Ławka treningowa regulowana czy prosta? Jaką wybrać?

Ławka treningowa regulowana czy prosta? Jaką wybrać?

Spis treści

W dzisiejszym świecie, gdzie dbanie o kondycję fizyczną staje się coraz ważniejsze, wiele osób decyduje się na zakup własnego sprzętu fitness do treningu w warunkach domowych. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia domowej siłowni jest wielofunkcyjna ławka treningowa . Wśród wielu różnorodnych odmian tego sprzętu największą popularnością cieszą się modele proste i regulowane.

Nie możesz zdecydować się pomiędzy ławką prostą i regulowaną? Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, w tym artykule przychodzimy z pomocą. Omawiamy cechy obu ławek oraz przybliżamy szczegóły treningu na nich.

Prosta ławeczka do ćwiczeń

Podstawowym modelem ławek treningowych jest model prosty, znany również jako ławka pozioma . Jest ona zaprojektowana w taki sposób, aby konstrukcja była możliwie jak najmniej skomplikowana, bez możliwości regulacji kąta nachylenia oparcia. Ten model ławki sprawdza się bardzo dobrze przy wielu różnorodnych rodzajach treningów, jednak ma pewne ograniczenia.

model ćwiczący z hantlami na ławeczce prostej HS-1025 Pro marki Hop-Sport

Czym się cechuje ławka prosta?

Ławka prosta jest równoległa do podłoża. Składa się z jednego poziomego siedziska i stabilnych nóg. Nie wyróżniamy w niej oparcia, jak ma to miejsce w przypadku ławek regulowanych. Siedzisko najczęściej jest tapicerowane, aby zapewnić wysoki komfort użytkowania. Chociaż w tym modelu nie wyregulujemy kąta nachylenia, to jednak bardzo często ławki proste posiadają możliwość regulacji w zakresie wysokośc i. Jest to bardzo przydatna funkcja w celu dopasowania sprzętu do wzrostu jej użytkownika.

Ławki poziome skonstruowane są najczęściej z wytrzymałej stali, co ma zapewnić solidność i stabilność w trakcie ćwiczeń. Ma to ogromne znaczenie, gdyż na ławkach prostych wykonujemy zazwyczaj ćwiczenia z bardzo dużym obciążeniem.

Do jakich treningów będzie odpowiednia?

Ławka pozioma jest idealna do wykonywania różnorodnych treningów. Jako pierwszy nasuwa się na myśl oczywiście trening siłowy, lecz użyjemy ją także między innymi w crossficie, treningu interwałowym, fitness czy też w funkcjonalnym. Jedne z podstawowych ćwiczeń, do których jest przeznaczona to: wyciskanie sztangi leżąc, hip-thrusty i przysiady bułgarskie .

Wyciskanie sztangi na ławce prostej polega na wypychaniu sztangi w górę w leżeniu na plecach. Wraz z wdechem opuszcza się sztangę w kierunku mostka, a z wydechem energicznie wypycha ją w górę. Podczas ćwiczenia najmocniej zaangażowane są mięśnie klatki piersiowej i ramion. Nic więc dziwnego, że osoby regularnie wykonujące wyciskanie mogą szczycić się dobrze rozbudowaną górą ciała.

Jednak ławka pozioma to nie tylko przyrząd treningowy dla mężczyzn, którzy pracują zazwyczaj nad torsem, plecami i bicepsami. Oprócz ćwiczeń na górne partie ciała, na tej ławce wykonamy także wiele znakomitych ćwiczeń na nogi i pośladki. Ćwiczeniem, które kobiety uwielbiają wykonywać z użyciem ławki prostej są hip-thrusty, czyli wypychanie bioder w górę w oparciu o ławkę.

Hip thrust rozpoczyna się siadem przed ławeczką, z plecami opartymi o jej bok na wysokości łopatek. Obciążenie ułożone jest na biodrach. Po wykonaniu głębokiego wdechu unosi się biodra wraz z wypuszczeniem powietrza, a następnie wraca do pozycji wyjściowej. Ten ruch jak mało który perfekcyjne rozbudowuje i unosi pośladki.

Innym ćwiczeniem na zgrabne nogi z użyciem ławki poziomej są przysiady bułgarskie . Aby wykonać to ćwiczenie należy przyjąć pozycję stojącą tyłem do ławki. Jedna stopa oparta jest o siedzisko, a druga położona na ziemi. Biorąc wdech, należy rozpocząć zejście w dół do momentu, kiedy udo nogi wykrocznej znajdzie się poniżej kolana, a następnie z wydechem wrócić w górę.

Twój cel to rozbudowana klatka lub zgrabne nogi? Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco, ławka pozioma będzie w Twoim przypadku strzałem w dziesiątkę!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ławki prostej?

Na rynku dostępnych jest wiele ofert ławek poziomych, ale nie wszystkie są takie same. Aby wybrany przez nas model służył na lata warto wiedzieć co wziąć pod uwagę podczas zakupu. Zwróć uwagę na takie cechy ławek jak:

  • stabilność – podczas treningów będziesz ćwiczyć w różnorodnych pozycjach, a czasami może nawet wskakiwać na ławkę lub na nią wchodzić, zadbaj więc o swoje bezpieczeństwo i zainwestuj w stabilny sprzęt,
  • obciążenie, jakie jest w stanie wytrzymać – zastanów się czy do treningu będziesz używać dodatkowe akcesoria, jak hantle, gryfy i wolne ciężary oraz z jakim obciążeniem będziesz trenować,
  • jakość materiałów użytych do produkcji – wysokiej jakości materiały zapewniają długotrwałość na lata i komfort podczas trenowania,
  • możliwość ustawienia wysokości ławki – ta funkcja jest ważna jeśli chcesz dopasować przyrząd idealnie do swojego wzrostu lub niektórych ćwiczeń.

