Kettlebell - jaki ciężar wybrać?

Kettlebell - jaki ciężar wybrać?

Spis treści

Kettlebell to odważniki, które pozwalają wykonać w pełni efektywny trening siłowy, zwiększający zwinność, szybkość, koordynację ruchową, wytrzymałość i siłę . Jeśli ktoś chce we własnym zakresie ćwiczyć w domu z kettlami i poprawić swoją kondycję fizyczną powinien przede wszystkim dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni ciężar odważnika i jakie ćwiczenia wykonywać.

Komu polecane są ćwiczenia z kettlebell?

Kettle to uniwersalne odważniki kulowe do treningu, które z pewnością przypadną do gustu osobom lubiącym techniki crossfitowe. Ich prostota i funkcjonalność sprawiają, że doceniają je wszyscy, nawet najbardziej początkujące osoby. Charakterystyczne odważniki kettlebells najczęściej dostępne są w postaci kuli ze zintegrowaną rączką . Mają one przesunięty środek ciężkości, co wymusza utrzymywanie balansu ciała i stałe napięcie mięśniowe.

Regularne treningi odpowiednio dobranymi odważnikami działają na mięśnie głębokie i poprawiają koordynację ruchową, a także ogólną kondycję organizmu . Ponadto jest to świetny sposób na zgubienie zbędnych kilogramów, wymodelowanie sylwetki i poprawę sprawności. Jeśli chce się trenować w domu, jak profesjonalista, należy dopasować rodzaj i ciężar odważników kettlebell do swoich umiejętności i doświadczenia.

Odważniki kettlebell - jaki ciężar odważnika dobrać?

Dobry trening kettlebell to taki, który przyniesie efekty, a nie kontuzje. Dlatego niezwykle istotne jest to, aby dobrze dobrać optymalne obciążenie do własnych możliwości . Dzięki temu będzie można poprawnie wykonywać ćwiczenia, a tym samym uniknąć efektu przetrenowania. Doświadczeni trenerzy personalni zalecają, aby początkujący wybierali obciążniki o niższej wadze. Dzięki temu skupią się na opanowaniu prawidłowej techniki. Nawet jeśli ma się dobrą technikę oraz warunki fizyczne to nie można przesadzać z ciężarem. Celem treningu jest przede wszystkim zwiększenie siły, szybkości i zwinności. Za duży ciężar odważnika można spowolnić efekty treningu i progresję . Oczywiście nie można również wybierać zbyt lekkiego kettla .

Jaka waga kettlebell do treningu dla kobiet?

W przypadku kobiet dobrym wyborem na początek będą lżejsze odważniki do wykonywania ćwiczeń . Wystarczą kettle w przedziale 4 - 12 kg. Doskonale sprawdzą się do wykonywania kettlebell swing i martwego ciągu . Jeśli dysponuje się większym budżetem, można pomyśleć o zestawie startowym z 2 lub 3 odważnikami. Aktywne panie mogą wybrać zestaw 6 kg + 10 kg + 14 kg. Trzy różne wagowo sprzęty pozwolą trenować różne techniki i czerpać satysfakcję z własnych treningów.

Jaka waga kettlebell do treningu dla mężczyzn?

W przypadku mężczyzn zakres wagowy będzie większy. Kettle na start powinny ważyć w przedziale 12 - 24 kg. Ketllebells o wadze 12 lub 16 kg są bardzo dobrym wyborem do wyciskania jednorącz albo nauki tureckiego wstawania . Z kolei cięższe odważniki kettlebell można trzymać oburącz i wykonywać nimi swing, martwy ciąg czy też unoszenie na wysokość klatki piersiowej. Podobnie jak w przypadku kobiet, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup zestawu.

Kettlebell żeliwne czy winylowe?

Na rynku przeważają dwa rodzaje kettli: żeliwne i winylowe. Które lepiej sprawdzą się w treningu domowym?

Żeliwne kettlebells są solidne i trwałe, idealne do treningów siłowych i wytrzymałościowych. Ich budowa i faktura zapewniają pewny chwyt i stabilność podczas ćwiczeń. Rozmiarowo są mniejsze od odważników winylowych, co sprawia, że są także nieco bardziej poręczne podczas ćwiczeń.

Z kolei kettlebell winylowe posiadają wypełnienie bitumiczne, zamknięte w powłoce wykonanej z materiału syntetycznego, która chroni podłogę przed uszkodzeniami w przypadku przypadkowego upuszczenia obciążenia. Kettle winylowe są świetnym wyborem dla osób początkujących. Zachęca także ich cena, która jest niższa niż kwota, którą musielibyśmy przeznaczyć na odważniki żeliwne.

Jaki kettlebell kupić?

Na pewno trzeba wziąć pod uwagę to, jak wykonany jest dany produkt . Zarówno odlew kuli, jak i jej rączka powinny być wykonane bardzo starannie. Wyczuwalne pod palcami nierówności albo zadziory są znakiem, że jest to odważnik niezbyt dobrej jakości.

Kolejną niezwykle istotną rzeczą jest kształt kettla . Rączka powinna mieć odpowiednią średnicę, bo jeśli będzie zbyt mała, to trudno będzie wykonywać trening kettlebell. Szczególnie w przypadku ćwiczeń oburącz. Z drugiej strony ważne jest również wyprofilowanie rączki , jeśli odważnik kettlebell nie ma obijać się o przedramiona.

To na jakie kettlebells się zdecydujemy, zależy od nas. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kettli postawimy, każdy z nich zapewni nam efektywny trening z odważnikami, który poprawi nie tylko naszą sylwetkę, ale i samopoczucie.

Autor: Mateusz Kaczmarek