Mata puzzle — idealna do domowej siłowni i nie tylko!

Mata puzzle — idealna do domowej siłowni i nie tylko!

Spis treści

Podczas ćwiczeń fitness w domowej siłowni duża część osób wykonuje treningi na podłodze. Jej powierzchnia bywa jednak chłodna, nierówna oraz nieprzyjemna w dotyku. W dłuższej perspektywie czasu, ćwiczenie na podłodze skutkuje siniakami, złymi nawykami oraz demotywacją do przeprowadzenia kolejnych jednostek treningowych.

Aby móc ćwiczyć bezpiecznie i przyjemnie, warto zabezpieczyć powierzchnię, na której trenujemy specjalną matą do ćwiczeń. Dobra mata do domowego treningu ma właściwości amortyzujące, a antypoślizgowa powierzchnia zapewnia bezpieczeństwo. Trening z matą pozwala na wykonywanie pełnowartościowych jednostek treningowych, w tym również rozgrzewek, rozciągania czy rolowania. Mata puzzle piankowa stanowi także izolację akustyczną i termiczną. Dzięki niej możemy zapomnieć o zimnych płytkach, głuchych uderzeniach w podłogę podczas kolejnych powtórzeń, a także bólu w czasie rolowania czy rozciągania.

Jednym z typów mat dostępnych na rynku są maty puzzle. Czym się charakteryzują i dla kogo sprawdzą się najlepiej? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Co to jest mata puzzle i jakie ma zastosowanie w użytku domowym?

Maty puzzle, jak sama nazwa wskazuje, przeważnie dostępne są w formie różnego formatu puzzli, które łączy się ze sobą, tworząc zwartą powierzchnię ochronną. Na rynku sprzedażowym można również kupić duże maty do zabezpieczania podłogi o kształcie prostokątnym lub kwadratowym, rozmiarami przypominające materace gimnastyczne.

Dzięki swojej wszechstronności i niemal nieograniczonym możliwościom tworzenia kształtów, maty puzzle spełniają różne funkcje. Wykorzystuje się je w treningu, jako zabezpieczenie podłogi pod sprzęt, a także w celu izolacji małych dzieci od podłoża podczas zabawy, w tym także niemowlaków.

Podstawową formą użycia mat puzzle, jest ich przeznaczenie do treningu. Z tego typu mat, z powodzeniem stworzymy powierzchnię przeznaczoną do wykonywania ćwiczeń. Wszelkie ćwiczenia w leżeniu na plecach czy w klęku nie będą już takie straszne. Twarda powierzchnia nie będzie wywoływała bólu, a mata zapobiegnie powstawaniu siniaków i urazów. Mata podnosi więc komfort podczas treningów i sprawia, że nawierzchnia, na której ćwiczymy jest miękka i nie powoduje otarć.

Mata puzzle pod sprzęt to kolejny sposób wykorzystania mat puzzle. Z mat ułożymy powierzchnię pod sprzęt treningowy, który zabezpieczy podłogę przed ciężarami do ćwiczeń siłowych (np. hantlami, sztangami, kettlami) lub przed ślizganiem się maszyn fitness, takich jak np. bieżnia, rower treningowy lub orbitrek. Unikniemy w ten sposób zniszczeń i zadrapań podłogi, a także podniesiemy stabilność sprzętów. Mata posiada także właściwości wygłuszające, dzięki którym tłumi drgania i hałas podczas różnych form aktywności.

Mata puzzle dla niemowląt to przykład zastosowania mat w zupełnie innych kategoriach. Takie zastosowanie chroni dziecko przed twardą podłogą, zapewnia bezpieczną powierzchnię do zabawy, a także zachęca do zdobywania nowych umiejętności np. chodzenia. Dzięki matom puzzle mamy pewność, że nasze dziecko podczas zabawy jest bezpieczne, a przypadkowy upadek nie skończy się płaczem i siniakiem.

Zalety mat puzzle

Maty puzzle mają szereg zalet w porównaniu do mat składanych i zwijanych. Przede wszystkim posiadają dużo więcej możliwości zastosowań. Ich wielkość nie jest też w żaden sposób ograniczona. Najważniejsze zalety mat puzzle to:

  • możliwość dopasowania wielkości i kształtu maty puzzle do potrzeb,
  • łatwość montażu i demontażu maty puzzle,
  • wykorzystanie maty puzzle jako elementu dekoracyjnego i funkcjonalnego w przestrzeni domowej.

Możliwość dopasowania wielkości i kształtu maty puzzle do potrzeb – podany rozmiar maty puzzle w ofercie jest tylko przykładowy. Dzięki nieograniczonej możliwości łączenia elementów, w łatwy sposób można dopasować matę do specyficznych warunków pomieszczenia i posiadanego miejsca.

Łatwość montażu i demontażu maty puzzle – maty puzzle są najbardziej praktyczne w przechowywaniu. Po rozdzieleniu i ułożeniu elementów jeden na drugim zajmują bardzo mało miejsca. Dzięki temu w prosty sposób możemy rozłożyć je do ćwiczeń lub zabawy z dzieckiem i złożyć, kiedy tylko pojawi się taka potrzeba. Pomimo grubości mat puzzle, która jest większa niż mata składana czy zwijana, nie ma problemu z przenoszeniem ich oraz transportem. Piankowe elementy są też bardzo lekkie.

