Jak wybrać bilard do domu?

Jak wybrać bilard do domu?

Spis treści

Marzysz o własnym stole bilardowym, tak, aby móc urządzać bilardowe rozgrywki bez wychodzenia z domu? Jesteś początkujący i nie wiesz, na jaki stół bilardowy się zdecydować? W naszym artykule znajdziesz wskazówki dotyczące zakupu stołu bilardowego na domowy użytek . Sprawdź z nami, jak wybrać bilard do domu i o jakich dodatkach bilardowych warto pamiętać.

Odpowiedni rozmiar stołu do bilarda

Podstawą kwestią w wyborze stołu bilardowego do domu jest odpowiedni rozmiar. Tutaj stosunek długości do szerokości wynosi zawsze 1:2. Dłuższy bok stołu może mieć od 7 do 12 stóp. W sklepie Hop-Sport znajdziesz stoły bilardowe z sześcioma łuzami, z blatem wykonanym z płyty MDF. Każda płyta jest pokryta suknem.

Podstawą kwestią w wyborze stołu bilardowego do domu jest odpowiedni rozmiar. Warto zwrócić uwagę na stosunek długości do szerokości, który zazwyczaj wynosi 1:2 . To oznacza, że dłuższy bok stołu może mieć od 7 do nawet 12 stóp. Wybór konkretnego rozmiaru zależy od indywidualnych preferencji graczy oraz wielkości pomieszczenia, w którym zostanie umieszczony stół bilardowy. Im większy rozmiar, tym większe pole do gry, ale również większe wymagania dotyczące miejsca, dlatego warto dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń przed zakupem.

Stół bilardowy spływowy Vip Extra 7 FT czarno szary z nakładką ping-pong cymbergaj marki Hop-Sport

Rozmiar stołu bilardowego a wielkość pomieszczenia

Rozmiar stołu zawsze dobieramy pod wielkość pomieszczenia, w którym ma znajdować się stół bilardowy. Minimalne wymiary pomieszczenia, które pozwolą na swobodną grę, liczymy w następujący sposób: długość stołu, który planujemy kupić + długość kija bilardowego z każdej ze stron stołu . Oczywiście, im bardziej przestronne będzie pomieszczenie, tym zapewnimy sobie większy komfort gry. Dodatkowo weźmy pod uwagę meble, które również będą w tym pomieszczeniu, takie jak stolik, fotele, sofa, stojak na kije itp., które mogą ograniczać przestrzeń do gry.

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na wagę stołu bilardowego, ponieważ stół z blatem kamiennym może ważyć nawet ponad 200 kg, natomiast stół bilardowy z płytą MDF waży ponad 100 kg.

Kupując stół bilardowy , myśląc o jego umiejscowieniu, weź pod uwagę wszystkie przeszkody, które spotkasz przy jego wnoszeniu. Koniecznie zwróć uwagę na wąskie przejścia, kręte schody, czy drzwi, które mogą stanowić niemałą przeszkodę.

Rodzaj płyty stołu bilardowego

Płyta MDF (Medium Density Fiberboard)

Płyta MDF jest wykonana z wiórków drewnianych sklejonych żywicami pod wysokim ciśnieniem. Jest to materiał o średniej gęstości, który charakteryzuje się gładką powierzchnią i jednolitą strukturą. Stoły bilardowe z płytą MDF są lżejsze i zdecydowanie tańsze niż stoły z płytą kamienną . Jakość gry na płycie MDF może być nieco niższa niż na płycie kamiennej, ponieważ materiał ten może być bardziej podatny na odkształcenia i zużycie. Jednakże, w warunkach domowych stół z płytą MDF jest w zupełności wystarczający i doskonale spełnia swoje zadanie.

Płyta kamienna

Płyta kamienna jest wykonana z naturalnego kamienia, najczęściej jest nim włoski lub brazylijski marmur. Stoły bilardowe z płytą kamienną oferują najwyższą jakość gry, dzięki idealnie równej powierzchni, która pozwala graczowi na płynne i precyzyjne uderzenia. Ponadto, płyty kamienne są mniej podatne na odkształcenia i zużycie niż płyty MDF, co sprawia, że są trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia.

Ostateczny wybór między płytą MDF a kamienną zależy od indywidualnych preferencji, budżetu i oczekiwań co do jakości gry. Osoby szukające stołu bilardowego do rekreacyjnego użytku domowego będą w zupełności zadowolone z płyty MDF, podczas gdy profesjonalni gracze postawią najpewniej na stół bilardowy z płytą kamienną.

Wielofunkcyjny stół z wymiennymi nakładkami

Jeśli szukasz bardziej kompleksowego rozwiązania do domowej strefy gier, z pewnością zainteresuje Cię stół bilardowy z wymiennymi zakładkami. Dzięki nim oprócz gry w bilard zyskujesz stół do gry w ping-ponga, cymbergaja lub blat jadalniany , który przyda się podczas organizowania spotkań w większym gronie znajomych. Dzięki specjalnym nakładkom zyskasz multifunkcyjny stół do gier i w optymalny sposób zagospodarujesz miejsce.

Zobacz nakładki na stoły bilardowe Hop-Sport >>

stoły bilardowe marki Hop-Sport we wnętrzu domu

Akcesoria do bilarda

Przy zakupie stołu bilardowego nie zapomnij o zakupie niezbędnych do gry akcesoriów. Początkowi gracze z pewnością docenią udogodnienia takie, jak kij teleskopowy z podpórkami . Kij teleskopowy służy do podtrzymywania kija bilardowego w trakcie uderzania o bilę . W celu odpowiedniej organizacji przestrzeni i dla podniesienia wygody warto zainwestować w udogodnienie, jakim jest wieszak bilardowy, który pozwoli Ci trzymać wszystkie kije bilardowe wygodnie pod ręką. Pozostałe akcesoria takie jak kreda bilardowa, bile i kije bilardowe, to elementy, które często znajdziemy w zestawie ze stołem . Nieobowiązkowym, ale wartym rozważenia akcesorium do stołu bilardowego w domu jest specjalny pokrowiec na blat . Zapobiega on przed zbieraniem się kurzu i pyłu na suknie stołu, dzięki czemu nie wymaga ono częstego szczotkowania.

Stoły bilardowe MDF marki Hop-Sport

W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz stoły bilardowe z blatem z płyty MDF, w rozmiarach od 7FT do 9FT. Oferujemy wysokiej jakości stoły bilardowe koszykowe jak i spływowe w kilku wersjach kolorystycznych do wyboru. Dodatkowo w naszym asortymencie znajdziesz nakładki na stoły bilardowe oraz liczne akcesoria bilardowe podnoszące jakość i komfort gry. Wykorzystaj wolne miejsce w salonie i zamień je w centrum domowej rozrywki!

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Bilard - jak poprawnie trzymać kij?

Pomysły na prezent dla aktywnego mężczyzny

Autor: Redakcja Hop-Sport