Trening domowy dla seniorów — bezpieczna gimnastyka dla seniora
Ściskacze to niewielkie akcesoria do treningu przedramion oraz mięśni palców. Za ich pomocą w znakomity sposób można wzmocnić chwyt i przygotowywać się do uprawiania różnego typu aktywności wymagających siły rąk.
Ściskacz do rąk to proste akcesorium fitness służące do rozbudowywania mięśni przedramion. Za jego pomocą wzmocnisz swój chwyt, a także przygotujesz ręce i dłonie do treningu innych dyscyplin sportowych. Ćwiczenia ze ściskaczem polegają na ściskaniu go w seriach. Zamontowana w sprzęcie sprężyna zapewnia niezbędny do rozbudowy mięśni opór wyrażany w kilogramach. Ze ściskaczy fitness skorzystają szczególnie osoby trenujące wspinaczkę, kalistenikę oraz podnoszenie ciężarów. Regularne treningi z nimi pozwalają na wzmocnienie chwytu, a także wyrzeźbienie mięśni przedramion, które ze względu na swoje rozmiary nie rosną tak szybko jak większe partie.
W sprzedaży dostępnych jest wiele ściskaczy do rąk zróżnicowanych pod względem kształtu, rozmiarów i oporu. Najpopularniejsze modele posiadają dwie rączki oraz system regulujący. Tego typu ściskacze można ustawiać pod kątem oporu wedle własnych upodobań. Prostsze konstrukcje pozbawione są tego mechanizmu, a siła generowana przez sprężynę umieszczoną wewnątrz jest stała. W ich przypadku konieczne jest zakupienie kilku osobnych modeli o zróżnicowanym oporze. Istnieją również specjalne produkty dedykowane do treningów palców, poprawiające koordynację i gibkość mięśni, takich jak m.in.: prostowniki.
Efekty treningów ze ściskaczem do rąk zależą od oporu, jaki generuje ten gadżet. Osoby rozpoczynające przygodę z ćwiczeniami na wzmocnienie chwytu, powinny wybrać akcesoria generujące opór o masie do 10-15 kg. Z czasem mogą regulować ciężar, zwiększając go lub wymieniać produkty. Na rynku dostępne są nawet specjalne ściskacze dla kulturystów i strongmanów o oporze przekraczającym 100 kg. Efekty ćwiczeń będą zauważalne nie tylko w kontekście rozrostu mięśni przedramion, ale również polepszonej stabilizacji nadgarstków. Ta z kolei pozwala na lepszą stabilizację przy treningach właściwych i unikanie kontuzji.
Ćwiczenia ze ściskaczem pomagają w rozwijaniu siły i stabilizacji niezbędnej do treningów siłowych. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze możemy tego typu aktywności łączyć. Dotyczy to m.in. treningu z hantlami, do którego wymagany jest silny chwyt, zwłaszcza w przypadku dużych obciążeń. Ćwiczenie bezpośrednio po sesji z handgripem może sprawić, iż nasze efekty treningowe nie będą maksymalne, a my szybciej się zmęczymy. W skrajnych przypadkach może pojawić się problem z utrzymaniem ciężaru w rękach. Ta sama zasada dotyczy innych aktywności, w których wymagany jest pewny chwyt. Najlepiej, jeżeli wygospodarujemy czas na osobny trening ze ściskaczem. Z racji, iż nie zajmuje on dużo miejsca i jest bardzo mobilnym gadżetem fitness, możemy ćwiczyć za jego pomocą niemal w każdym miejscu. Dobrze, jeśli zrobimy to w dniu poświęconym na regenerację lub przed sesją treningową na partie cała, które nie wymagają ćwiczeń z chwytaniem i trzymaniem ciężarów.
Silne przedramiona i stabilne nadgarstki zapewniają mocny chwyt. Ten zaś przydaje się do wielu dyscyplin i aktywności fizycznych. Ćwicząc z handgripem przygotujemy swoje ciało do m.in. kalisteniki. Jest to rodzaj aktywności z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, do której wykonywania niezbędna jest nauka balansu i stabilizacji całego ciała. Silne przedramiona pozwolą Ci na wykonywanie zarówno podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych ćwiczeń i figur.
Z naszego bloga:
Zobacz wszystkie wpisyTrening domowy dla seniorów — bezpieczna gimnastyka dla seniora
Ściskacze do rąk – jak wykorzystać je w treningu?
Drążek do podciągania. Jak na nim ćwiczyć? Czyli trening mięśni grzbietu.
Aktywny senior — sprawdzone pomysły na prezent dla seniora