Maty puzzle jako element dekoracyjny i funkcjonalny w przestrzeni domowej – maty puzzle nie tylko są świetne pod względem funkcjonalnym, ale mogą też stanowić także doskonały element dekoracyjny w naszym domu. Kącik do ćwiczeń lub pokój dziecięcy przejdzie dzięki nim transformacje i nabierze zupełnie innego wyglądu.

Kiedy dzieci bawią się matami puzzle, poprawiają swoją sprawność ruchową oraz rozwijają wyobraźnię. Maluchy mogą układać elementy w dowolny sposób i łączyć je ze sobą, a starsze dzieci mogą użyć puzzli do budowy małych i dużych konstrukcji według swojego pomysłu. Zbudowanie tunelu czy namiotu, z matami puzzle piankowymi dla dzieci staje się łatwiejsze. Tak duża funkcjonalność sprawia, że mata w formie puzzli jest świetną zabawką na wiele lat!

Jak dbać o matę puzzle i utrzymać ją w dobrym stanie?

Matę z puzzli piankowych powinniśmy regularnie czyścić, nawet wtedy, gdy gołym okiem nie widać na niej zabrudzeń. Najlepiej jest ją po prostu odkurzyć. W taki sposób pozbywamy się codziennych zanieczyszczeń, między innymi kurzu czy roztoczy. Ma to bardzo duży wpływ przede wszystkim na zdrowie oraz samopoczucie alergików.

W równie prosty sposób matę puzzle możemy umyć. Wystarczy użyć do tego mokrej szmatki. W przypadku uporczywych zabrudzeń możemy dodać do wody kilka kropli płynu myjącego do naczyń. Unikajmy natomiast silnych detergentów, które mogą powodować odbarwiania lub uszkodzenia puzzli. W razie potrzeby każdy element możemy umyć osobno.

Dobrej jakości maty puzzle mają nam służyć przez długi czas. Wykonane są z materiałów odpornych na eksploatację – wytrzymują gniecenie, zginanie czy składanie. Mimo to należy pamiętać, że ostre szczotki lub zmywaki mogą uszkodzić strukturę puzzli i spowodować ubytki w macie, a nawet doprowadzić do kruszenia się materiału. Z tego względu ich używanie nie jest polecane.

Maty puzzle Hop-Sport

W naszym sklepie internetowym Hop-Sport znajdziesz bardzo poręczne i szybkie w montażu maty puzzle ochronne. Krawędzie elementów precyzyjnie przylegają do siebie, tworząc płaską i równą powierzchnię. W naszej ofercie znajdziesz zestawy mat składające się z 4, 6, 9 lub 12 sztuk.

Od kształtu mat ważniejsze są jednak ich właściwości. To one mają wpływ na długowieczność produktów, a także ich konkretne cechy fizyczne. Maty ochronne puzzle marki Hop-Sport wykonane zostały z elastycznej i miękkiej pianki EVA. Materiał ten, jest odporny na niskie temperatury, nie reaguje z substancjami chemicznymi, jest wodoodporny i łatwy w czyszczeniu. Zapewnia on także antypoślizgową powierzchnię i posiada właściwości amortyzujące oraz izolacyjne. Dzięki temu maty puzzle Hop-Sport stanowią doskonałe podłoże pod sprzęt treningowy, ale również są świetne do treningu, czy zabawy z dziećmi.

Maty Puzzle marki Hop-Sport posiadają Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny — Państwowy Instytut Badawczy, który potwierdza jakość ich wykonania.

Podsumowanie

Maty piankowe puzzle przydadzą się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba izolacji podłoża. Szczególnie mile widziane, będą w domowych siłowniach oraz klubach fitness. Wykonamy na nich pełnowartościowy, bezpieczny trening, ale także wykorzystamy je jako zabezpieczenie podłogi przed ciężkim sprzętem. Bez odpowiedniej izolacji praktycznie nie da się ćwiczyć, gdyż podłoga jest twarda i zimna. Ponadto, przesuwanie bądź upuszczanie sprzętu może skończyć się zarysowaniem bądź uszkodzeniem jej powierzchni. Mata redukuje także hałas podczas odkładania bądź przypadkowego upuszczenia akcesoriów treningowych.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby mat puzzle używać także w szkołach, na świetlicach czy salach do zabaw. Maty ochronne puzzle stanowią kapitalny element wystroju i wykończenia pokoju dziecięcego. Stosowanie mat ochronnych w pokojach dziecięcych chroni również malucha przed upadkiem podczas nauki chodzenia oraz w czasie codziennych zabaw.

Zastanawiasz się nad zakupem maty treningowej puzzle? Z naszymi matami wykonasz transformację standardowego pomieszczenia w strefę aktywności fizycznej! Zajrzyj do oferty sklepu internetowego Hop Sport i wybierz model dla siebie!

Autor: Izabela Pawik