Jaką piłkę do ćwiczeń wybrać? Piłka gimnastyczna vs do pilatesu

Jaką piłkę do ćwiczeń wybrać? Piłka gimnastyczna vs do pilatesu

Spis treści

Każdy kto choć odrobinę poznał świat fitnessu, z pewnością nie raz spotkał się z takim przyborem treningowym, jak piłka gimnastyczna . Znajdziemy ją niemal na każdej siłowni, w każdym klubie fitness, a także w niejednym domu. Swoją popularność zawdzięcza temu, że sposób jej użycia jest bardzo wszechstronny. Dużo mniej popularna jest z kolei jej młodsza siostra – czyli piłka do pilatesu .

Czym jest piłka do pilatesu? Czym różni się od piłki gimnastycznej? Jak trenować z jej użyciem? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Piłka gimnastyczna: charakterystyka i zastosowanie w treningu

Piłki gimnastyczne to akcesorium do ćwiczeń o stosunkowo dużych rozmiarach. Wykonane są z tworzywa PCV, co sprawia, że są bardzo wytrzymałe i odporne na zniszczenia.

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną angażują do pracy wszystkie grupy mięśniowe ciała. Bardzo dobrze sprawdzają się w treningach mięśni głębokich .  Dodatkowo świetnie kształtują równowagę i pomagają w pozbyciu się zbędnych kilogramów . Dzięki temu, że można z nią ćwiczyć na wiele sposobów, znalazła zastosowanie w treningu motorycznym u sportowców różnych dyscyplin. Trening z piłką gimnastyczną nie tylko wzmacnia mięśnie, ale sprawia też, że stają się one bardziej elastyczne. Z tego powodu są polecane także kobietom w ciąży . Oprócz tradycyjnych piłek gimnastycznych, na rynku znajdziemy także piłki gimnastyczne z wypustkami . Taki rodzaj piłek, spełnia dokładnie tę samą funkcję, co ich tradycyjne odpowiedniki, z tą różnicą, że dzięki wypustkom zyskujemy dodatkowe pobudzenie krążenia krwi i masaż mięśni.

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje piłek gimnastycznych. Wybór można więc dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Najważniejszy przy wyborze piłki jest odpowiedni dobór jej wielkości. Każda piłka została dostosowana do innego wzrostu osoby, która będzie ją użytkować. Przyjmuje się, że:

  • piłki o średnicy 45 cm będą odpowiednia osób o wzroście niższym niż 150 cm,
  • piłki o średnicy 55 cm będą odpowiednie dla osób o wzroście od 150 do 160 cm,
  • piłki o średnicy 65 cm będą odpowiednie dla osób od 161 do 170 cm,
  • piłki o średnicy 70 cm będą odpowiednie dla osób o wzroście od 171 do 185 cm,
  • piłki o średnicy 85 cm będą odpowiednie dla osób o wzroście powyżej 185 cm.

Do ćwiczeń z piłką fitness praktycznie nie istnieją żadne przeciwskazania . Jest to bezpieczny przyrząd, który sprawdzi się niemalże u każdego.

Piłka do pilatesu: co ją wyróżnia i jakie ma właściwości?

Ostatnimi czasy, bardzo dużą popularnością cieszy się joga i pilates. Jednym z przyborów im dedykowanych, jest piłka do pilatesu . Piłki pilatesowe to niedużych rozmiarów, idealnie leżące w dłoni, sprężyste akcesoria. Występują w kształcie elipsy lub małej kuli. Ich waga jest zróżnicowana. Na rynku znajdziemy piłki pilatesowe ważące od 1 kg do 4 kg. Wymiarami nie przekraczają z reguły 25, maksymalnie 26 cm.

Niska waga i wymiary sprawiają, że ten rodzaj piłki znakomicie sprawdza się również do wykonywania innego rodzaju ćwiczeń, w których skupiamy się przede wszystkim na przyjęciu określonej pozycji i kontroli pracy mięśni. Piłki do pilatesu sprawdzają się w treningach rozciągających, wzmacniających, relaksujących oraz znajdują zastosowanie także w rehabilitacji .

