zachować równowagę i odpowiednie proporcje siłowe oraz sylwetkowe.

Podciąganie na drążku jest elementem treningu mięśni grzbietu i zaliczane jest do ruchów przyciągających. Ćwiczenie to jest jednym z najlepszych ćwiczeń rozwijających górną partię naszych pleców, jednak wymaga od nas sporej siły. Wiele osób niestety nie docenia i ignoruje to ćwiczenie z jednego prostego powodu, mianowicie, nie należy ono do najłatwiejszych.
Ćwiczenie to, rozwija takie mięśnie jak: mięsień najszerszy grzbietu, równoległoboczny, czworoboczny oraz mięsień obły większy. Do pracy angażuje również dwugłowy ramienia, mięsień ramienny i mięsień ramienno-promieniowy.
Dobrze skonstruowany trening górnej partii mięśniowej zakłada taką samą liczbę serii ćwiczeń wypychających i przyciągających. Warto stosować się do tej zasady, aby uniknąć ewentualnych dysproporcji czy nawet nieprawidłowości w postawie ciała z powodu np. zbyt bardzo rozwiniętych mięśni piersiowych w stosunku do mięśni ściągających łopatki.

Sposoby podciągania się na drążku

Wyróżniamy trzy główne sposoby podciągania się na drążku: podciąganie nachwytem, podchwytem i podciąganie w chwycie neutralnym (młotkowym). Te trzy sposoby odróżnia nie tylko to w jaki sposób chwycimy się drążka, ale również możemy aktywować nieco inne mięśnie, które pracują w ruchu przyciągania.

​Podciąganie nachwytem

​Podciąganie nachwytem

W tej wariancji bardziej angażujemy mięśnie grzbietu niż w podciąganiu podchwytem, czy przy chwycie neutralnym. Dłonie układamy w taki sposób, aby strona grzbietowa dłoni była zwrócona do nas.Ten rodzaj podciągania jest najtrudniejszy, ponieważ mniej angażujemy do pracy mięśnie ramion, a co za tym idzie nasze plecy przejmują tutaj główną pracę. W tym stylu podciągania, ze względu na niezbyt naturalne ułożenie barków, osoby u których występuje ból lub częste kontuzje barków powinni unikać tej wariancji.

​Podciąganie podchwytem

W porównaniu do podciąganie nachwytem, ten wariant jest zdecydowanie łatwiejszy, ponieważ występuje tutaj chwyt, w którym powierzchnia dłoniowa dłoni jest skierowana w naszą stronę. Co za tym idzie część pracy przejmuje biceps.

trening na drążku rozporowym
chwyt młotkowy na drążku

​Podciąganie chwytem neutralnym (młotkowym)

Podciąganie to stopniem trudności przypomina podciąganie podchwytem. Jak sama nazwa mówi, ręka w chwycie położona jest neutralnie i część pracy przejmują mięśnie kończyny górnej (biceps, mięśnie ramienne oraz ramienno-promieniowe). Osoby, które mają problemy z barkami lub nadgarstkami nie powinny odczuwać dyskomfortu przy wykonywaniu tego ćwiczenia.

Jak zacząć przygodę z podciąganiem?

Podciąganie, jak już zostało wspomniane wyżej, nie należy do najłatwiejszych ćwiczeń, jednak jeśli włożymy w nie dużo pracy i trochę motywacji, szybko zauważymy efekty. Na początek nie musimy od razu pchać się na głęboką wodę i “siłować się” z drążkiem. Głęboko rozwinięty rynek sprzętów sportowych i akcesoriów ułatwia nam sprawę. 

1. Wystarczy zaczepić wytrzymałą gumę oporową na drążku i jedno kolano lub stopę wsunąć do wiszącej gumy oporowej i obniżyć się do pozycji startowej (wykonaj zwis). Taka guma w zależności od oporu ułatwia nam wykonanie ruchu.

2. Do drugiego sposobu nauki podciągania nie potrzebujemy żadnego dodatkowego sprzętu . Wystarczy nam tylko ciężar własnego ciała! W tej technice opuszczamy się na drążku z wyższej pozycji, tak aby broda była nad drążkiem, następnie staramy się powoli opuszczać w dół.

Zaangażowanie i sumienność na pewno wynagrodzą szybkimi efektami. Powodzenia!

Ulubione