Jak trenować na orbitreku?

Jak trenować na orbitreku?

Spis treści

Zalety orbitreka

Trenując na orbitreku, wzmacniamy aktywność, siłę oraz harmonijnie rozwijamy mięśnie całego ciała. Mięśnie ramion, ręce, nogi, pośladki oraz brzuch - trenując na orbitreku ćwiczymy niemal całe ciało. Orbitrek jest polecany osobom, które dotąd nie uprawiały sportu, a chciałyby zacząć być aktywne fizycznie. Podstawową zaletą ćwiczeń na orbitreku jest to, że ruchy wykonywane na tym urządzeniu są anatomiczne, tzn. odzwierciedlają naturalne płaszczyzny ruchu. Zapobiega to powstawaniu przeciążeń stawów i mięśni.

Pamiętaj o rozgrzewce

Zanim zaczniesz właściwy trening na orbitreku , dokładnie się rozgrzej i rozruszaj. Podniesienie tętna i mobilizacja mięśni do pracy przed właściwymi ćwiczeniami to gwarancja udanego i efektywnego treningu. 10 minut dobrej rozgrzewki może podnieść temperaturę ciała o 2-3 stopnie i zwiększyć elastyczność mięśni. Rozgrzewka jest więc konieczna, aby osiągać najlepsze rezultaty. Poświęć kilka, kilkanaście minut na wymachy, krążenia kończynami, podskoki, pajacyki itp. Rozgrzewając się, zwróć szczególną uwagę na nogi, ramiona, obręcz barkową i biodrową. Drugą część rozgrzewki możesz już przeprowadzić na urządzeniu - poświęć 10 minut i ćwicz na niskim obciążeniu – dobierz je tak, by nie męczyć się za bardzo, rozgrzewka powinna intensywnością przypominać umiarkowany marsz.

Uwaga na technikę!

Pierwszym krokiem do właściwego treningu na orbitreku powinno być zapoznanie się z instrukcją obsługi. Podczas treningu pilnuj techniki i odpowiedniego ułożenia ciała. Nogi postaw na podstawach, chwyć ruchome ramiona urządzenia (pamiętaj, aby nie ściskać uchwytów zbyt mocno), wyprostuj plecy, wciągnij lekko brzuch, patrz przed siebie. Podczas ćwiczeń nie garb się - głowa powinna być w linii prostej kręgosłupa. Ważne jest też prawidłowe ustawienie stóp - powinny leżeć płasko, nie wykręcaj ich i nie stawaj na palcach. Ręce należy utrzymywać lekko ugięte przez cały czas. Ruch na orbitreku powinien być płynny, bez podskakiwania i niepotrzebnego bujania się.

​Pozbądź się nudy​

Wiele osób jako przeszkodę dla trenowania w domu wymienia nudę i monotonię. Obecnie bardzo łatwo temu zaradzić. Wśród popularnych rozrywek, które uprzyjemnią czas treningu są m.in. słuchanie podcastów, oglądanie filmów, czytanie książek na czytniku, nauka języka obcego. Zajęcie głowy sprawi, że czas ćwiczeń minie niepostrzeżenie, a sam trening stanie się przyjemnością.

Autor: Redakcja Hop-Sport