Używanie do treningów piłek do pilatesu powoduje, że intensywność zwykłych ćwiczeń wzrasta, a w trening zaangażowana jest większa liczba mięśni.

Różnice w rozmiarze i twardości piłek gimnastycznych i do pilatesu

W tym momencie można już zauważyć różnice pomiędzy piłką gimnastyczną, a piłką do pilatesu. Podstawowe z nich, to rozmiar oraz twardość obu rodzajów piłek. Modele gimnastyczne maja duże rozmiary, a ich średnica to zazwyczaj 45 – 70 cm. Piłki do pilatesu są z kolei sporo mniejsze. Ich średnica raczej nie przekracza 25 cm.

Podobnie jest z twardością piłek. Piłki gimnastyczne ze względu na swoje przeznaczenie są miększe i lepiej poddają się naciskowi. Piłki do pilatesu są z kolei twardsze, ponieważ przeznaczone są do innego rodzaju ćwiczeń.

Aby osiągnąć upragnione efekty dzięki treningom z piłką gimnastyczną i piłką do pilatesu bardzo ważny jest odpowiedni dobór ćwiczeń. Sprawdź, jakie ćwiczenia możesz wykonać z tymi akcesoriami oraz na jakie mięśnie będą wywierały one wpływ.

Jakie ćwiczenia można wykonywać z użyciem piłki gimnastycznej?

Z piłką gimnastyczną możemy wykonywać różne rodzaje treningów. Możemy użyć jej do ćwiczeń wzmacniających, rozluźniających, rehabilitacyjnych, kondycyjnych, funkcjonalnych, a nawet przygotowujących do porodu kobiety w ciąży .

Ale jak właściwie używać piłki do fitnessu? Podczas treningu można się na nich kłaść, opierać, siedzieć, a także unosić je w górę. Poniżej prezentujemy 3 ćwiczenia wzmacniające, w których piłka gimnastyczna wykorzystana jest na różne sposoby.

Ćwiczenie 1 - Brzuszki na piłce gimnastycznej.

Rozpoczynamy od pozycji leżenia na plecach na piłce gimnastycznej. Nogi uginamy w stawach kolanowych pod kątem prostym, a stopy rozstawiamy na szerokość bioder. Dłonie układamy w okolicach skroni. Kręgosłup w pozycji neutralnej. Wykonujemy spięcie brzucha wraz z wydechem. Następnie biorąc wdech wracamy do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie 2 - Przysiad z uniesieniem piłki gimnastycznej nad głowę.

Rozpoczynamy od pozycji stojącej z piłką trzymaną w dłoniach. Stopy rozstawione są na szerokość barków, palce stóp skierowane na zewnątrz. Klatkę piersiową wypchamy do przodu. Napinamy brzuch i pośladki. Wykonujemy płynny przysiad do pozycji poniżej kąta prostego w stawach kolanowych. Jednocześnie unosimy ramiona z piłką w górę. Podczas zejścia w dół następuje wdech. Wracamy do pozycji wyjściowej wraz z powolnym wydechem.

Ćwiczenie 3 - Plank w oparciu o piłkę gimnastyczną.

Rozpoczynamy od pozycji klęku podpartego z dłońmi ułożonymi na piłce. Ramiona rozstawiamy na szerokość barków. Prostujemy nogi i przechodzimy do podporu przodem. Utrzymujemy pozycję. Zachowujemy przy tym napięte mięśnie brzucha oraz pośladków, tak aby tułów znajdował się w jednej linii.

Jakie ćwiczenia można wykonywać z użyciem piłki do pilatesu?

Wiemy już jakie ćwiczenia wykonamy z użyciem piłki gimnastycznej. A co z piłką do pilatesu? Czy posłuży nam do tych samych ćwiczeń?

Z piłką do pilatesu trenujemy w zupełnie inny sposób, ale może posłużyć do podobnych ćwiczeń. Jak sama nazwa wskazuje wykorzystamy ją do pilatesu, ale również do treningów jogi, rozciągających, wzmacniających, relaksujących oraz w rehabilitacji. Piłkę zazwyczaj trzymamy w dłoniach lub nogach, ale możemy na niej też siadać, czy opierać się . Poniżej prezentujemy 3 ćwiczenia wzmacniające z piłką do pilatesu.