Regulowana ławeczka do ćwiczeń

Nieco bardziej skomplikowana konstrukcja występuje w regulowanych modelach ławek treningowych. Jest ona bardziej rozbudowana, a kąt nachylenia, w przeciwieństwie do modelu prostego, jest zmienny. Czasami uzupełniona jest o stojak lub modlitewnik. Dzięki swojej budowie, ten rodzaj ławki przeznaczony jest do innego rodzaju ćwiczeń , jednak nie oznacza to, że nie możemy wykonywać na niej np. wyciskania leżąc czy hip-thrustów. Ćwiczenia te mogą być odrobinę mniej komfortowe, ale możliwe do zrobienia.

Ławka treningowa HS-2030HB w pomieszczeniu

Czym się cechuje ławka regulowana?

Podstawowe elementy ławki regulowanej to: oparcie i siedzisko oraz stabilne nogi. Tak jak w przypadku modeli prostych, siedzisko wraz z oparciem są najczęściej tapicerowane, dla zapewnienia komfortu ruchów.

Ławka regulowana posiada zazwyczaj możliwość regulacji kąta nachylenia oparcia, jak i siedziska. Regulacja jest kilkupoziomowa. W zależności od modelu, oparcie możemy ustawić w skos dodatni, opcjonalnie w skos ujemny oraz równolegle do podłoża . Ławki te, podobnie jak poziome, skonstruowane są najczęściej z wytrzymałej stali i często posiadają dodatkowe wsporniki, aby zapewnić bezpieczeństwo we wszystkich kątach nachylenia oparcia.

Do jakich treningów będzie odpowiednia?

Ławka regulowana dostosowana jest do ćwiczeń wielostawowych, rozwijających duże grupy mięśniowe np. klatkę piersiową, jak i do izolowanych, w których pracuje się na mniejszych mięśniach np. bicepsach. Ten typ ławki zdecydowanie najlepiej sprawdza się w treningu siłowym. Najczęściej wykorzystuje się ją do kształtowania górnych partii ciała i mięśni brzucha. Jedne z najbardziej popularnych ćwiczeń do wykonania na ławce regulowanej to: wyciskanie w skosie dodatnim lub ujemnym i uginanie przedramion siedząc .

Sposób wykonania wyciskania na ławce ze skosem dodatnim lub ujemnym jest bardzo podobny do tego samego ćwiczenia na ławce prostej. Różnica pojawia się natomiast w pracy mięśnia piersiowego. Podczas wyciskania w skosie dodatnim bardziej angażujemy jego górną cześć, natomiast w ujemnym – dolną.

Imponujące bicepsy? To zasługa wykonywania ćwiczeń izolowanych na tę partię mięśniową, a jednym z najpopularniejszych jest uginanie przedramion siedząc na ławce. W tym ćwiczeniu oparcie ławki ustawione jest pionowo, a ćwiczący opiera o nie plecy. Ramiona opuszcza się w dół i wraz z wdechem unosie do góry. Z wydechem następuje z kolei powrót do pozycji wyjściowej.

Jeśli marzysz o świetnie wyćwiczonej górze ciała, ławka regulowana może sprawdzić się lepiej w Twoim przypadku. Dzięki niej wykonasz ćwiczenia izolowane, które byłyby niemożliwe do wykonania na ławce prostej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie regulowanej ławki do ćwiczeń?

Podczas wyboru konkretnego modelu ławki regulowanej miej na uwadze takie parametry jak:

  • szeroki zakres regulacji oparcia – zastanów się jakie ćwiczenia chcesz wykonywać i czy dana ławka posiada do nich odpowiednie kąty pochylenia,
  • sposób regulacji – ważne jest aby mechanizm regulacji był prosty w obsłudze i nie zabierał zbyt dużo czasu, jeśli na treningu będziesz wykonywać ćwiczenia w różnych kątach nachylenia, obsługa skomplikowanej regulacji będzie uciążliwa,
  • stabilność konstrukcji, możliwe obciążenie i jakość materiałów – to właśnie te zmienne mają wpływ na bezpieczeństwo i komfort treningów, zwłaszcza gdy planujesz intensywne ćwiczenia z dużym ciężarem, zwróć uwagę na obecność dodatkowych wsporników i jakość wykonania .

Ławki proste i regulowane marki Hop-Sport

Jeśli szukasz sprawdzonych ławek treningowych zajrzyj do sklepu internetowego Hop-Sport . W naszym sklepie znajdziesz zarówno modele ławeczek treningowych prostych, jak i regulowanych.

Przyrządy z naszej oferty cechuje solidna konstrukcja i wysoka jakość wykonania. Kupując nasz sprzęt możesz mieć pewność, że inwestujesz w trwałe, bezpieczne i funkcjonalne narzędzie do treningu w domu.

wyciskanie sztangi na ławce treningowej HS-1075 Pro z modlitewnikiem

Ławeczka do ćwiczeń regulowana czy prosta - podsumowanie

Ławka pozioma czy regulowana? Ostateczna odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych preferencji oraz celów treningowych.

Ławka pozioma doskonale sprawdzi się dla tych, którzy szukają uniwersalnego sprzętu do różnego typu treningów. Regulowana natomiast - to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą trenować siłowo, z nastawieniem na górne partie ciała i z uwzględnieniem ćwiczeń mięśni brzucha. Niezależnie na jaki model padnie Twój wybór, z ławką treningową wejdziesz na wyższy poziom treningów domowych.

Autor: Izabela Pawik