Jak wybrać obciążenia do sztangi?

Jak wybrać obciążenia do sztangi?

Spis treści

Ćwiczenia ze sztangą należą do jednych z najbardziej efektywnych rodzajów treningu siłowego . Ich skuteczność uzależniona jest jednak od wielu czynników. Przede wszystkim istotna jest technika oraz rodzaj wykonywanego ćwiczenia. Ponadto ważne są przy tym takie kwestie jak plan treningowy nastawiony na konkretny cel, systematyczność i odpowiednio dobrane obciążenia . Jeśli chodzi o ten ostatni aspekt, to do wyboru mamy wiele różnych możliwości. Wybór w zakresie obciążeń, które często nazywane są talerzami albo krążkami jest niezwykle duży. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru obciążenia do treningu siłowego ?

Jakie są rodzaje obciążeń?

Umieszczane na gryfie obciążenie to najważniejszy element sztangi. Pozwala ono regulować wagę podnoszonych ciężarów i dostosowywać je do potrzeb osoby ćwiczącej. Na rynku dostępne są różne rodzaje talerzy, które można wykorzystać w treningu siłowym. Najpopularniejsze to oczywiście obciążenia bitumiczne i obciążenia żeliwne .

Obciążenie żeliwne

Talerze do obciążenia sztangi lub regulowanych hantli to podstawowy element domowej, jak również profesjonalnej siłowni. Trudno sobie wyobrazić, aby możliwe było regularne wykonywanie treningu siłowego bez dostępu do wymiennego obciążenia, które można dodawać lub odejmować. W przypadku obciążeń żeliwnych można powiedzieć, że jest to klasyczne i popularne rozwiązanie, które ma wiele zalet, ale też pewne wady.

Wśród zalet wymienić można :

  • nie są one duże, mimo wysokiej wagi poszczególnych talerzy, więc zajmują niewiele miejsca na sztandze,
  • hantle i sztanga są bardziej poręcznie ze względu na mniejsze gabaryty obciążenia żeliwnego,
  • żeliwo jest bardzo wytrzymałym materiałem.

Wady obciążenia żeliwnego :

  • są droższe niż obciążenie bitumiczne,
  • przy upadku mogą uszkodzić podłogę.

Biorąc pod uwagę wady i zalety obciążenia żeliwnego, można polecić to rozwiązanie w szczególności tym, którzy szukają solidnego produktu na lata, do intensywnych treningów i częstego użytkowania.

Obciążenie bitumiczne

Talerze wykonane z masy bitumicznej zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Wpływ na to ma niższa cena niż w przypadku żeliwa. Obciążenia bitumiczne wykonuje się ze specjalnej mieszanki bitumicznej, która pokryta jest warstwą tworzywa sztucznego albo gumy . Jest to znacznie tańsza opcja, co pozwala szybciej skompletować cały zestaw. Należy jednak mieć świadomość, że poza zaletami, tego typu talerze mają swoje wady.

Zalety obciążenia bitumicznego :

  • niska cena,
  • pokryte powłoką o właściwościach amortyzujących,
  • przy upadku istnieje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że uszkodzi się podłoga.

Wady obciążenia bitumicznego :

  • niższa masa przy tej samej wielkości talerzy, co żeliwne,
  • niższa trwałość talerzy.

Obciążenie bitumiczne ma wielu zwolenników. Szczególnie często korzystają z niego osoby, które kompletują domową siłownię, a także osoby początkujące, dopiero zaczynające swoją przygodę z ćwiczeniami siłowymi.

Jak dobrać obciążenie do treningu?

Ćwiczenia ze sztangą lub hantlami wymagają nie tylko poprawnej techniki ich wykonywania, ale także dobrania ich optymalnej wagi. Co istotne, ciężar maksymalny nie powinien być zakładany na sztangę, gdy wykonuje się wyciskania bez asekuracji. Różnicowanie obciążenia oraz jego zwiększanie zależy przede wszystkim od przyjętego celu treningowego . Dla jednych osób będzie to wyłącznie zarysowanie i wzmocnienie mięśni, a dla innych rozbudowa mięśni i wtedy konieczne jest dokładanie obciążenia, co jakiś czas. Wielkość ciężaru powinna być także zwiększana zaledwie o kilka procent w porównaniu do wcześniejszego treningu . Warto jednak wiedzieć, że o ile w przypadku klatki piersiowej i ramion jest to 5 procent, to w przypadku kończyn dolnych może to być nawet 10 procent.

Autor: Mateusz Kaczmarek