Ćwiczenie 1 –  Unoszenie nóg w górę w leżeniu na piłce do pilatesu.

Kładziemy się na plecach. Piłka pod pośladkami. Nogi wyprostowane i złączone. Dłonie oparte o matę. Płynnym ruchem przenosimy nogi w górę wraz z wdechem, po czym wracamy do pozycji wyjściowej wykonując wydech.

Ćwiczenie 2 – Brzuszki na piłce do pilatesu.

Rozpoczynamy od pozycji siadu prostego. Plecy opieramy o piłkę w odcinku lędźwiowym, kolana uginamy, a stopy rozstawiamy na szerokość bioder. Dłonie układamy w okolicach skroni. Kręgosłup w pozycji neutralnej. Wykonujemy spięcie brzucha wraz z wydechem. Następnie biorąc wdech wracamy do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie 3 - Deska bokiem z dłonią wyciągniętą w górę z piłką do pilatesu.

Ustawiamy się w podporze bokiem. Nogi wyprostowane, bark ustawiony nad łokciem. Stopy ułożone jedna na drugiej. W drugiej dłoni trzymamy piłkę i przenosimy ją pionowo w górę. Utrzymujemy pozycję. Zachowujemy przy tym napięte mięśnie brzucha oraz pośladków, tak aby tułów znajdował się w jednej linii.

Jak wybrać odpowiednią piłkę fitness?

Zastanawiasz się nad zakupem piłki gimnastycznej lub piłki do pilatesu i nie wiesz na jaki model się zdecydować? Podczas wyboru piłki do ćwiczeń należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Są to:

  • rodzaj aktywności, którą będziemy wykonywać – przy jednych ćwiczeniach lepiej sprawdzi się piłka gimnastyczna, przy innych – piłka do pilatesu,
  • własne preferencje – z piłką gimnastyczną i z piłką do pilatesu możemy ćwiczyć w podobny sposób, wybór odpowiedniego rodzaju zależy od naszych preferencji,
  • rozmiar piłki – w przypadku piłki gimnastycznej, powinien być on dopasowany do wzrostu ćwiczącego,
  • jakość i grubość materiału oraz maksymalne obciążenie – należy dobrać je do masy osoby ćwiczącej.

Porównanie piłek gimnastycznych i do pilatesu marki Hop-Sport

W ofercie Hop-Sport znaleźć można wysokiej jakości piłki gimnastyczne oraz piłki do pilatesu. Piłki gimnastyczne posiadają wymiary od 45 cm do 75 cm, a piłki do pilatesu dostępne są w rozmiarze 25 cm. Wszystkie modele wykonanie są z wytrzymałego tworzywa – elastycznej gumy, sprawiającej, że na piłce może ćwiczyć osoba o wadze do 100 kg . W zestawie z piłką gimnastyczną znajduje się także pompka.

Dzięki treningowym na piłkach do ćwiczeń Hop-Sport doskonale poprawimy ogólną kondycję organizmu. Możemy na nich wykonywać różne rodzaje treningów i osiągać wyznaczone przez siebie cele.

Podsumowanie

Ćwiczenia na piłkach gimnastycznych lub piłkach do pilatesu, choć mogą wydawać się dość niepozorne, w rzeczywistości przynoszą świetne rezultaty. Wzmacniają i kształtują mięśnie głębokie naszego ciała, a kiedy mamy je dobrze wytrenowane, łatwiej jest wypracować efekty na większych, widocznych bezpośrednio pod skórą grupach mięśniowych. Oprócz tego, dzięki ćwiczeniom z piłką poprawia się czucie własnego ciała, łatwiej jest nam utrzymywać równowagę, zwiększamy elastyczność stawów i ścięgien, a dodatkowo zmienia się postawa .

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z ćwiczeniami z piłką, trenuj razem z nami! Wystarczy, że wybierzesz piłkę, która najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom, a dzięki regularnym ćwiczeniom szybko zauważysz zadowalające efekty!

Autor: Izabela Pawik