Jakie hantelki na początek? Czym kierować się przy wyborze?

Jakie hantelki na początek? Czym kierować się przy wyborze?

Spis treści

Ćwiczenia z użyciem hantelek, są bardzo popularne, zwłaszcza wśród kobiet, ponieważ przyczyniają się do poprawy wyglądu naszej sylwetki, i to nie tylko jej górnych partii ciała . W trening z użyciem hantli możemy zaangażować niemal wszystkie mięśnie naszego ciała, wybierając odpowiednie rodzaje treningów, np. treningi fitness z dodatkowym obciążeniem, podczas których hantle będą stanowiły dodatkowy stymulant dla naszych mięśni i podnosiły intensywność przeprowadzanych treningów.

Hantleki to nic innego, jak niewielkie obciążniki, wykonane najczęściej z żeliwa, obleczonego materiałem syntetycznym takim jak neopren, winyl lub guma . Najbardziej popularne są hantleki winylowe, które pewnie leżą w dłoniach, a materiał jakim jest winyl, nie chłonie potu, ani wilgoci i jest stosunkowo miękki, dzięki czemu dość dobrze zabezpiecza podłogę przed uszkodzeniem, w sytuacji przypadkowego upuszczenia hantli. Hantelki fitness są świetną inwestycją do domowej siłowni, ponieważ zajmują niewiele miejsca, tym samym nie nastręczając problemów z przechowywaniem, a ich nieograniczone możliwości zastosowania w codziennych treningach, mogą zastąpić niejeden większy sprzęt. Jakie hantle warto kupić? Które hantle wybrać na początek?

Jakie hantle na początek wybrać?

Nie ma określonej recepty na to jakie hantelki będą idealnym wyborem dla każdego. Każdy ćwiczący ma inne umiejętności, inaczej rozwinięte grupy mięśniowe oraz możliwości fizyczne. Dla jednej osoby hantle o wadze 5 kg będą odpowiednie na początek, dla innej idealnym ciężarkiem będzie ten o wadze 0,5 kg. Dużo zależy nie tylko od naszej sprawności, ale także od rodzaju treningu, który chcemy wykonywać z użyciem hantelek . Jeśli celujemy w trening siłowy, pragniemy trenować głównie mieście rąk i ćwiczyć biceps, wtedy możemy zacząć od wyższej kategorii wagowej. Jeśli jednak ćwiczenia z hantlami mają zintensyfikować nasz trening kardio, wtedy nawet niewielkie obciążenie o wadze 0,5 kg, lub 1 kg, będzie wyraźnie odczuwalne.

Wybór hantli do indywidualnych możliwości

Hantle dla początkujących stanowią kluczowy element skutecznego i bezpiecznego treningu. Wybierając hantle, należy wziąć pod uwagę nie tylko wagę, ale także ergonomiczny kształt uchwytów, który zapewnia wygodę i pewny chwyt. Dla osób rozpoczynających przygodę z ćwiczeniami, lekkie hantle, w przedziale od 2 do 5 kilogramów, będą idealne do nauki techniki i stopniowego wzmocnienia mięśni . Jest to oczywiście kwestia indywidualna, ale taka waga hantli jest dobrym wyborem na początek przygody z siłownią. Ponadto, jak dobrze wiadomo wiadomo, najlepiej zacząć treningi od niższych wartości i stopniowo zwiększać ciężary hantelek , progresując tym samym nasze ćwiczenia. Dzięki temu mięśnie zaczną się rozwijać i nie grozi nam ryzyko kontuzji, która mogłaby być wywołana naderwaniem lub zerwaniem włókien mięśniowych. Jeśli jednak jesteśmy bardzo początkujący i ciężarek o wadze 2 kg jest dla nas zbyt dużym wyzwaniem, możemy zaczynać od na prawdę niskich wag i wdrożyć w ćwiczenia obciążenie zaczynające się nawet od 0,5 kg. Ważne, abyśmy czuli efekty treningów, bez narażania się na negatywne skutki w postaci przeciążenia.

Jaki dobrać ciężar hantli na początek?

Na pierwszy rzut oka ciężko jest ocenić, czy wybrane hantle będą odpowiednie. Przed podjęciem decyzji zakupowej, warto na próbę przetestować przedmioty lub produkty o określonej wadze i zastosować je w treningu. Przekonamy się wtedy jak reagują nasze mięśnie i pomoże nam to w decyzji o zakupie konkretnych hantelek.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy pierwsze treningi siłowe mają za sobą, ciekawym rozwiązaniem w wyborze hantli do ćwiczeń będzie zakup zestawu regulowanego, w którym za uchwyt odpowiada gryf, na który zakłada się obciążenia o wybranej wadze. Jest to świetna alternatywa dla lżejszych hantelek , jednak przeprowadzanie dynamicznych treningów fitness, może być w tym przypadku nieco utrudnione. Regulowane zestawy hantli są znacznie większe i ich zastosowanie zamyka się w obrębie treningów siłowych.

Jakie hantle dla kobiet, a jakie dla mężczyzn?

Wybór odpowiednich hantli dla kobiet i mężczyzn może być dostosowany do ich indywidualnych celów treningowych, poziomu zaawansowania oraz preferencji.

Dla kobiet, które często dążą do ujędrnienia ciała, lekkie do średnich wag hantli będą idealne do ćwiczeń ogólnorozwojowych oraz aerobowych, pomagając tonować mięśnie bez nadmiernego przyrostu masy mięśniowej. Lekkie hantelki winylowe w przedziałach 3-5 kg świetnie sprawdzą się w wielu rodzajach treningów . Odważniki o takiej wadze wzmocnią mięśnie i pozwolą zachować sprężystość i smukłość ciała.

Natomiast mężczyźni, którzy z reguły skupiają się na budowie siły i masy mięśniowej, powinni wybierać cięższe hantle, przeznaczone do intensywnych treningów siłowych. Kluczowym jest również różnicowanie obciążenia, aby umożliwić różnorodność treningów i pobudzenie innych grup mięśniowych. W tym wypadku regulowane hantle z gryfem i talerzami wagowymi będą strzałem w dziesiątkę . Wybierać możemy sposób hantli żeliwnych, bitumicznych lub olimpijskich. Do ćwiczeń w domu, szczególnie popularne są dwie pierwsze opcje. Hantle bitumiczne wykonane są z masy bitumicznej, zamkniętej w powłoce z tworzywa sztucznego, która jest będzie bardziej przyjazna naszej podłodze podczas przypadkowego upuszczenia. Hantle żeliwne z kolei, cechuje większa wytrzymałość i mniejszy rozmiar obciążeń, jednak w przypadku upuszczenia, hantle żeliwne mogą spowodować uszkodzenia podłogi.

Ostatecznie, niezależnie od płci, kluczowym czynnikiem jest wybór hantli, które będą odpowiednie dla indywidualnych celów i poziomu kondycji.

Autor: Redakcja Hop-Sport