Worek treningowy czy gruszka bokserska? Co wybrać?

Worek treningowy czy gruszka bokserska? Co wybrać?

Spis treści

Osoby trenujące różne sztuki walki często zastanawiają się, co w ich przypadku będzie lepsze, worek treningowy, czy gruszka bokserska? To na nich ćwiczymy siłę ciosu, szybkość i prawidłową technikę, a także wyładowujemy nadmiar emocji i niwelujemy napięcie. Jednak oba te akcesoria zostały skonstruowane w różnych celach. Sprawdź, co będzie dla Ciebie lepsze – worek czy gruszka?

​Co daje gruszka bokserska?

Gruszka bokserska została skonstruowana z myślą o nauce ciosów, poprawie szybkości, koordynacji wzrokowo-ruchowej na poziomie oko-ręka. Dzięki treningom na gruszce treningowej ciosy będą szybsze i bardziej płynne. Co ważne poprawia się również refleks, który jest ważny nie tylko na ringu, ale i w codziennym życiu. Gruszka bokserska nazywana jest również „refleksówką”. W sklepach znajdziemy gruszki wiszące, które mocujemy do sufitu tak, aby gruszka znajdowała się na wysokości głowy osoby, która będzie na nim trenować. Niektóre modele gruszek można przymocować również do podłogi.

Wyróżniamy jeszcze gruszki stojące, które są przymocowane na specjalnym, sprężystym drążku z ciężką podstawą. W takich modelach często możemy regulować wysokość gruszki.

Blog Image

Zalety treningu na worku treningowym

Zwykły worek treningowy pozwala na ćwiczenie ciosów sierpowych, prostych, dolnych, a także podwójnych i serii ciosów. Worek hakowy pomaga wyrobić siłę uderzenia, poprawia wytrzymałość, oraz wpływa na wypracowanie prawidłowej techniki zadawania ciosów. Kupując worek treningowy, warto wybrać model, który jest wykonany z materiałów odpornych na przetarcia, ważne jest również, aby worek nie ulegał odkształceniom. Szwy powinny być mocne, najlepiej podwójne.

Koniecznie zwróćmy uwagę także na rozmiar worka oraz wysokość, na której będzie zawieszony. Oczywiście, do przymocowania worka treningowego konieczne są grube łańcuchy, a także solidne mocowania.

Blog Image

Co na początek?

W przypadku osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami, najlepszym wyborem będzie gruszka bokserska — z racji tego, że nie zajmuje dużo miejsca, a daje wiele możliwości — albo lekki worek, który z czasem można samodzielnie dociążyć. Wybór zależy od stopnia zaawansowania i ilości wolnego miejsca w pomieszczeniu, w którym chcemy ćwiczyć.

Dobrym wyborem dla osób początkujących jest zakup wolnostojącego worka treningowego, który pozwala na trenowanie różnych sztuk walki, bez konieczności wiercenia w ścianie. Worek bokserski tego typu jest osadzony na podstawie wypełnionej wodą lub piaskiem dla zapewnienia maksymalnej stabilności. Szczególnie dobrze sprawdza się on w kontekście domowego użytkowania, ponieważ można go wygodnie przestawić latem np. na taras lub do ogrodu i trenować ciosy na świeżym powietrzu.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Autor: Redakcja Hop-Sport